| PanteraNeagra1999 a întrebat:

Am ajuns sa imi urasc propria mama straight face
de la un timp a devenit nesuferita si tipa tot timpul la mine
Alessia cumpara aia, fa aia straight face
se baga ea peste tot :cand vorbesc cu cineva pe mess
da cine e ala?, doamne deci nu o mai suport sad
eu am crescut fara tata si chiar regret asta straight face
cred ca era mai bine sa stau cu tata decat cu Nebuna de mama
Aloooo am 15 ani oh go on ce naiba? nu mai am voie sa ies cu un coleg la suc ca cica gata e iubitul meu
-e Dusa straight face oh go on nici odata nu ma lasa sa fac cea ce vreau

ce credeti ca ar trebui sa fac? crying

22 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Si inca un lucru: se poarta ca "o nesuferita" pentru ca ii pasa de tine, nu vrea sa iti irosesti viata ca si ea, sa te indragostesti de persoana nepotrivita, sa ajungi sa cresti singura 2 copii, etc.

| Zenithf a răspuns:

Ai crescut fara tata si, da, e greu. Dar mama ta te-a crescut fara ajutor si... ii incomparabil mai greu. Cat de multe stii tu de prin ce a trecut ea? Ca nu cred ca te-a lasat balta, flamanda si neingrijita si ea a umblat cu barbati.
Sau a fost chiar asa?
Si @suntserios vorbeste serios, ar fi bine sa iei aminte la ce a zis si el.

| positivity a răspuns:

Situația mea nu e deloc diferită de a ta, însă nu pot spune că-mi urăsc mama. Şi eu am crescut fără tată, şi nu e deloc un sentiment plăcut.
Însă, până la urmă aşa sunt mamele. Vor să știe tot ce se petrece cu tine, fără a se gândi cât de penibil te simți tu.
Întrebările de genul "cu cine ieşi?", "unde ieşi?", "de ce ai stat atât de mult?", "cu cine te-ai întâlnit pe drum?", "cu cine vorbești pe mess/ facebook?", "cine e ăla/ aia?", "de ce nu înveţi?", "de ce nu-ţi faci curat în cameră?", sunt la ordinea zilei.
Nu-mi permit să-i vorbesc urât mamei, însă la fel ca tine, urăsc să se bage cineva în viața mea, doar cu scopul a ști totul despre mine.
Mamele spun chestii fără a şti dacă e adevărat sau nu. De exemplu "Fumezi? Am auzit la niște persoană că da. Este adevărat? Ești pedepsită!", nu te lasă să negi sau să-i spui adevărul pentru că se grăbeşte a trage concluzii greşite doar din auzite.
Nu ai ce să faci.
Oricum, nu trebuie să vorbești urât cu ea, nu trebuie să o înjuri sau să faci gesturi prostești.
Când mai spune chestii de acest gen, încearcă să nu o bagi şi treci peste.

| valentingb a răspuns:

Revino-ti, iti alearga hormonii prin vene. Nu mama e de vina, ea e aceeasi mama ca intotdeauna, tu te schimbi, incepi sa ai personalitate, vrei spatiu, nu-ti mai convine de nimic, daca nu e asa cum vrei tu. Toata lumea pateste asta.
Iar faza cu "hello" e deja expirata, renunta la ea. Plus ca te face sa pari imatura si pitipoanca.
Daca ai crescut fara tata, gandeste-te cat de greu a fost pentru mama ta sa te creasca. Succes in transformarea ta, de la copil la adult!

| lo a răspuns:

Schimba-ti tu atitudinea asta de" fac ce vreau cand vreau si cum vreau".Ar trebui sa iti fie rusine de cuvintele tale.Cum sa-ti urasti parintele:ea ti-a dat viata,te-a educat, ti-a indrumat pasii, te-a iubit de cand te-ai format in pantece si te va iubi pana va muri, ea stie cate nopti nu a dormit pentru ca tu sa ai o viata cat mai usoara, o mancare calda pe masa si un pat cu cearceafuri curate.etc.Sti cate probleme isi face cand tu iesi din casa si pana te intorci? Sti cat de stresata este ca nu cumva sa dai peste un nebun care iti va face rau? Sti ca, cu cat tu cresti ingrijorarea ei va fi mai mare?

