| ghibaflo a întrebat:

Vreau sa ma transfer la un profil Economic, eu sunt la Filo, si daca ati putea sa imi spuneti cam ce ore se fac si cate, cum ii matematica acolo, sunt in clasa a 9a si ma transfer la Infoel in Bistrita

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Daca vrei sa te transferi la Economic, poti s-o faci abia din semestrul 2, iar conditia este ca media ta de admitere la liceu sa fie mai mare decat ultima medie cu care s-a intrat la Economic (asta daca nu ai pile). In ce priveste obiectele care se fac la profilul Economic in clasa. a 9-a, acestea sunt: mate, fizica, chimie, geografie, biologie, romana, istorie, franceza, engleza (sau limbile straine facute de tine in generala), contabilitate, logica, SCPS (Studiul calitatii produselor si serviciilor), Organizarea unitatilor economice, Sport, Religie si doua optionale (practica). In clasa a 10 -a se mai adauga alte obiecte de specialitate, cum ar fi: Comunicare profesionala, Educatie antreprenoriala, Protectia consumatorului si in loc de Logica se face Psihologie. Baiatul meu este la profil Economic, in clasa. a 10-a si de aceea stiu sigur care sunt obiectele. Bafta la transfer!

1 răspuns:
| creatza_7850 a răspuns:

La un profil economic se fac : mate mai usoara, economie, logica, psihologie, marketing, contabilitate, finante publice, finantele intreprinderii, scps(ceva de studiul calitatii produselor)multe de economie in fine. ce pot sa iti zic ca iti sunt folositoare, mai ales daca vrei sa dai apoi la o facultate de economie(multe le inveti in liceu). iti zic din propria experienta.