| agheu93m a întrebat:

Am 24 de ani si am o problema majora in relatia cu parintii mei ambii in varsta de 60! Eu sunt cel mai mic dintre ceilalti 2 fratii in varsta de 34, 35! Cel de 34 refuza sa vorbeasca cu ei si cel de 35 suparat pe viata care o traieste in tara critica si injura toata ziua pe cine ii iese in cale nu rateaza nici-o ocazie sa ma denigreze de fata cu ei! Stau de un an cu chirie, am avut propriul salon, am schimbat 5 masini, m-am descurcat singur, acum am o perioada m ai proasta am mutat salonul, nu este gata nu am m-ai muncit de aproape o luna, nu le-am cerut ajutorul dar cand veneam la saptamana sa ii vizitez ma terorizeaza cu vorbele ca nu i-am ascultat niciodata ca acum sunt intr-o perioada proasta din cauza la ce le-am facut eu in trecut ca am facut doar ce am vrut nu ce mi-a fost impus prin violenta! Ei isi doresc ca eu sa muncesc ca ei de la 7la 19 sa nu ies noaptea sa fiu ca ei! De la 18 ani pana acum numai putem avea o perioada de 1 luna de liniste chiar daca ne intalnim de maxim 10ori! Numai stiu ce sa le spun sa inteleaga ca eu nu vreau sa fiu ca ei,pentru ce am gresit eu sa platesc eu, dar vreau si intelegere cu ei numai vreau cearta! Ultimele cuvinte de la ultimul mesaj primit de la mama mea: ai ajuns in halul asta ca ti-ai batut joc de noi! sa numai scrii sms! "

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Ce te pot sfatui? Incearca sa ramai pe picioarele tale, sa-ti faci propriul tau drum in viata si nu mai fi sentimental si sa te lasi dus de ceea ce spun parintii tai la nervi si suparare. In asemenea situatii nu mai poti fi tu si spui lucruri de care nu-ti mai amintesti apoi si iti pare rau ca ai ranit pe altcineva. NU fi necajit pe mama ta; ea este totusi fiinta care ti-a dat viata si merita iubita si respectata. Ea vede lucrurile in felul ei si ca orice om si ea este limitata de anumite idei provenite de la: mediu, parintii ei, tatal tau etc. etc. Banuiesc ca masinile tale erau second - hand si ai vrut ceva mai bun - te felicit pentru decizia de a avea ceva mai bun pentru tine! Fii linistit si nu te agita atata, toti avem si zile mai rele si zile mai bune. Aminteste-ti mereu ca in mersul unei roti cu spite, fiecare spita este candva si pe pamant insa este si sus si ramane sus mai mult timp fiindca pamantul e doar un punct de sprijin. In curand, vin din nou zilele bune si incearca sa-ti pui niste bani deoparte pentru zile negre si nu te mai necaji. Accepta totul asa cum este si nu te da batut. Fratele tau poate e invidios pe tine ca-ti merge bine, apoi nu-l lua in seama... Oricum ar fi, el ramane pentru totdeauna o parte din inima ta, la fel ca si parintii tai care nu stii cat vor mai trai si iti va parea rau apoi. "Rau e cu rau, dar mai rau e fara rau!" Accepta, iarta, iubeste, ai rabdare, spera si lupta mereu, chiar daca acum nu vezi calea de urmat; "D-zeu o va crea pentru tine sa-ti rasplateasca increderea si efortul!". Daca vezi ca te tulbura mult certurile cu parintii tai, viziteaza-i mai rar - de ochii, nevazuti un timp mai lung, ni se face dor... Nu le mai scrie nimic, ia o distanta de ceva timp in care te concentrezi sa-ti termini salonul si sa poti castiga bani. Iti doresc din suflet mult noroc, intelepciune si numai bine!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pune capul in pamant si cere iertare parintilor tai pentru toata durerea si dezamagirea provocata lor de stilul tau de viata din perioada dependentei de canabis. Fii barbat si recunoaste crudul adevar: afacerea ti s-a dus de râpă iar tu esti fara niciun venit de o luna!

| Violleta2022 a răspuns:

Este clar ca parintii tai au ajuns atatd e acri si rautaciosi, in urma unor traume emotionale. Ce sa-i faci? Asa este viata!
Pentru unii mai buna, pentru altii mai rea!
Tu, fa-ti viata ta si traieste-ti-o dupa bunul plac.
Apuca-te de un servici daca nu merge treaba cu afacerea, fa ceva, nu astepta de la ei, pentru ca au o teama ca te vei duce pe capul lor sa le ceri de mancare, bani samd.

Te sfatuiesc sa te maturizezi si sa lasi schimbatul masinilor, ca-i vremea sa te apuci de ceva serios in viata, nu de ciubucareala si joaca de-a masinutele. Nu da bine cand spui ca ai avut 5 masini in 3 ani de cand ti-ai luat carnetul, dimpotriva, arata ca un copil care este razgaiat si nu stie ce sa faca cu ele. Daca vrei sa fii luat in serios si trata ca un om serios, atunci demostreaza asta, apucandu-te de un serviciu si muncind.
Inteleg, pe voi va doare sa munciti 12 ore pe zi, nu-i nimic, se gaseste job de 6-8 ore la McDonald, daca nu ai nici o calificare, dar fa ceva, demonstreaza ca ai creier, ca poti sa fii un om serios.

Sincer acum, chiar mentiunea ca ai avut 5 masini imi spune multe despre tine, si nu de bine!
Daca nu-ti convin parintii, nu-i mai vizita! da-le pace si te vor lasa in pace, macar cateva luni bune, pana iti gasesti de munca si te apuci serios de ea.
Ca ce ai avut pana acum ii lasa rece pe toti!

| LPCTSTR a răspuns:

Simplu. Daca te mai sacaie zi-le ca nu mai vii la ei, ceea ce si vei face. Daca incep din nou iti strangi lucrusoarele si te indrepti cu furie spre usa si zici : "Daca voi nu ma vreti nici eu nu va vreau."

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Treci peste, ai 24 de ani, fa ti o familie. Intr adevar sunt parintii tai, dar si tu esti un om in toata regula! Detaseaza te de ei, daca nu iti convine ce anume iti reproseaza nu mai vorbi cu ei o perioada, arata le ca te descurci sigur! Si gandirea lor nu e cu rautate, pun pariu. toti oamenii de la o varsta gandesc asa. Fi barbat! Fi puternic si fa ti viata ta dupa cum vrei tu nu cum vor altii!

| PIPER23 a răspuns:

Da'le pace, si trage tare sa te descurci singur. Te vor cauta ei cand vor vedea ca ai atins succesul in viata.