| natty a întrebat:

Ajutati-ma va rog frumos si totodata dati-mi si sfaturi.Am o mica problema cu mama.In totdeauna cind sunt in ospetie mama trebuie sa ma injoseasca in diverse moduri, dar anume ca sunt cam plinuta pentru ea sau ca am niste pete pe fata chiar deneauri am vrut sa ma sinucid ca cam totul e pre deficil?

9 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Da! Inaintea mea, au raspuns excelent la intrebarea ta, mai toti cei ce ti-au scris aici, asa ca eu nu as face decat sa citez pe albastel-alinu stiu, pe MucealuiFlaimoc, pe Scootsie, pe mefisto23 pe multi altii ce urmeaza si as repeta ce sfaturi minunate ti-au putut da... Fi tare si arata-ti intelepciunea, prin atitudinea ta, nimic mai mult si sa vezi ca va da roade. Numai bine si iti doresc tot binele din lume! Lucien.

| scootsie a răspuns:

Daca toti am fi perfecti, am fi ca niste robotei si nu ar fi frumos...Fiecare dintre noi, are mici imperfectiuni, din punctul nostru de vedere, asa ca nu te supara prea tare. Daca se poate face ceva, remediaza cu un cosmetician, referitor la pete, sau cauta remedii naturiste si se rezolva.Cat despre sinucidere nici nu poate fi vorba, doar pentru atata lucru. Ce castigi? Pune-ti increderea in Dzeu si cere-i intelepciunea si puterea de a nu te da batuta in fata micilor dificultati...Sunt altele mult mai mari care vor veni peste tine si trebuie sa fii pregatita...Lasa gandurile negre deoparte si vorbeste cu mama ta, spune-i ca nu-ti place ce iti spune si va intelege ca mai mult conteaza dragostea ta, decat petele...

| SweetCandy a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta, sa-i spui ce nu iti place si ce te deranjeaza, toate astea intr-un mod decent, tinand caont ca este persoana care ti-a dat viatastraight face Nu o jigni (si aici o sa zici "ea de ce ma jigneste pe mine"... e mama ta si cu bune si cu rele) sunt convinsa ca atunci cand o sa treci prin perioade grele o sa fie printre putinii oameni care o sa iti fie alaturi.Asa ca incearca sa nu mai pui la suflet si sa-i aduci la cunostita ca ai si parti bune si parti rele, apropiete de ea...happy
Nu mai te gandi la sinucidere, pentru ca ar fi cea mai mare lasitate, chiar daca tu nu realizezi mama ta tine la tine, ca doar e mama ta...sinuciderea ar fi un gest suprem care nu isi merita locul in povestea ta...straight face

repet incearca sa voebesti cu mama ta si apoi lucrurile intre voi o sa vina de la sinehappy

| Mefisto23 a răspuns:

Eu am un mare respect pentru mame si in general pentru femei, dar mama ta e o cretina daca te supune la un astfel de tratament psihologic. Tu incearca sa vorbesti cu ea, sa ii explici ca te afecteaza vorbele ei, sa ii arati ca greseste! Apoi incearca sa te simti bine in pielea ta, sa te simti stapana pe tine si asta sa o arati si celor din jur. Alunga-ti gandurile alea negre, sinuciderea e pentru cei slabi de ingeri... iar tu tocmai ai inceput sa incerci sa fii puternicawinking Daca nu reusesti sa vorbesti cu mama ta, vino aici pe site si mai intreaba cate ceva, mai citeste ce mai spunea lumea... Ia atitudine peste cea a mamei tale! happy succes!winking

| ing. a răspuns:

Doamne natty. e indamisibul asa ceva.sad
Tine capul sus si ai incredere in fortele tale.Nu o mai baga in seama pe mama ta, pentru ca ea incearca sa te faca sa te simti prost.Niciun om nu este perfect si nu avem dreptul sa ne judecam intre noi. De ce nu ii zici ceva in genul: "Mama, sunt copilul tau, sange din sangele tau. Tu m`ai facut asa cum sunt". Oricum, incearca sa ramai calma si sigura pe tine. sad
Astfel de experiente te fac sa te maturizezi mai repede.sad. Si scoate`ti din cap povestea cu sinucisul.Ai o viata intreaga inainte si nu merita sa o irosesti din cauza balivernelor mamei tale. Incearca sa-i mai spui "Oricum as fi, tot copilul tau raman". Eu cred ca este invidioasa pe tineretea ta, dar nu o baga in seama.sad
Iti urez mult succes!love struck

| albastrel a răspuns:

Scuza-ma dar mama ta nu este sanatoasa! spune-i ca nici un om nu este perfect si inainte sa vorbeasca de tine sa se uite la ea... ce ea este perfecta? daca asa te-a lasat D-zeu asa trebuie sa te iubesti si sa te iubeasca! stii... dragostea este ca respectul.ca sa te respecte cei din jur intai trebuie sa te respecti tu si sa-i respecti...la fel si cu dragostea! nu te lua depa ea si iubeste-te asa cum esti! nici eu nu sunt perfecta, nici tu, nici ea, el!

| albastrel a răspuns:

Iar cat despre sinucidere...si eu cand eram mai mica aveam asemenea tampenii in cap... dar cand iti moare cineva drag intelegi ca, cu moartea nu e de gluma... ce n-as da sa o am pe matusa mea iar langa mine... dar nu se poate! viata e asaa cum este ea...cu bune si cu rele... o sa vezi cand ti se va intampla ceva frumos .sa stai si sa te gandesti...''uite ce pierdeam daca nu mai eram''...traieste-ti viata nu o lasa pe ea sa te intunece...winking

| christabell a răspuns:

Urata comportare din partea unei mame! In loc sa-ti fie apropiata, te critica de fata cu altii. E o lipsa de elementar bun simt si o dovada de incultura sa discuti asa zisele "defecte"ale altuia in public si mai ales ale propriului copil! Nu te necaji, atat poate ea! Te doare ca ti-e mama, iar tu sunt sigura ca esti o fiica buna si o iubesti.Stai de vorba cu ea, spune-i tot ce te doare, spune-i ca daca nu e multumita cu tine sa-si asume vina, ca doar ea te-a crescut si nu intereseaza pe nimeni asa zisele tale "defecte"fizice.Important e sa te placi tu pe tine, sa evoluezi continuu in educatie, sa-ti dezvolti mereu spiritul si mintea si nu in ultimul rand sa ai simtul umorului si al ridicolului.Mama ta e un exemplu de "asa nu". In legatura cu "sinuciderea"---asta inseamna lasitate, abandon, caracter slab si tu nu vrei sa fii asa, am dreptate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o mai face, spune-i zambind de fata cu ceilalti... " tu m-ai facut mama, si se pare ca tu nu esti perfecta daca m-ai facut asa... "
Cred ca mama ta este obsedata de varsta si face concurenta cu tine, este geloasa. Unele mame se agata cu disperare de tinerete si recurg la asa ceva. Nu o baga in seama te rog, nu fii complexata, nu suferi pentru ca nu are rost. Trebuie sa iti fie mila de ea ca nu stie sa imbatraneasca frumos. Tu esti cu siguranta frumoasa daca ea se straduieste sa te umileasca, deci las-o sa se desfasoare si fii convinsa ca cei in fata carora o face, vad ca nu este asa si realizeaza de ce o face. Zambeste si raspunde-i mereu ceva care sa o aduca cu picioarele pe pamant. Ceva de genul " mama, tineretea e frumoasa oricum..."