| Ruxy a întrebat:

Ajutor!
Sunt intr-o stare deplorabila...nu stiu ce sa mai fac. Baiatul pe care il iubesc s-a schimbat foarte mult. E DEPENDENT de jocurile de noroc si de un an de cand suntem impreuna tot promite ca renunta la ele. De la 1 oct a venit si el in Buc la facultate si in 3 saptamani a bagat in jocuri peste 3000 de lei. Bani de la parinti, a vandut doua telefoane si alte lucruri de prin casa. Sa nu mai zic de faptul ca nu prea merge la facultate. Iar eu de fiecare data il acopar in fata parintilor, le spun ca e cuminte, ca merge la scoala etc. Ai lui, probabil cred ca el prapadeste toti banii cu mine, dar nici pe departe. El ii da la jocuri. Si stiu ca nu o sa renunte foarte usor, mai ales ca el nu accepta ca e dependent si ca are nevoie de ajutor specializat. Ne-am certat de mai multe ori in aceste 3 saptamani. Nu am putut sa plec de langa el, pentru ca ma ameninta ca se omoara. Cat despre mine, sunt cu nervii la pamant, am slabit 5 kg, sunt foarte irascibila, DISPERATA. Pe langa asta, mai am stres si la facultate; sunt in ultimul an, am licenta, proiecte, multe griji.

Ce sa fac? Simt ca nu mai rezist, ca o sa clachez in curand. Si pe el il iubesc ca o proasta...

Răspuns Câştigător
| lilisor12 a răspuns:

Hmmm...cam asa este, il iubesti ca o proasta! sad Vezi ca stiai singurica raspunsul? De fapt, nu prea mai ai ce sa iubesti, e mai mult o fixatie.fiindca ceea ce ai iubit (sau, ai crezut, doar, ca iubesti), a disparut: este altcineva acum! Sau, abia acum arata cine este el, iar ceea ce vezi, acum, sincer, e deplorabil, nu e de tine! Bine ca nu esti maritata cu el! Un astfel de om este slab, a luat-o pe calea ratarii in mod evident si, daca mai si ameninta ca se omoara cand tu dai sa pleci, pe motiv intemeiat, este cu un caracter cel putin indoielnic! Oricum, sa stii ca nu din iubire te mai tine langa el, fiindca, daca te-ar iubi, ar renunta la ceea ce face si si-ar vedea de treburi mai serioase, nepericlitand sansele lui si pe ale voastre, ca si cuplu, de a a vea o viata normala, frumoasa! Te tine din spaima de a fi singur, de a se vedea abandonat, el stiind ca nu prea merita sustinatori avand in vedere ceea ce face! Am citit prin carti de psihologie si astia sunt nu barbati care iubesc, ci, "pasivo-dependenti", adica persoane care stau pe langa cate o femeie pentru ca au nevoie de ea, pentru a le oferi asigurarile necesare, ei fiind nevolnici! Daca ai disparea tu, s-ar agata la fel de o alta. Sa nu ai frica, lasa-l, ca nu moare, ai sa vezi: se da nitel cu fundul de pamant si cauta pe alta! Daca i-ar pasa cu adevarat de tine si ar iubi, s-ar schimba el. Crede-ma! Am o fata si eu si mi-a cam ascultat sfaturile, stie ca ma pricep la oamenihappy Vezi-ti de viata ta ca sunt atatia barbati normali, interesanti care chiar vor sa faca ceva cu viata lor si pot, chiar, si sa iubeasca cu adevarat. Bineinteles, acestia sunt rari... dar merita sa astepti pana dai de unulhappy

10 răspunsuri:
| snowflake a răspuns:

Cu parere de rau spun ca, odata devenit dependent prea greu scapa de viciul asta.
paraseste-l fara remuscari, nu se va sinucidewinking. poate numai asa se va invata minte ca amenintarile tale vor fi puse in practica, si nu sunt doar vorbe goale.

| Ruxy explică:

Deja am fost foarte dura cu el si vad ca nu intelege. Cand ramane fara bani incepe sa planga, ii pare rau ca a fost acolo, il vad singur si neajutorat, vrea sa moara pentru ca nu mai are nimic: increderea mea, bani, curaj sa dea ochii cu mine etc. Nu stiu ce as putea sa fac sa inteleaga cat de mult greseste.

| Ruxy explică:

Ma-m schimbat nu am mai mers si nici nu o sa mai merg stati linistiti prietena mea ma iubeste si nu mai merg

| Ruxy explică:

Nu mai merggggg ieeeee am scapat asa am mai multi baniii si am si pe cineva care ma iubeste cu adevarat si cu care am sa ma si insor

| Ruxy explică:

Da, am ramas logata pe calculatorul lui si vad ca a postat el singur raspuns la intrebarea mea. Acum situatia e sub control, el nu mai e in Buc, l-au luat parintii lui acasa cand au aflat si cred ca asa e cel mai bine pentru amandoi. Suferim amandoi, dar intr-un final eu cred ca tot raul o sa fie spre bine. Mai bine suferim cateva luni, decat o viata intreaga!

| Sallatiny a răspuns:

Nu il crede cand zice ca se omoara deoarece el zice lucrul asta doar pentru a sta tu cu el. Propune-i, daca vrea sa ramana cu tine sa renunte la jocuri, dar daca nu sa isi strice intreaga viata pe jocurile de noroc. Incearca sa ii iei banii sa nu mai aiba pe ce sa se joace si sa ii iei tu de mancare si ce are nevoie, iar daca devine agresiv da-i bani si lasa-l in pace, nu e genul tau. O alta greseala care o faci e ca tu il acoperi in fata parintilor, spune-le adevarul si poate asa ei o sa il duca fortat la un psiholog si poate va renunta. Sper ca te-am ajutat si mult noroc cu prietenul tau. Daca nu renunta lasa-l pentru ca iti faci numai rau, il vei putea uita!:*

| TheLoveDoctor a răspuns:

Hmmm, problema e ca îl iubești. The love doctor te va ajuta.
1. Încerca să nu ii mai minți părintii ca se descurca și ca e cuminte pentru ca nu este adevărat și tu ii dai șanse in continuare dependentei lui.
2. Se sinucide ca ce? ca îl lași? Fi fata mare și nu mai crede asemenea prosti
Spune-i ca dacă mai continua asa îl vei părăsi și va rămîne cu jocurile lui. Fi dura cu el și va înțelege

--------------------------------
Atunci spune-i ca o să aibă totul dacă renunță la jocuri. Si încredere și bani și o viata frumoasa

| box a răspuns:

Jocurile de noroc... hm sunt mai rau ca drogurile(le consider eu) e o paine amara pe care am gustato 2 ani de zile doar la mine era situatia altfel trimite'mi un mesaj in privat cu id tau poate te pot ajuta

| Alexandra09637 a răspuns:

Daca doresti , ma poti contacta pe adresa de e-mail psiho.brancusi@yahoo.com, pentru a stabili detaliile unei eventuale discutii. Alexandra Patrascu , psiholog clinician, policlinica Brancusi