| Adi8828 a întrebat:

Am nevoie de cineva sa ma ajute cu o intrebare din domeniul legilor:
Eu am 18 ani, iar parintii se hotarasc sa divorteze. Amandoi dispun de multi bani. Ambii parinti se recasatoresc, si sa spunem ca mi se strica relatiile cu unul dintre parinti. Mai este acel parinte obligat sa ma ajute financiar in vreun fel? Sau asta e valabil doar pana la 18 ani?
Si inca o intrebare, dupa moartea unuia dintre parinti, cine este mostenitor, sa zicem, al unui teren pe care parintele il detinea? Copiii si sotia din casatoria 2, sau eu, copil din prima casatorie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus parintele este obligat sa plateasca pensie alimentara pana ce tu implinesti 18 ani iar daca continui studiile pana ce le termini, dar nu mai mult de 26 de ani.
Si tu vei participa la mostenirea parintelui respectiv, impreuna cu copiii din a doua casatorie si cu al doilea sot sau a doua sotie, dupa caz, sotul supravietuitor mostenind 1/4 si tu, impreuna cu ceilalti copii din a doua casatorie, mosteniti 3/4 din avere, impartita in mod egal la toti copiii.
Daca nu sunt copii din a doua casatorie sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din averea defunctului iar tu mostenesti restul de 3/4, bineinteles daca esti singurul copil din prima casatorie.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Obligatia parintelui de a te ingriji este pana la 18 ani si daca continui studiile pana la 26 de ani.
Mostenirea se imparte intre frati chiar daca sunt vitregi.

| Adi8828 explică (pentru Salontanul):

Iar dacă părintele nu are alți urmași, ci doar soție/soț? Se împarte între fiul din prima căsătorie și soția/soțul din a doua?

| Salontanul a răspuns (pentru Adi8828):

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nesuferit ce esti! deja te gandesti la inmormantarea lor?

| Adi8828 explică (pentru anonim_4396):

Nu, dar nu aveam nicio idee despre cum se procedează, și e bine să fii informat