| BlancaFantasma a întrebat:

Ajutooor! Pe zi ce trece tin tot mai mult la el! el, ca un prost viseaza la cea mai falsa colega a noastra, si nici nu ma observa! cum sa-l uit ca nu mai pot, stiu ca nu ma merita dar n`am ce face? in timp ce eu zi de zi ma duc la scoala gandindu`ma ca o sa-l vad, el sta numai langa ea si ea ii da sperante desi are pe altcineva! stie ca il plac si nu are niciun stres noi suntem doar colegi! dar eu mor cand vad ca se tine numai dupa ea, si toate prostiile care le debiteaza ea le repeta si el!
In fine, intrebarea mea e: cum pot sa-l uit daca e mereu in preajma mea suntem colegi de banca? de multa vreme tin la el, degeaba...in ultima vreme am inceput sa-i vorbesc urat colegei pe care o place el nu m`am putut abtine.incerc sa ma gandesc ca e treaba loc ok se plac nu`mi pasa mie, si asa se pottrivesc sunt superficiali amandoi n`au nimic in cap, dar nu pot...eu tin la el.help pls!

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,iubita,tu tii la el si el tine la alta.
Realizeaza ca asta e realitatea si accept-o.
E usor pentru mine sa scriu asta,pentru tine care trebuie s-o si faci, va fi cumplit, stiu.
Dar e primul pas sa te vindeci.
Nu e de acceptat ca ultimul an de liceu sa-l petreci cu o asemenea obsesie.Acum ai nevoie de toata puterea ta de concentrare,de toate resursele tale ca sa reusesti in urmatorul foarte important pas din viata ta!
Scutura-te,revino-ti,inchide-ti visele si sperantele in cea mai ascunsa cutiuta din suflet si ingroap-o adanc!
Nu-ti poti permite sa fii indragostita,sa fii nefericita in dragoste si geloasa pe o alta fata! Toate astea sunt condamnarea ta la un viitor mai putin reusit!
Nu ma intelege gresit,nu te cert,incerc sa-ti explic cam care ar trebui sa fie lista ta de prioritati!
Stiu ca frecusul zilnic te omoara psihologic,stiu ca il vezi,te bucuri si te amarasti in acelasi timp,dupa care te apuca disperarea si iti vine s-o inhati pe cealalta si s-o arunci pe geam!
Ok,nu-i nimic!
Dar,toate astea iti fac rau TIE!
Te tin intr-o continua stare de stres,de suparare,de enervare,de exasperare si,in loc sa urmaresti un scop in viata,pe tine te intereseaza mai mult ce ii spune el, ei!
De ce-ti faci rau singura?
Impune-ti sa-l uiti, sa ti-l scoti din minte.Nu-l mai baga in seama! Fa-ti un bine TIE!
Cere sa fii mutata in alta banca,departe de ei,eventual,lasa-i sa stea chiar impreuna,baiatul nu te vede,nu are ochi pentru tine,e trista realitate.Ori o accepti si il uiti,ori n-o accepti si continui sa te chinui in halul in care o faci! Si nu se stie ce iti rezerva viitorul...
Stiu ca nici fata de tine nu te simti bine,nu erai tu asa,dar deja te chinui de prea mult timp si logica ta a obosit, s-a risipit, a devenit aproape inexistenta.
Ti-as propune sa faci un pact cu tine.Sa iti impui sa-l uiti,sa-ti vezi serios de scoala ca sa nu-ti ratezi viitorul si,dupa ce ai intrat acolo unde doresti,sa te vezi cu el si sa-i tragi doua perechi de palme,una din partea mea.happy
Stiu ca n-o sa ajungi la asa ceva,dar numai gandul s-ar putea sa-ti ajute.
Esti la varsta la care nevoia de afectiune e enorma, tu acum trebuia sa te plimbi de mana cu un baiat bland si iubitor, ca tine.Doar ca inima ta a hotarat altfel.
Si,nu e un moment bun s-o lasi sa faca ce vrea,trebuie sa-ti folosesti si ultima picatura de ratiune ca s-o convingi ca are si alte sanse sa se indragosteasca,nu e el singurul,si nici cel mai bun,si nici cel mai frumos!
Nu uita,cel ce simte vede viata ca pe o tragedie, cel care gandeste, o vede ca pe o comedie!
Capul sus!
Iubeste-te pe tine si cauta sa-ti faci TU viata buna si frumoasa.Si,primul pas e sa te eliberezi!
Fa-o, poti!

