| Mina a întrebat:

Am o prietena de 27 de ani, care e indragostita de un baiat de 21 si nu vrea sa fie cu el, deoarece considera ca e prea mare diferenta de varsta. Ii place baiatul, care la randul lui o place, parerea mea e ca ii pasa prea mult de ce crede lumea si ca ar trebui sa fie cu el.Se potrivesc, nu se vede si nu se simte diferenta de varsta. Ce parere aveti? E prea mare diferenta? Ce ati face in locul ei?

Răspuns Câştigător
| maria a răspuns:

Gura lumii sloboda, diferenta de varsta de 6 ani nu este asa de mare, fata de alte situatii.Sa comunice tinerii intre ei, sa vorbeasca deschis, de ce vor si mai ales, sa vorbeasca si cu parintii lor si sa isi vada de viata, de studii, de serviciu, sa incerce sa se cunoasca, sa fie buni prieteni, sa devina in timp o familie si sa se bucure de viata ca e scurta.Traim in lume, dar nu traim cu lumea.Sa se iubeasca si sa aiba grija de ei, daca se potrivesc, se completeaza, nu se vede si nici nu se simte diferenta de varsta. Curaj si mergeti mai departe. Daca sunt prejudecati si nu si nu, atunci sa isi vada de drum fiecare, ca sa nu sufere nici unul dintre ei.Ar fi bine sa o incurajati sa se decida asupra ceea ce isi doreste cel mai mult si apoi sa ia singura decizia inteleapta ( ca doar are 27 ani).

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dragostea adevarata nu cunoaste varsta, trateaza''gura lumii'' cu indiferenta.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu e nici o pb dar daca vrea un prieten cu virsta apropiata prietena ta am eu frate de 27 de ani e cadru militar nu vrea?/?

| adeana a răspuns:

Macar sa incerce, sa vada cum e relatia. daca intr-adevar se potrivesc. Ea sa fie fericita, asta conteaza.

| Paula a răspuns:

Eu zic ca 6 ani nu'i asa mare diferenta happy. Daca cei doi se plac nu vad care'i problema. Gura lumii se amelioreaza cu timpu.

| andrelina a răspuns:

Buna! Sa stii ca nu prea conteaza varsta, mai ales cand e vorba de atractie.Intradevar,mi se pare si mie stupid ca un tipa sa stea cu un barbat care ar putea fi tatal ei. ORIBIL! Daca se plac, e OK! Ce mai asteapta?! Didernta nu e chiar atat de mare, 6ani. Le doresc multa fericire! Pupici!

| DMV a răspuns:

Nu e mare diferenta. Gura lumii nu e de oprit, si daca diferenta ar fi de 1 an tot ar vorbi, si daca nu ar vorbi despre diferenta de varsta, tot ar gasi ceva de barfit la o relatie. Atata timp cat cei doi se potrivesc nu au de ce sa-i afecteze orice fel de barfa.
In schimb, daca prietena ta de 27 de ani tine mai mult la parerea lumii decat la viata personala atunci nu are ce cauta langa un tip in floarea varstei pentru ca nu l-ar merita din moment ce are complexe de inferioritate stimulate de societate.
Din moment ce l-a gasit, l-a ales, inseamna ca individul respectiv are calitatile pe care le cauta ea in barbatul pereche. Sa fiu in locul ei, cu o gandire matura, si sa fiu sigur pe sentimentele mele as alege mai repede o persoana cu care sa ma potrivesc indiferent ca ar fi cu 10 ani mai mare sau mai mica decat mine, decat sa stau cu o persoana apropiata de mine ca varsta si sa nu fiu implinit. Sa fiu casatorit neimplinit as ajunge probabil la criza de 40 de ani sa descopar ca urasc sexul opus si trec la homosexualitate. Nu vreau asa ceva. Tu ai vrea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza virsta sa fost in locul ei amindoi acolo sau amindoi aicea si chiar daca se iubesc nu conteaza virsta intelegera conteaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand l-am cunoscut pe cel care urma sa-mi fie logodnic, acesta avea exact 21 de ani iar eu 25. Nici la noi nu se vede difernta de varsta el chiar pare mai mare decat mine, e cel mai bun prieten al meu si abia apoi logodnic. Depinde mult daca baiatul e suficient de maturizat, pentru ca noi fetele ne maturizam si mai repede. De obicei baietii la varsta de 21 ani nu sunt de incredere, nu le sta capul decat la sex si distractie. Dar mai sunt si exceptii... Asa ca eu zic ca merita o sansa!

| beatrice_8123 a răspuns:

Daca se va lua mereu dupa gura lumii va avea de suferit...trebuie sa invete sa fie mai nepasatoare la barfe...tot ce conteaza este ca se plac...si pana la urma 6 ani nu este o diferenta foarte mare...si ca sa-ti rasp la intrebare...in loku' ei eu as fi cu el, mai ales daca nu se cunoaste diferenta de varsta(referindu-ma la partea fizic)... pup...