| adasa a întrebat:

Am 28 de ani si 2 copii mici, sotul e dependent de jocuri, vreau sa divortez si ma intereseaza cat dureaza divortul daca sunt si copii? Cat ma costa? Sant din Oradea.Multumesc.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cererea de divort trebuie depusa la Judecatoria in circumscriptia careia este domiciliul comun al sotilor, respectiv Judecatoria Oradea. Taxa judiciara de timbru pentru divort si incredintarea copiilor este de 39 lei si mai trebuie timbru judiciar de 0, 30 lei. Conform art. 38 din Codul Familiei(astfel cum a fost modificat prin L.nr.202/2010) divortul poate fi si prin acordul partilor. Daca se face si partajul bunurilor taxa judiciara de timbru este de 3% din valoarea acestora si timbru judiciar de pana la 5 lei. La acestea se pot adauga cheltuielile cu avocatul si eventuale cheltuieli cu expertul tehnic, daca nu va intelegeti la evaluarea bunurilor de impartit. Durata divortului poate fi intre cc 4 luni si cca 1 an si jumatate(ori chiar mai mult), in functie de felul divortului si daca mai exista si alte capete de cerere in afara de incredintarea copiilor si daca sotii se inteleg ori nu privitor la toate capetele de cerere si nu ataca hotararea judecatoriei. Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Chiar acum a spus la tv [antena 1 ora 19 50]joi seara cit costa un divort taxa difera de la unoras la altul cel mai mult spuneau ca e la TG MURES 650 de ron si cel mai mic undeva la 450 500 de ron. cit dureaza. i ati un avocat si scapi mai repede. ooff e boala grea jocul de noroc te cred si mi pare rau pentru tine. o sa-ti fie greu singura cu 2 copii. dar draga mea cred ca acest viciu nu este de acum. nu? de ce ati facut 2 copii? nu vreau sa te judec dar. ai gresit. macar de era 1 copil. cu 2 e fff greu. dar mergi inainte daca consideri ca nu e cale de rezolvare. bafta si poate mai vb pupici

| clauss a răspuns:

De care jocuri, pe calculator nu-i o problema mare si un motiv intemeiat, daca sunt din acelea care bagi bani, da e un motiv. si divortezi si ce faci, te ai gandit, ai 2 copii mici care le trebuie un tata, unde te duci, gandeste te ca ai doar 28 de ani, ai puterea fizica, psihica si materiala sa i ti, sa i educi?, sa zicem ca vei gasi pe cineva, dar esti sigura ca te va accepta cu doi copii?, vorbesc realist si nu in nume de rau, gandeste te bine ce vei face ca esti responsabila si pentru cei 2 copii, care banuiesc ca ii vrei tu

| costis a răspuns:

Poate il poti "repara" (daca vrei). Banuiesc ca e vorba de jocuri unde pierde bani. Daca ai avea unde sa te refugiezi catva timp, poate ii intra mintile in cap. Sunt unii care se trezesc dupa divort, dupa cateva luni. Daca cunosti un jurist, poate intrebi ce notificare trebuie sa faci, ca sa nu fie vina ta ca parasesti domiciliul. Daca un astfel de soc de 6 luni-1 an nu functioneaza (dar trebuie sa fie total, fara nici o relatie), e intr-adevar dificil. Dar ar fi pacat sa nu aiba nici o sansa de schimbare, iar pentru tine poate fi greu, avand doi copii.

| doctorita a răspuns:

Buna, in primul rand eu am 24 de ani, in primul rand daca sotul tau este dependent de jocuri exista un remediu dar trebuie sa vrea el in primul rand nu obligat iar daca nu are vointa si nu tine la voi cu parere de rau iti zic mai bine singura decat rau acompaniata, daca crezi ca ai nevoie de ajutor contacteaza-ma si te pot ajuta si nu te va costa mult eu sunt din Bucuresti

| TormentOfSins a răspuns:

Uite aici adasa sper sa te ajute http://divort.lawcenter.ro/

| Enzio a răspuns:

Nu divorta, distruge consola/pc-ul, si dupa o sa isi dea seama ca a facut o prostie si ca nu si-a bagat in seama familia, nu ajunge chiar la chestii din astea, dintr-un joc divort, si macar pentru copilasii aceeia, macar sa stie ca au un tata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles ca divortul se poate face si in primarie acum, cu acceptul ambelor parti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Divortul nu cred ca dureaza mult, Dar pentru ca aveti si copii va fi probabil mai dificil cu partajul. ...asta-i motiv de divort? Mai bine defecteaza calculatorul...

| andrei57 a răspuns:

Mai nou se face direct la notar ...nu stiu pretul...