| DrHouseAddicted a întrebat:

Vreau sa repet pentru tezele care o sa vina. La romana ma descurc, dar la matematica vreau sa stiu maijoritatea teoremelor care se predau la clasa a 7-a. Ca a lui thales, pitagora, etc. Si algebra, toate teoremele, sau macar o parte. mersi. FUNDA

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| UrbanViolent a răspuns:

Thales: O paralelă DE la baza BC a unui triunghi ABC împarte laturile AB și AC în părti proporționale(AD/DB=AE/EC). Teorema lui Pitagora afirmă că "în orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei".

| UrbanViolent a răspuns:

(a+b)2=a2+2ab+b2; (a-b)2=a2-2ab+b2; a2-b2=(a+b)(a-b); (a+b+c)2=a2+b2+c2+2ab+2ac+2bc;

(a+b)3=a3+3a2b+3ab2+b3; (a-b)3=a3-3a2b+3ab2-b3;

a3+b3=(a+b)(a2-ab+b2)
a3-b3=(a-b)(a2+ab+b2);
an∙am=an+m; an:am=an -m; (an)m=an∙m; (a∙b)n=an∙bine; (a:b)n=an:bine; a0=1; 0n=0; 1n=1

| roriii a răspuns:

Teorema lui Pitegora: ipotenuza la patrat este egala cu suma catetelor la patrat Teorema catetei :cateta la patrat este egala cu produsul dintre proectie si ipotenuza Teorema inaltimii:inaltimea la patrat este egala cu produsul proectiilor Reciproca lui Pitagora: daca ipotenuza la patrat este egala cu suma catetelor la patrat atunci acel triunghi este dreptunghic Aria unui patrat este latura la patrat, aria unui dreptunghi este lungimea ori latimea, aria unui trapez este baza mare plus baza mica totul ori inaltimea totul supra 2, aria unui cerc piRpatrat unde R=raza, latura unui cerc este 2piR, media aritmetica este egala cu toate numerele adunate impartite la cate sunt, media geometrica este egala cu radical din produsul numerelor. funda?

| alinkamika a răspuns:

Teorema lui Pitagora consta in aceea ca patratul ipotenuzei este egala cu suma patratelor catetelor, si se foloseste doar la tringhi dreptunghic.
Si al lui Thales o gasesti aici http://mate123.ro/formule-matematice-geometrie-generala/teorema-lui-thales/