| ionicaionicutzatha a întrebat:

Am o problema in familie. Tata e alcoolic si mama nu vrea sa ma duca la psiholog. Am incercat de cel putin 10 ori sa ma sinucid. Puteti sa imi dati un site de tratament? Va rog!
Dau funda daca nu reusesc sa ma sinucid!

Răspuns Câştigător
| Neoriginalitate a răspuns:

Iti trebuie unrieten caruia sa ii zici tot. Te ajuta mult. Trebuie sa ai bani pentru psiholog, iar cei scolari nu fac fata problemelor astora, la aia te duci cand te paraseste iubitul/iubita. Trebuie sa te confesezi cuiva, daca nu ai cum alegeti un duhovnic bun, cu mare atentir sa nu ai deceptii. Sa te spovedesti la un preot, dun duhovnic priceput, sa stii ca te elibereaza mult. Stiu ce zic...

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De 10 ori ai incercat si culmea nici macar nu ai ajuns la spital? nu promovez sinuciderea dar e usoara isi tai venele de la gat si vei muri in cateva secunde

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| Doub a răspuns:

Şi dacă reuşeşti să te sinucizi, ce ne dai?

De ce trebuie mama ta să te ducă la psiholog? Du-te singură, trebuie să ai unul la şcoală.

| Lawliet14 a răspuns:

Cauta "psiholog online", stiu ca exista un site romanesc unde erau psihologi gratuiti si care-ti raspundeau online. Erau finantati nu stiu daca de catre stat sau de vreun ONG.

Dar daca esti minor/a: http://www.telefonulcopilului.ro/. E gratuit si au specialisti.

Bafta! Nu te sinucide pentru ca e pacata in fata Lui Dumnezeu si de asemenea provoci multa durere celor din jur. Plus ca eu cred ca tu poti fi invingator ca om.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu va inteleg pe voi, oamenii(zici ca eu nu is om) de ce ai vrea sa te sinucizi? Gandeste-te ca sunt oameni ca nu au ce manca, copii abandonati in strada care incaseaza de la viata lovitura dupa lovitura si stau in picioare inghitind tarana si batjocuri. Aceia is oameni. Nu ai pentru ce sa lupti? nu ai un vis?
Nu mai inteleg de ce trebuie sa cereti ajutor de la altii, acestea sunt lucruri pe care le rezolvi tu cu tine. Tine de vointa ta. Fa ce crezi tu ca e bine, dar gandeste-te inainte de 2 ori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce anume vrei sa te sinucizi? Daca vrei sa discutam despre asta trimite-mi te rog mesaj privat. Eu te astept acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar de 10? Ce nu a mers bine?

| CravataAlbastra a răspuns:

Si eu am fost la psiholog si ajuta extrem de mult! Du-te si tu singur pentru ca sunt destui privați, doar sa ai bani pentru ca costa destul de mult, daca nu mergi la psihologul scolii.

| ionutandrei2003 a răspuns:

Toti trebuie sa ne pretuim viata asa cum este. Gandeste- te putin, ce spui despre copiii diagnosticati cu cancer inca de la cateva luni si care se lupta toata viata cu aceasta boala sau cei care sunt nascuti pe strada si nu o sa aiba niciodata bani de o casa. Chiar daca tatal tau este alcoolic, poate in sinea lui el te iubeste; ti- ar fi mai bine fara un tata; eu iti spun ca nu, deoarece celor care le lipseste un parinte simt un golare in inima lor

| ionutandrei2003 a răspuns:

Toti trebuie sa ne pretuim viata asa cum este. Gandeste- te putin, ce spui despre copiii diagnosticati cu cancer inca de la cateva luni si care se lupta toata viata cu aceasta boala sau cei care sunt nascuti pe strada si nu o sa aiba niciodata bani de o casa( ti- ar placea sa fii ca ei?). Chiar daca tatal tau este alcoolic, poate in sinea lui el te iubeste; ti- ar fi mai bine fara un tata; eu iti spun ca nu, deoarece celor care le lipseste un parinte simt un gol mare in inima lor.Mama ta probabil nu vrea sa te duca la un psiholog, deoarece nu stie ce capacitate intelectuala au acestia, deoarece sunt unii care iti pot dea idei si mai nebunesti.
Chiar daca Biblia spune ca dupa moarte, cei ce cred in Dumnezeu au garantat un loc in rai, tot ea spune ca aceia care se sinucid vir arde vesnic in focurile iadului( ia exemplul lui Iuda). Dumnezeu este cel care ti-a dat viata si tot doar el poate sa ti-o ia.
Sper ca toate aceste argumente te-au convins ca viata este frumoasa si ca aceasta trebuie traita la intesitate maxima in orice clipa.

| ionicaionicutzatha explică:

Problema e ca in scoala nu exista psiholog. Scoala e atat de saraca incat nu avem nici WC in interior.