| dsaqwe a întrebat:

Am intrebat acum o zi:
"Daca reusesc sa imi depasesc timiditatea si sa invit o fata, pentru prima intalnire unde ar trebui sa ne intalnim pentru un suc/sa ne cunoastem? in fata localului sau intr-un loc din care sa mergem impreuna si ce gest ar fi frumos cand ne intalnim, este suficient un buna si un zambet sau ar fi prea mult un sarut pe obraz daca ne cunoastem foarte putin"

Dar nu am reusit sa imi dapasesc problema cu timiditatea sau poate cu frica de a nu gresi, fiind o persoana care se deschide mai greu. Nu stiu daca ma voi putea deschide fata de ea la inceput si mi-e frica ca va crede ca sunt un ciudat care nu stie cum sa vorbeasca. As putea sa incerc sa vorbesc cu ea in timp ce suntem mai distrati si sunt mai multe persoane, dar as vrea ca prima data sa fie sub pretext serios nu doar sa o invit in oras doar ca sa ma aflu in treaba.

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Am şă-ţi dau un mic îndrumător în speranţa că vei depăşi timiditate:
http://sfaturi.dring.ro/cum-sa-cuceresti-o-fata-433.html

| akka4 a răspuns:

Nici sa nu incerci sa o inviti, and sunteti mai multe persoane.
Poate crede ca este o gluma sau chiar sa nu accepte invitatia. Iar daca accepta sa mearga sa beti un suc sau unde o inviti, probabil te vei trezi cu mai multi prieteni pe capul vostru si nu vei reusi sa vorbesti deschis cu ea.
Ce-l mai bine, gaseste o solutie mai "indirecta" de abordare si nu o sufoca de la primele intalniri cu iesiri in oras si altele; nu trebuie sa grabesti lucrurile. Daca reusesti sa pastrezi o relatie sincera si deschisa cu ea, cu siguranta vei gasi si momentul de a incerca o posibila relatie.winking
Succes!

| 3xfemeie a răspuns:

happy Eu nu cred ca este nimic rau in a fi timid cu fata. Si ca sa raspund la ambele intrebari : o inviti personal fara un pretext, va intalniti cat mai aproape de casa ei, ii oferi o floare, iar cu sarutul pe obraz te orientezi tu. Ce conteaza cel mai mult e sa te porti natural, fii tu insuti si restul vine de la sine. Ce te face sa crezi ca fetelor nu le plac baietii timizi?
ps Nu mai face planuri si scenarii. Asa nu -ti va mai fi frica de greseli. Bafta!

| DiazAndreea a răspuns:

Cu siguranta un loc din care sa plecati impreuna, asa mai schimbati cateva vorbe si e si mai romantic, sa nu uiti sa i iei o floare, fetelor le plac florile, nu stiu daca sa i iei trtndafir de la prima intalnire, mai bine altceva, gerbera este o floare frumoasa. ar fi ok sa o pupi pe obraz nu crezi? asa se face cand te intalnesti cu o fata. un pretext bun ar fi o plimbare pentru ca vrei sa o vezilaughing pentru ca simti nevoia sa vorbesti cu cineva. trimite mesaj pe privat:*

| DanielaCarolina a răspuns:

Sti cum se zice nu risti nu castigi! Asa se intampla si cu tine! Daca incerci sa comunici cat de putin cu ea in fiecare zi o sa vezi ca nu o sa iti mai fie frica! Si mai trebuie sa crezi si in tine dar si in puterea ca o poti face!