| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau si eu programa cu materiile studiate la postliceala de asistenti de FARMACIE.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand daca doresti sa te inscrii la o postliceala AMF ai grija sa:
-iti gastesti SIGUR un loc de practica (de preferat intr-o farmacie de tip deschis )-dat fiind ca farmaciile de tip inchis au unele dezavantaje...si de preferabil INAINTE de a porni la drum("un drum necunoscut")
-scoala sa fie acreditata
-in parcurs de 3 ani din momentul inceperii cursurilor(daca nu ai promovat bac-ul), ei bine, sa-l promovezi
Scz, doar unele sfaturi de precautie!

anul 1:
propedeutica
anatomie
chimie farmaceutica
farmacologie generala
virusologie
botanica sistematica
semiologie
forme farmaceutice omogene
farmacognozie generala
elemente de organizare farmaceutica

anul 2:
fitoterapie
farmacognozie speciala
biochimie
chimie
engleza
forme farmaceutice sterile
forme farmaceutice eterogene