| BlancaFantasma explică (pentru greece12):

Greece12,multumirile sunt inutile in cazul asta! insa nu ma pot abtine sa-ti spun ca esti ca o mama pentru noi, adolescentii de pe TPU(zic asta pentru ca am vazut odata ca ai zis ca ai peste 40 de ani),ti-am citit de multe ori raspunsurile si m`am minunat cat de frumos vorbesti si ce sfaturi folositoare dai! cat despre raspunsul la "marea mea problema".ai mare dreptate, ce pot sa spun el nu ar trebui sa ma afecteze deloc, insa nu stiu ce am.probabil e nevoia de care ziceai tu,, aceea de afectiune.intr-un mediu in care vad numai iubire in jurul meu, a ajuns sa ma acapareze si pe mine dorinta asta. dar stiu ca scoala e pe primul loc.nu pot cere sa fiu mutata in alta banca,sunt intr-un conflict cu mine insami: noi ne intelegem destul de bine, ca fiind colegi, dar doar atat.asa a fost mereu, stam in aceeasi banca inca din generala din clasa a 8`a, doar eu sunt cea care a depasit limitele.totodata stiu ca e gresit sa il vad ca pe un "baiat" cand el e doar un coleg,plus ca nici nu e ceea ce`mi doresc pentru mine,dar are ochii albastrii si asta ma atrage la el mereu. Oricum ideile care le am vor ramane fara contur in conditiile in care el o place pe ea(si recunosc poate s`ar potrivi mai bine,sunt la fel de superficiali,au ochii albastrii amandoi si altele. ).cat despre ideea cu plamele,chiar m`a amuzat si ajutat totodata. la anul vom merge amandoi in acelasi oras la facultate, dar pana atunci il voi fi uitat deja. voi incerca sa nu mai fiu geloasa pe ea, sa il vad doar ca pe un coleg si asta e! oricum in clasa a 12`a nu ma gandesc la o relatie amoroasa, asta m`ar incurca si in plus cine stie unde ma duce pe mine viitorul. dar toate gandurile mele se schimba cand il vad pe el, tinandu`se mereu dupa ea si cautand pretexte de vorba.ca sa nu mai zic ca ma simt ca naiba cand el sta langa mine in banca dar capul e mereu intors in banca din spate, unde sta ea. Deja am scris prea mult.multumesc din nou pentru sfatul minunat pe care mi l`ai dat! in viata reala nu gasesc "sprijin", prietena mea cea mai buna habar n-are, i-am spus odata asta vara ca il plac dar nu m`a ajutat deloc(e sora lui si stam toti 3 in banca-ei sunt gemeni), dar nu conteaza.
Multumesc, si Sarbatori fericite!

| superdorex a răspuns:

Totul e sa iti impui asta, sa mergi mai departe, sa cauti sa ai alaturi prietenii care sigur te vor ajuta, Ai dreptate El nu te merita sigur! Dar nu le da nici satisfactie sa te vada ca suferi, nu sa nu faci asta! Trebuie sa iti apropii un alt baiat, ce s-au terminat toti baietii la el? In nici un caz, trebuie sa ai incredere in tine si vei vedea ca va trece si supararea asta! Ai grija de tine si Sarbatori fericite!

| BlancaFantasma explică (pentru superdorex):

Multumesc superdorex dai numai raspunsuri bune.eu incerc de ceva vreme sa-l uit, mai ales ca suntem in clasa a 12`a am de invatat, dar nu pot.cand il vad ca se baga in seama cu ea(care sta in spatele meu, iar el in banca cu mine, deci il aud mereu) imi vine sa innebunesc.simt ca profita de mine ca ii mai dau cate o tema(si el ma ajuta cand nu stiu), si uneori il vad uitandu`se la mine cu ochii lui mari si albastrii incat simt ca lesin de emotie...incerc sa`mi zic mereu ca nu ma merita! si nu pot sa ma apropii de alt baiat, parca in ultima vreme nimeni nu ma place! si nu`s urata sau altceva numai ca sunt o fire timida si tacuta n`am prea multa incredere in mine.nu`s genul pe care il prefera baietii : adica sa ma bag in seama, sa ma duc sa-l iau de gat, sa rad la orice procarie care o spune sau sa ma duc semi-dezbracata la scoala -cum face fata pe care o place.

| superdorex a răspuns (pentru BlancaFantasma):

