| Sfinnx a întrebat:

Am de luat o decizie foarte importanta si am nevoie de ajutorul si parerile voastre.Trebuie sa aleg dintre o persoana pe care o iubesc, dar e la distanta si o persoana care e aici langa mine si sunt atasata de ea.
Deci Mihai care are 17 si merge pe 18 dar e la distanta.Si Norbi care e aici si e de aceeasi varsta cu mine adica 14-15.
Ca sa va fie mai usor sa ma sfatuiti, va fac un mic tabel cu avantajele si dezavantajele fiecaruia :*.
Mihai. Avantaje : Mereu ma face sa rad,indiferent de situatie
-e simpatic, arata bine, e foarte destept, se pricepe la multe,are gusturi foarte bune la muzica, e genu` de persoana care nu te lasa la greu, e respectuos, nu e golan.nu bea, nu fumeaza, nu se drogheaza, nu si-a inceput viata sexuala, parintii lui sunt divortati dar stau in aceeasi casa, uneori cu banii e pe cont propriu.ma intelege si ma face sa ma simt bine.glumeste si de multe ori se coboara la mintea mea,in sensul ca mai miorlaim uneori la telefon, sau imi canta cu toate ca stie ca ma enerveaza. spune sentimentele pe fata,cand e nervos e exagerat de dulce, si atata vorbim pana cand totu revine la normal. Dupa o cearta mereu suntem mai apropiati.
Dezavantaje si defecte: e o fire geloasa uneori, daca vb cu el la telefon si mai butonez uneori si laptopul nu ii convine pentru ca atunci cand vb cu el las totu de`oparte.Nu ii place ca vorbesc cu alti baieti sau ca se dau la mine, iar eu nu le permit sau pur si simplu daca imi spune cineva ca sunt frumoasa, spun multumesc si atat.
uneori insista pe o tema anume
etc...dar totusi e acolo si asta e cel mai mare dezavantaj. 280 km distanta :c
Norbi : Avantaje- in primul si in primul rand e super de treaba si a naibii de simpatic.Are o privire sexy, si de asemenea ma face sa rad si ma simt foarte bine in preajma lui. e putin mai inalt ca mine 1, 75.Se imbraca bine, e fotbalist foarte bun, nu bea,nu fumeaza, nu se drogheaza, nu si-a inceput viata sexuala.Are o familie ok, din toate punctele de vedere. e respectuos, nu vorbeste urat, ma respecta-il respect., nu-i plac curvele.chiar si cand e cu prietenii tot se comporta frumos cu mine,ma ia in brate etc.
Dezavantaje: cu toate ca e aici,de multe ori parca nu il prea intereseaza de mine,adica daca sunt ok. si daca se intereseaza poate e doar din curiozitate [cel putin asta am observat. poate ma insel]
Nu stiu ce sa fac, dar in multe chestii ei se completeaza unul pe altu. Unii imi spun sa imi urmez inima, dar uneori nu pot face o conexiune intre creier si inima.Pur si simplu nu pot.Pe mihai il iubesc,cred...dar in ultimul timp m-am racit de el mult si parca singura speranta e la vara,in vacanta,cand o sa ne vedem.Iar norbi e aici cu mine, pot face mult mai multe iar dintr-o simpla "atractie" poate se poate transforma in ceva mult mai mult.
PS: sunt intr-o relatie cu norbi iar mihai a spus ca nu-mi mai da nici o sansa si ramanem la stadiul de prieteni, si nimic mai mult, pana nu ma despart de norbi.
Deci sunt confuza, stiu ca am gresit dar incerc sa repar asta si sa ma hotarasc.

Răspuns Câştigător
| MambaLee a răspuns:

Hmm. Complicat thinking
Parerea mea e ca.
Cu mihai ai fi mult mai fericita decat cu Norbi. Chiar daca relatiile la distanata nu tin. Nu intotdeauna se aplica asta. Si eu am avut o relatie la distanta, si s-a transformat in ceva bun. Foarte bun, si acum sunt fericita ^^. Din descrierea luii, pare un baiat decent, de treaba, si gandeste-te ca daca ti-a propus chestia aia cu " suntem doar prieteni pana nu te desparti de Norbi " inseamna ca el chiar spera la ceva happy
Si chiar daca e gelos, inseamna ca ii pasa. Norbi, din cate am inteles, nu prea se intereseaza. So.
Eu mi-am zis parerea. Sper ca te-am ajutat happy
SUCCES :*!

7 răspunsuri:
| CityOfSatan a răspuns:

Eu as spune Mihai.

| hummmer a răspuns:

Norbi,ochii care nu se vad se uita[Mihai].

| UndergroundFolklore a răspuns:

Normal as fi spus sa-l alegi pe Mihai, pentru ca daca l-ai fi iubit pe Norbi, nu te-ai fi indragostit de Mihai.Dar la 14-15 ani nu e cazul. Iubiri d-astea or sa tot vina.Si or sa plece la fel cum au venit.

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Alege-l pe Norbi.Relatiile la distanta nu tin.

| t3leG a răspuns:

Ce-i in mana eventual, in tine, nu`i minciuna.laughing

| dandan964 a răspuns:

Eu nu stiu ce sa zic este o situatie putin aiurea la varsta asta si din cate am citit mai sus, eu zic sa faci cum crezi tu ca e mai bine. Acel mihai care zici tu eu cred ca a gasit el pe cineva pe-acolo. Eu zic sa vezi cum ar fi cu norbi o relatie nici chiar de lunga durata. Sa vezi cum stau lucrurile. Bafta. Si urmeaza-ti instinctul, decizia, nu te intrista in privinta lui mihai sau norbi daca intelegi la ce ma refer.Nustiu ce sa mai spun, gandeste-te bine la cea ce decizi. Si daca vrei sa imi trimiti un raspun tot pe TPU sa vad ce modaliate ai gasit

| GreenGirl10 a răspuns:

Alege-l pe cel care e lânga tine, nu care e departe și e de vârstă mai mare..Norbi e aproape de tine ca să te sprijine la ce-ți-e greu! Poate te iubește