| CrazyKiddd a întrebat:

Acum 2 saptamani am incercat sa fumez cu vreo 10 colegi...Am tras doar cateva fumuri, iar diriga a aflat...si a zis ca ori le zicem noi parintilor ori le zice ea cum as putea sa ii spun mamei ca am fumat(am vrut doar sa vad cum e).am 12 ani.

Răspuns Câştigător
| TheOne98 a răspuns:

Pai mergi frumos la mama ta si ii spui ca nu ai stiut cum e, si ai vrut doar sa incerci, cum au facut si ceilalti prieteni ai tai. Sigur te va intelege! Orcine mai greseste cateodata... asa ca nu iti face prea multe griji, te duci si ii spui intr-o ipostaza cat mai buna!
Sper ca te-am ajutat! big grin

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la ea cand vezi ca e intr-o stare mai buna si ii spui cu sinceritate ca ai intrat si tu pentru o secunda in grupul acelor colegi si ca nu stii ce ti-a fost de cap, cerandu-ti sincere scuze. ( pana la urma esti om, ai dreptul sa faci greseli). Parintii vor intelege.

| Wehes a răspuns:

Mama acum cateva zile am iesit cu cativa colegi, si din curiozitate am tras si eu un fum dintr-o tigara. Doar sa vad cum este. Si as putea sa spune ca nu mi-a placut deloc si ca nu o sa vreau sa fumez niciodata.
Foarte simplu. Nu stii sa minti thinking

| Qinz a răspuns:

In primul rand, nu te apuca de fumat, o sa-ti distrugi viata, 4-10 oameni in Romania fac cancer de la fumat, nu te baza pe lucrurl ca prietenul meu nu a facut, sau tatal meu nu are sau mama nu are, gena este diferita.Deci nu te apuca de fumat, pentru toti care se apuca o sa se lase, de ce sa te mai apuci?
Ok acum, spune-i ca ai vrut sa vezi cum este, si spune-i ca nu ti-o placut, si ti se pare o prostie fara sens.

| Adina822 a răspuns:

Daca ti-e frica de ce va spune mama ta, incearca sa pari foarte suparat sau de ce nu chiar sa plangi intr-o zi inainte sa vina ea acasa etc. Si daca tie chiar iti pare rau pentru ceea ce ai facut vei reusi sa ii explici incetul cu incetul. Poti sa ii spui ca ai preferat sa afle de la tine decat de la altcineva si regreti ce ai facut si nu se va mai intampla.

| Mercy a răspuns:

Pai daca nu vrei sa o ranesti pe mama ta si sa nu iti faci rau nici tie:1 lasa-te de tampenii si 2 spune-i ca erai doar in cercul ala, nu ca ai si fumat

| tnt97 a răspuns:

Ai belit-o laughing spune-i si tu ca a fost o greseala si ca nu se va mai repeta si trebuie sa te inteleaga sau minte-o pe diriga ca i-ai spushappy