| Cplmmmm a întrebat:

Avantaje si dezavantaje in a fuma. Si cum te simți cand fumezi?
Pt. ăștia care fumează : De ce fumați?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu exista absolut niciun avantaj laughing))) Singurul, maaaxim si foarte fortat ca daca ai un grup care fumeaza te infiltrezi si tu mai usor printre ei si nu mai ramai singur cand ei ies la fumat, stiu, e stupid, da cum am zis, mega fortat. In rest, chiar nu-i niciunu.

| Freya1 a răspuns:

Nu prea iti aduce beneficii decat probleme de sanatate si gaura in buget.
Eu fumez de vreo 10 ani doar ca uneori fumez normal câte 5, 7 tigari pe zi si câteodată imi ajunge un pachet o săptămână si sincer nu prea am nici un beneficiu înafara de faptul că ma calmează cand sunt nervoasă, am ce face dimineata la cafea si am si eu un obicei si un motiv pentru a mai iesi afara.

| Andreeush a răspuns:

Avantaje nu există.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai avantaje nu prea sunt.
Cheltui 10 20 lei pe zi, si dupa 30 ani, exista riscu sa mori, foarte ridicat.
Ca faci cancer la plamani, ca faci comotie cerebrala, ca faci infarct, ca faci un anevrism, ca faci un cheag de sange si se duce la plamani si esti mortus, ca iti pute gura si hainele, a scrumiera cand zici unei fete "buna", ele sunt acolo. Si tatii multor prieteni au murit din cauza asta, inainte de a apuca 40 de ani.
Daca n-ai ganduri sa traiesti prea mult, si sa ai life expectancy, cum era acum 1000 2000 de ani, sa mori la 30 de ani, atunci da-i bataie.

| Cplmmmm explică (pentru anonim_4396):

Dar unii de ce fumează? Gen ce sensație au când o fac, gen te simți mai bine/fericit? La mine în clasă sunt multi care fumează, si sunt români.

| Anonim4466311 a răspuns (pentru Cplmmmm):

Care-i chestia cu,, și sunt romani"? Eu nu am fumat niciodată, dar poți să-ți zic din experiența altora ca s-au apucat de fumat ca sa fie,, cool" și daorita anturajului(cazul tău, căci nu cred ca brusc ti-a venit asta in minte). Iar apoi nu se mai pot lasă fiindcă devine o dependenta(psihică SI fizica), nu neaparat datorită plăcerii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cplmmmm):

Eu m-am apucat de fumat din cauza aturajului.
Am avut un coleg in clasa, in clasa a 2-a a 3-a, de care tasu nu se ocupa prea mult.
Si el fura tigari de la tasu in prima faza, si ni se parea la toti cool pe vremea aia, sa bagi tigarea in gura, ca adultii.
Apoi tasu ii dadea bani de pachet ( ceea ce nu recomand nici unui parinte sa faca )
si el isi lua tigari.
La inceput fumam toti de la el.
El se simtea cred, in al noualea cer, ca ne prostise si pe noi, si nu se mai ducea singur sa fumeze.
Apoi a trebuit sa ne cumparam noi.
Tununul creaza o foarte mare dependenta, si in loc sa mananci ceva, un sandwich, sau sa iti iei de la magazin, dai pe tigari.
Si n-ai nici un avantaj, daca fumezi.
Te duci la o fata, si o pupi, si iti pute gura a hoit.
Si te vor ocoli toate.