| razorjav a întrebat:

Am niste vecini deasupra cu doi copii de 5 si respectiv un an.De un an copilul de un an alearga prin casa si parintii fac si ei galagie.Can am fost si i-am rugat sa se potoleasca(trebuia sa invat) acestia au facut un scandal de au iesit toti vecinii de pe palier. Dupa aceasta discutie s-au potolit, insa azi au inceput din nou.Si daca bati un pic in perete ca sa-i atentionezi ca au intrecut masura bunului simt, acestia fac galagie si tropaie si trantesc usile din adins. Ce as putea face ca sa-i potolesc odata pe idiotii de deasupra mea.
Help!

9 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Daca aceasta galagie este facuta intre orele 13-16 sau supa orele 22 te poti adresa politiei.Intai vor primi avertisment apoi amenda.Mai este o varianta :vorba buna!

| alessia5158 a răspuns:

Iti pui dopuri in urechi! --- se gasesc la farmacie.

| Agnes00 a răspuns:

Din pacate asta e unul din neplacerile cauzate de locuitul la bloc, nu poti avea liniste mereu.
Exista insa un interval orar cand din punct de vedere legal trebuie sa faci liniste, fiind orele de odihna. Exista institutii ale statului care chiar daca nu fac nimic in majoritatea timpului, te-ar putea ajuta in acest caz.

Daca nu poti vorbi cu administratia blocului, poti face o plangere la politie sau poti suna si lasa asta in seama lor.

| crisbebe a răspuns:

Sa-i spui administratorei si sa te mai duci la ei la usa sa le bati in teava si -n tavan pana nu mai poti

| ankis a răspuns:

Copiilor iti dai seama ca nu ai ce sa le zici...sunt mici si la o adica poate si tu cand erai micut faceai galagie dar parintii ar trebui atentionati putin cu o amenda de la politie sa vezi ce se calmeaza oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-ti vecinii de sub etajul tau, cum erai tu cand erai mic.cand te jucai cu mingea.cant sareai din pat, cand alergai prin casa, etc.sa nu-mi spui ca stateai infasat, legat, si te-ai trezit mare deodata.

| deea1919 a răspuns:

Daca copii au 1 respectiv 5 ani e normal sa mai faca galagie caci copii se mai joca...dar daca zici ca e asa de grav si fac asta din adins te-as sfatui sa chemi politia si sa le explici intreaga poveste si poti sa iti chemi si vecinii pe care ii deranjeaza cei de deasupra ta si cand politia se va duce la ea si ii va da o amenda iti zic eu ca se va potoli(e doar o sugestie ce zic) FUNDITA?

| geeooo a răspuns:

vorbeste cu ceilalti vecini,cu administratorul, si daca chiar nu mai poti, cheama politia sa le dea o amenda frumushicaLtongue... fundatonguebig grin?

| razorjav explică:

Da, recunosc ca si eu cand eram mic faceam galagie, dar mi se atragea atentia de la parinti nu de la vecini, copilul de 5 ani nu face galagie insa cel de 1 an m-a innebunit.Si tatal daca aude ca mai dau un burghiu sau ca se loveste bicicleta de perete da cu picioarele de podea. Ceea ce mi se pare nesimtire totala,dupa ce ca face galagie,se mai enerveaza pe mine ca de ce fac galagie(recunosc fac, dar nu zilnic, si din adins)