Iesi din lumea ta de basme si priveste putin realitatea, uita-te la stiri si vezi cate se intampla in lumea asta, nu mai crede ca tot ce zboara se si manaca.Si tu o faci nebuna si dusa pe mama ta.Este absolut normal ca sa se intereseze de "problemele"tale, iti vrea binele si pentru asta se va baga in tot ce are legatura cu tine.Fi deschisa cu mama ta, ca atunci cand vei avea o problema tot ea va fi cea care te va ajuta.Si ce daca te pune la putina treaba casnica,iti cad mainile? Ea cat a muncit pentru tine? Fi mai recunoscatoare!

Trecand peste morala_:fi deschisa cu mama ta,spune-i unde te duci,cu cine, spune-i cu cine vorbesti pe retelele de socializare si ascult-o cand iti da un sfat, raspunde-i la tel.ori de cate ori te suna(si ce daca altii rad de tine, crezi ca sunt mai destepti'), da-i informatiile de care are nevoie astfel vei evita si certurile si cu siguranta vei avea si mai multa libertate iar in cazul in care se intampla ceva sa stie de unde sa te ia.Cu putina organizare o poti ajuta in treburile casnice fara prea mult efort si timp pierdut.Fa lucrurile cu mai multa maturitate.

Imi pare rau ca ai crescut fara figura paterna care are destul de multe de spus in educatia unui copil! Dar respect-o pe mama ta pentru ca ea ti-a fost si mama si tata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru tine la 15 ani tot ce zboara se mananca iar parintii carora le pasa sunt "comunisti". o sa mai cresti tu si ai sa intelgi

| h3r a răspuns:

Tu habar n-ai despre ce vorbești!
Simți lipsa tatălui, ce-i drept! Însă asta nu înseamnă că mama ta nu mai e bună de nimic. Nu spui nimic despre deces, înseamnă că el a plecat. Ai fi preferat să rămâi cu el?! Nu cred!
Când o să mai crești, o să vezi ce bine este să ai o mamă alături!
Pentru că mama ta chiar îți este alături, are grjiă de tine și te controlează! Asta e iubirea de mamă, însă pentru mulți copii din ziua de azi ăsta e un stres.
Dacă nu te lasă să faci ceea ce vrei, înseamnă că nu faci bine!
După cum vorbești se vede că ai toane proaste uneori și faci urât când nu-ți convine ceva!
Te-a crescut de una singură, tu nu vezi?! Nu ai habar cum rezistă ea, doar ca să-ți fie ție bine!

Gândește-te că doar pe ea o ai, vorbește cu ea și respect-o, îți vei da seama că greșești vorbind așa despre ea!
Cum crezi că s-ar simți dacă ar vedea întrebarea ta? Și mai ales, că o urăști?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alessia,

Vrem sa te ajutam sa-ti gestionezi mai bine emotiile. Hai sa stam de vorba, vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Pool77 a răspuns:

Buna. Ce ti-au zis astia sa discuti cu ea las-o dracu de sfat ca nu tine. Eu sunt inaceas situatie ca tine atata tot ca mie imi place sa fac cumparaturi.Eu am stat de vorba si cu ea si cu taicamio.Ce s-a schimbat nimic le-am zis ca am nevoie de un pic de libertate.La sfarsit de saptamana nu merg afara ca sunt pedepsit pentu ca am luat un 8 sau am luat 7.Eu nu cred ca ea stie dar sa stii ca e naspa cand te barfeste toata clasa si prietenii ca ai 15 ani si nu te lasa nici in fata blocului.Cand vreau sa ma duc cu colegii la o pizza sau sa ne distram iar nu mergi ca asa si asa.Eu sincer m-am saturat, mi-am cuparat un telefon si aia mi-au luat-o ca am primit un 7.Deci eu sunt copilul mamei sau puisorul mamei asa ma barfesc toti.Eu te inteleg si stiu prin ce treci multa bafta si incearca cum poti sa scapi mai repede de la scoala si sa poti merge pe afara fara a afla mama! Bafta o sa ai nevoie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând trebuie să-ți spun că ești o râzgâiată, și comentariul următor sper să-ți deschidă ochii (și dacă ai impresia că te ajutăm pentru o panaramă de fundă care nu valorează nimic, atunci îți recomand altceva ce nu pot spune aici laughing):