Da e dificil, dar trebuie sa ai incredere in tine ca daca tu nu ai, e greu apoi! Tu esti singura care te poate ajuta...prieteni nu ai? apropiati careia sa te destainui sa-i zici ce ai pe inima? Sa stii ca face mult sa ai cui te descarca!

| Artemisia a răspuns:

Buna.Iti inteleg situatia.
Singura solutie e sa ii marturisesti verde in fata sentimentele tale. Daca sunteti colegi de banca, se pare ca aveti momente in care petreceti ceva timp impreuna.
Cand nu e tipa aia de care ziceai in preajma voastra incearca sa ii spui tot ce ai pe inima, tot ce te deranjeaza.
De uitat nu ai cum sa-l uiti pentru ca e in clasa cu tine si e mai complicat.Insa, eu daca eram in locul tau, mi-as fi impus sa nu imi mai pese de el.Lui ii pasa doar de colega aia falsa, ce rost are sa suferi tu pentru inconstienta lui.
Sunt alte lucruri pe care ar trebui sa te axezi, cum ar fi scoala.

| BlancaFantasma explică (pentru Artemisia):

HysteriaQueen ai mare dreptate.dar ce pot sa fac imi vine sa il bat cand il vad mereu, dar mereu tinandu`se in preajma ei.inainte eram apropiati dar de cand i s`a pus pata pe ea nici nu ma mai observa langa el, orice as face.stiu ca nu ma merita, dar ce sa fac...nu`i pot spune sub nicio forma ce simt, as strica totul.i`A SPUS odata sora lui si a zis ca nu ma place.eu nu`i mai spun niciodata.

| Artemisia a răspuns (pentru BlancaFantasma):

Complicata situatia thinking

| xCarolina a răspuns:

Dragoste cu forta nu se poate. Daca esti constienta de asta si asa cum afirmi si tu, nu ai nimic ce sa faci, ai nevoie de forta pentru a trece peste.Trebuie sa te decizi ca esti puternica si nu te poti lasa. Dragostea asta nu trece asa, de pe o zi pe alta, e adevarat.Trebuie sa te detasezi, sa iti distribui atentia asupra altor lucruri. Ocupate mai mult de invatat, nu iti lasa timp sa te gandesti la el.E si mai greu pentru il vezi zilnic, dar aduna-ti toate puterile.Cand nu ai ce sa faci, nu sta pur si simplu cu gandul la el.Iesi cu fetele, cauta si alti baieti, incearca sa te imprietenesti cu ei, nu ai de unde sa stii ce o sa iasa.Si mie mi s-a intamplat ceva de genul si am suferit pentru un coleg de clasa luni bune.Am incercat sa trec peste, sa il uit, si am gasit ajutor unde nici nu speram.Am gasit pe altcineva si totul s-a schimbat atunci.Incet incet, sentimentele mele pentru el au disparut.Nu o sa te tina intreaga viata, stai linistita.Asa am crezut si eu, ca nu mai scap, o uram pe iubita lui.Ei bine, asta a fost acum mult mult timp si cand ma gandesc, mi se pare o copilarie prin ce am trecut, dar m-a maturizat cu adevarat si m-a facut sa ma gandesc la cat timp am pierdut gandindu-ma la el, cand puteam face ceva pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca nu poti indura, eu am trecut si trec in continuare prin asta. Nu mai ma baga in seama, ma stersese si de pe facebook si mess. Am incercat sa-l fac gelos, flirtand cu multi baieti mai tari ca el. Apoi a inceput sa ma bage in seama. Ei dupa atatea de a face gelos pe el, s-a indragostit altu de mine. Cand ies pe hol, cel care s-a indragostit de mine, imi trimite flirturi, intr-o zi a incercat sa ma sarute. Ei, asta la facut si mai gelos pe cel de care imi place. Acum, cel de care imi place, iese pa hol, ma cauta, si cand ma vede imi zice mereu "Hey, buna! Ce faci draga?!" Chestii din din astea dar cu un fel de flirt. Acum nu-l mai bag in seama si ma place mai mult! Apoi dupa cateva pauze, cam pe la plecare, ii dai nr. tau de tel. sau id-ul tau ca sa discutati si sa vezi o relatie noua! big grin Deci, ce actiuni poti face si invata din povestea pe care am spus-o tu decizi. Succes la cucerit!

| dianaDyya a răspuns:

Am patit si eu asata, totul a trecut in timp, incearaca sa-l faci gelos cu un alt baiat, daca nu merge cauta un baiat mai bun ca el. Spoer ca ti-am fost de ajutor SARBATORI FERICITE