| Questo a întrebat:

Ziceti-mi si mie teorema si reciproca lui Pitagora! Funda

Răspuns Câştigător
| Edio a răspuns:

In triunghiul dreptunghic:
AB la a 2 (cateta) + AC la a 2 (cateta) = BC la a 2 ( Ipotenuza)

Reciproca:
daca intr-un triunghi cele scrise mai sus ( AB la... ) atunci trunghiul este dreptunghic

3 răspunsuri:
| rockmeout a răspuns:

Teorema lui pitagora: intr-un triunghi dreptunghic, ipotenuza la patrat este egala cu suma patratelor catetelor.
Reciproca teoremei lui Pitagora: daca intr-un triunghi suma patratelor lungimilor a doua laturi este egala cu patratul lungimii celei
de a treia, atunci triunghiul este dreptunghic.

Sper ca te-am ajutat happy

| BulgarMic a răspuns:

Teorema lui Pitagora este una dintre cele mai cunoscute teoreme din geometria plană (euclidiană). Teorema lui Pitagora afirmă că "în orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei". Dacă se notează cu a și cu b lungimile catetelor unui triunghi dreptunghic iar cu c lungimea ipotenuzei acestuia, atunci teorema lui Pitagora afirmă că:

Reciproca este adevărată: Oricare ar fi trei numere pozitive a, b, c astfel încât a2 + b2 = c2, există un triunghi cu laturi de lungimi a, b, c, iar unghiul dintre laturile de lungimi a și b va fi drept.