| Didi_9407 a întrebat:

Am o problema. De ceva timp tatal meu bea cam mult. Nici eu nici mama mea nu ne mai intelegem deloc cu el. De cate ori vine ametit ne luam la cearta din nimicuri. Vorbeste urat si se poarta urat. ne acuza de multe lucruri pe care nu le facem. Pur si simplu am devenit dusmani si certurile se isca zilnic. Ce e de facut? Vreau sa am o familie normala.

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Motive pentru care tatăl tău se putea apuca de băut:
1. Stress-ul
2. Lipsa banilor
3. Lipsa înţelegerii în sânul familiei. - Aici e puţin de discutat. Mulţi "taţi" se apucă de băut pentru că ajung deseori să fie trataţi doar ca sursa de bani a casei iar afecţiune primesc prea puţină spre deloc. Spunea într-un post anterior că bărbaţii nu au nevoie de atât de multă afecţiune precum femeile dar au nevoie iar aceea trebuie să vină exact atunci când au nevoie. Dacă nu eşti lângă un bărbat atunci când are nevoie, pentru el devii inutil(ă). Probabil a avut o problemă curând iar voi (tu şi mama ta) nu l-aţi susţinut şi, mai ales la nervi, poate ajunge la mentalitate de genul "atunci când am şi eu nevoie de familie, nu se poate. ăştia-s numai guri de hrânit şi nu-s buni de nimic". Şi-atunci se-apucă de băut şi descoperă motivul nr. 4:
4. Plăcerea de a consuma alcool (o plăcere al naibii de bună însă unii nu pot rezista mult şi reacţionează urât)
Încercaţi să trataţi cauzele şi efectul va dispărea.

| mgtow a răspuns:

El trece printr-o etapa de depresie ceva il macina de bea, vezi ce are vb cu el cand e linistit si incearca sal convingi sa nu mai bea

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

În primul rând nu-i reproşaţi că bea, pentru că va continua. Întreabă-l sincer, când e treaz care sunt motivele. Nu-i reproşa spune-i că ţie nu îţi place ce face el şi că ai vrea să fie ca înainte! Dar frumos cu calm, nu reproşa! Află care sunt motivele! Baftă!

| Dianné a răspuns:

Cred ca ar trebui sa profiti de ocazie, atunci cand este treaz laughing

Va adunati toata familia, si discutati la o masa, fara vorbe urate, pentru ca iti va reprosa atunci cand se va despartii de maica`ta happy Ai grija cum il iei sa nu inteleaga altceva.Sunt cateva motive pentru. care bea tatal tau happy
Eu iti voi da cateva
1.Stresul
2. O suparare anume, sau, ceva care ii lipseste happyo ruda, ceva de care are nevoie happyaa da happyIntelegere.
3. Poate sa bea si din placere happy
Eu ti-am dat cateva motive.acum tu si familia ta trebuie. sa le descoperiti happyBafta.

Pupici:*

| foxi a răspuns:

E regretabil, ca adultii din cauza crizei, cad in vicii, ca alcoolul! trebuie ajutat sa treaca peste aceasta perioada! sa incercati si tu si mama ta sa evitati cearta, mai ales cand e ametit! discutati cu el treaz!

| hippiemuslim a răspuns:

E o familie destul de normala. Ghinion. Daca te plesneste suni la 116111 si spui ca taica-tu e un betiv ordinar. Risti sa ramai fara el, dar si asta suna a familie normala.
Un psiholog este foarte scump si nu rezolva intotdeauna problemele, insa ai putea sa ii spui in fata ca te deranjeaza asta (dar nu cand e beat). Apoi daca sunteti puternic afectati de chestia asta, da-i de gandit mamei tale. Italia este o oaza oportunitati.

| Ck a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu de ani de zile.
vorbeste cu mama ta si luati o decizie deoarece daca nu faceti nimic ori nu o sa se schimbe niciodata ori va deveni mai rau
faceti ceva acum inainte sa fie prea tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SI eu am aceeasi problema tata se imbata si se certa apoi cu m-am si o injura si vai si amar cu mine nu prea are treaba cu mine si cand se lasa cand vine beat. Dar nu intodeauna are treaba cu noi cateodata vine beat acasa si se culca pur si simplu. Dar as vrea si eu sa rezolv problema si dupa ce am vazut motivele de mai jos cred ca al meu bea din placere...sad

| mary_1175 a răspuns:

Si eu aceeiasi problema.sati zis in vara asta eu am fugit de acasa m-am dus las bunica mea.si am stat acolo 2 zile i-am lasat in bilet lui tata ca din cauza lui am plecat ca nul mai suportat.si sati zic ca a functionat planul pe moment ca vreo 3 luni nu a mai baut deloc.si dupa aia iar a inceput sa bea...astai viata.nu stiu ce sati zic ca nici eu nu stiu de sa fac crying

| TicTacUser a răspuns:

CE aveti ma? Nu il bagati in seama. o sa isi dea seama si singur.asa mi s-a intamplat si mie. funda?

| tedi90 a răspuns:

Spune-i lu maica-ta sa divorteze pentru a nu se isca si batai sau crime big grin

| denis_2129 a răspuns:

Depinde daca va injura este acuz. dar voi incercati sa nu il bagati inseama cat este beat.cand este treaz incercati sa vorbiti cu el sa se mai lase bautura