O soluție simplă ar fi să te pui în locul ei; imaginează-ți că te îndrăgostești de un băiat ce te faci să te simți cea mai importantă și ajungeți să vă creați împreună o viață, apoi mai târziu dovada acestei iubiri: un copil. Băiatul mai târziu te lasă, copilul țipă la tine, șeful țipă la tine, colegii te vorbesc, prietenii sunt dispăruți de mult și după sacrificiu, munca și oboseală; ajungi între patru pereți ce îi numești casă cu inima ruptă pentru că singurul lucru care merită orice din viața ta (copilul) crede că e... (cum ziceai că te simți acum?).
Copii nu trebuie sa plătească greșelile părinților! dar nu îți poți imagina cât ar însemna dacă tu nu te-ai mai plânge atât și ai renunța la maxim o oră pe zi să o ajuți - cumperi pâine, dai o dată pe săptămână cu aspiratorul și cam gata.

Tu vrei probleme tale rezolvate? ok... te duci, încălzești mâncarea și o chemi la masă, mănânci în tihnă fără să te agiți și apoi după ce strângi masa îi spui că vrei să vorbiți (tu faci tot, ea să se simtă musafir), spune-i în primul rând că o iubești, pentru că are nevoie mai mult ca oricând (chiar dacă ești nervoasă și râzgâiată), spune-i că ai 15ani, că ești mică dar vrei să-ți faci singură alegerile cu ajutorul ei!
Spune-i dacă îți place un băiat, că vrei să ieși la suc, că vrei să faci ce vrei (nu veni cu motivații: păi și X, Y face și mamele lor nu le zice nimic!), spune-i că te doare când țipă la tine, că te rănește într-un mod în care nimeni nu poate și că vrei să știe că vei fi alături de ea oricând dar și tu ai nevoie de ea, ca prietenă, ca mama și ca tată. Spune-i că îți pare rău și de ce (dacă nu ești chiar așa de râzgâiată precum cred eu).

Pentru toate prințesele (și pentru tine păpușică):
Porți fustiță de 10cm, tocuri de 20cm și alte 'accesorii'? atunci ascultă un băiat care a ieșit din turma de oi și gândește pentru el că: dacă vei câștiga un băiat pe tocuri, nu vei avea stabilitate și viitor (la primul vânt te vei clătina iar el va fi departe). Învață să gândești pentru tine!

Dacă încă vei avea probleme după toată mizeria asta, atunci eu tocmai mi-am pierdut 5minute din viață scriind o prostie... tot mama ți-a dat creier, învață să-l folosești și poți face chiar abuz de el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul rand,respecta-ti mama!
Cine are grija de tine,tu sau ea?
E mama ta,asa cum e ea,nu-i da in cap, multumeste-i, sa vezi tu intr-o zi cand nu o s-o mai ai, plangi tu dupa ea, nu mai comentezi atata!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Eu cred ca ea doar si-ar dori sa stie cat mai multe despre tine.
Esti adolescenta acum si esti dificila, ca toti cei de varsta ta de altfel. Controleaza-ti comportamentul mai mult..incearca sa discuti cu ea si sa ii spui FRUMOS (daca esti in stare) ceea ce te deranjeaza, nu tine secrete fata de ea pentru ca orice ar fi ea e mama ta si SINGURA care e alaturi de tine neconditionat. Prietenii, baietii, anturajul..totul e schimbator si toti sunt tradatori la varsta asta draga Alessia. Invata sa iti pretuiesti mama asa cum e ca s-ar putea intr-o zi, la cat de revoltata esti, cineva de Sus sa te ia in seama si sa ti-o iawinking. Tu iti ai mama langa tine care te-a crescut fara ajutorul unui barbat ceea ce e foarte greu, in vreme ce ar fi putut sa procedeze asa incat sa ii fie ei usor si sa te lase intr-un orfelinat sau sa fie indiferenta la nevoile tale. Ea in schimb te-a crescut singura si acum tu o judeci ca deh..nu ai destula maturitate sa o intelegi si sa te dai bine pe langa ea, sa o iubesti si sa te bucuri de prezenta ei CAT INCA O AI! Pacat.mie imi pare rau de saraca femeie.
In loc sa o "urasti" incearca sa comunici cu ea sau macar sa nu mai gandesti/vorbesti in felul asta despre cea care ti-a dat viata si te-a crescut intr-o vreme in care altele pleaca de acasa si uita ca au copii.

