| Choco_6243 a întrebat:

Ajutor!?
Este vorba despre verisoara mea! Amandoi avem 19 ani si suntem foarte apropiati! De ceva timp insa viata ei mi se pare un film de groaza! Nu mai zambeste, nu mai rade sta toata ziua si plange!
luna trecuta s-a intamplat o nerorocire, mama ei a murit! De atunci ea si tatal ei au intrat intr-o depresie cumplita! Ea foarte slaba find din fire nu mai mananca nimic iar tatal ei se inbata rau in fiecare seara si cand vine acasa o rupe in bataie fara niciun motiv! Plus ca ea a si ramas insatcinata cu copilul unui vagabont care isi bate joc de ea si care o insala! Si ca o incapatanata care e, vrea sa pastreze copilul! Va rog sa imi dati un sfat! trebuie sa o ajut macar moral! Ms anticipat!

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca se mai poate, sa renunte la copil.Nu-i ofera niciun viitor.

Apache
| Apache a răspuns:

Pacat de ea! dar sincer sa nu renunte la copil ...indiferent cum ar fi tatal... ea nu ar tr sa renunte la copil! de ce sa nu ii dai sansa unui copil sa se bucure de viata?

| Meryem027 a răspuns:

Pai nu prea cred ca o sa poti sa faci fata tu acestei situatii, pentru ca pana la urma e vorba de un deces. Si nu unul oarecare, ci decesul mamei sale. Asa ca, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un psiholog s-o ajute. Dumnezeu s-o ierte pe mama ei si sper sa te descurci cu verisoara ta! Pa, pa.

| snowflake a răspuns:

Imi pare rau pentru pierderea suferita sad. nu exista cuvinte care sa o faca sa se simta mai bine in cazul de fata happy
cat despre copil, o apreciez, si in locul tau as sustine-o happy, faptul ca nu pune capat zilelor unui suflet arata cat de mare este al ei happy

cat despre tata. un nemernic!
nu are la cine sa apeleze sa o ajute, cel putin sa locuiasca in linistea de care are nevoie acum?

| CarmenR a răspuns:

Fii alaturi de ea si sprijin-o cat poti de mult. E tot ce poti face deocamdata.

| Minks a răspuns:

Pare cam prea de film. Dar daca chiar e adevarat nu stiu ce sa zic, ar trebui separata de tatal ei pana se mai linistesc apele, eventual sa o luati la voi. Nu cred ca merita sa treaca prin atatea necazuri. Bafta si sper sa i se rezolve toate problemele.

| veronica a răspuns:

Trebuie sa zici la cineva mai mare decat voi poate parinti tai te pot ajuta nu stiu ce as putea sa fac eu sigur e o situatie f dificila oricum trebuie sa spui cuiva de problema ei.

| TąNyą a răspuns:

Se spune că primul copil nu se avortează şi chiar dacă nu e făcut din dragoste face parte din ea. şi poate de aceea nu vrea, totuşi e vorba de un suflet.

Cam aşa gândesc fetele. ( şi eu sunt fată )

Eu zic să încerci s-o ajuţi. dacă e să se mute cu mama ta pentru un timp sau cu tine. într-un loc unde tatăl ei n-o poate bate.
Încearcă s-o duci la un psihiatru o va ajuta să treacă mai repede peste depresie.

Nu uita că prin depresi poţi ajunge la sinucidere.

T.

| Juanita a răspuns:

Salut! E o situatie foarte delicata. Eu zic ca ar ajuta-o un psiholog, deoarece este o depresie avansata. De ce nu o chemi la tine sa stea ceva vreme, si parintii tai sa o sprijine putin pana trece peste. Tu sa o ajuti, si sa incerci sa o faci sa uite de probleme, incearca sa o convingi sa mai iesiti la o plimbare, orice doar sa nu stea singura si sa gandeasca. Imi pare rau de aceasta nenorocire. Multa rabdare sa ai cu ea. Te pup

| stick a răspuns:

Mda, un caz dea dreptul cumplit, de ce nu apelezi la protectia copilului si la un psiholog? incearca sa-i vorbesti mai mult, cat despre ala care o bate... divort, pensie alimentara si gata, avand in vedere ca nu mai este minora.mai multe nu poti face, doar daca are ia moralul ridicat o sa-i fie mai bine, sugereaza-i sa fie mai stapana pe situatie, succes si.chiar merita sa ai grija de ea! pa pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol@troll.

| PastilutsaCuEfecteLacrimogene a răspuns:

Spune-i ca nu e bine ceea ce face daca pastreaza copilul si daca ramane cu acel vagabont.deoarece daca naste acel copil tatal ei o va bate si pe ea si pe copil cel mai bine e sa ia masuri fata de tatal ei sa mearga pentru o perioada de timp la o ruda fara stiinta tatalui sau sau sa sune la protectia copilului eventual ei vor lua masuri. sper ca te-am ajutat! bafta!

| Brunette_2688 a răspuns:

Ea nu mai poate sta cu tatal sau e clar! Si eu o inteleg.Sa pierzi pe cineva atat de apropiat este cumplitsad. Nu cred ca este cel mai indicat sa pastreze copilul! Pentru ca tatal nu pare responsabil.Si ea trece printr-o perioada foarte grea.Insa tu, ca o prietena buna trebuie sa o sfatuiesti! Ea nu stie ce face!

| Rezvi_9494 a răspuns:

Sa stea la o ruda, sa nu mai fie batuta de tatal ei, pentru ca o sa f frustrata, la 19 ani ii distruge viata tatal ei, si moartea mamei ei, imi pare rau pentru ea, ajut`o cu ce poti si sa nu o lasi singura pana nu o vezi ca a depasit situatiahappy