| AngelHugz a răspuns:

Sa vorbesti cu eahappy

| crissa20 a răspuns:

Buna! incearca sa te sfatuiesti cu ea sa o faci sa se simta importanta, ca si o persoana care iti da sfaturi! secretul este sa zici ca ea si sa faci ca tine! pup

| Overom a răspuns:

Oricum binele automat ti-l vrea din start, ce ai putea sa faci este sa iesiti odata amundoua la un suc si sa pune-ti totul cap la cap sa deoarece ea inca te considera mica crede-ma stiu ce zic am 20 iar pentru mama tot mic sunt.dar asa sunt mamele nu accepta sa vada copilul maturizandu-se probabil ii este teama de asta, vorbeste odata cu ea serios despre aceasta chestie este cheia din a iesi din problema ta daca nu iti iese din prima sa o comvingi incearca in moduri repetate NU TOTUL IESE DIN PRIMA, succes.

| robytzu96 a răspuns:

Fa ca mine, daca iei ii place ceva si tie nu zi si tu.Da mami iami-o dar o porti tu! laughing Si cand te streseaza raspunde cu da. aha si ma da ma lasii? Sau taci din gura! Eu asa fac big grin

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru robytzu96):

Faci rau! Nu ii mai indemna si pe altii sa preia din comportamentul tau nepotrivit fata de mama ta.
Cum ar fi fost ca atunci cand erai mic, lipsit de aparare si cu o multime de nevoi, atunci cand cereai ceva mama ta sa iti raspunda cum faci tu "da","aha","ma da ma lasi?"

| robytzu96 a răspuns:

Hmm. Mda eu sunt baiat ..asa e cu fetele acum esti pe la varsta in care apar relatii, fumat, etk...
Si aia cu fumatu' poate sa fie doar o abureala. Sa te faca sa te denuntii singura. Intelegii?
Mai bine incearca sa o ajuti, ii zici mama hai sa iesim pe afara, ne plimbam etk. sa vezi ce bine o sa fie.

| ImAUnicorn a răspuns:

Încearcă să se apropie de tine... de ce să urăsți persoana care ți`a dat viață? straight face

| AwanderingLove a răspuns:

Ar trebui sa stai cu ea de vorba, sa-i explici ca ai crescut, ca vrei si tu sa fi mai libera si iti zic ca nu cred ca o sa inteleaga. Se comporta asa pentru ca tine la tine pentru esti fetita ei si i e greu sa vada cum cresti, ea vrea sa ramai fetita ei din asta face asa

| xKnDiLy214 a răspuns:

Pentru inceput cred ca amandoua gresiti. Insa trebuie sa te gandesti ca este mama ta si ea ti-a dat viata, te-a crescut, te-a educat. Iar daca se poarta asa cu tine asta inseamna ca te iubeste foarte mult chiar daca ti se pare enervanta asa sunt toate mamele care tin cu adevarat la copiii lor. Gandeste-te ca sunt copii de varsta ta care mamele lor au murit la o varsta cand ai cea mai mare nevoie de ea. Spun asta pentru ca am intalnit deja astfel de persoane. Chiar si eu sunt la varsta ta si nu o am pe mama mea langa mine :-

| onecika a răspuns:

Bună.
Cred că ar trebui să-ţi respecţi mama. Ea ţi-a dat viaţă şi tot ea are grijă de viaţa ta.
Nu te supăra chiar atît de crud pe ea. Aşa sunt toate mamele. Doresc tot ce e binele copiilor săi.
Cînd vei deveni şi tu Mamă la rîndul tău, o vei înţelege perfect.
Sper că te-am convins.
Numai bine şi nu uita să-i mai mulţumeşti din cînd în cînd. Aşa ea va vedea că nu eşti indiferentă şi poate ea se va schimba puţin.