| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de mare si sper ca voi ma puteti ajuta cu un sfat macar sa ma pot linisti.
Locuiesc la ai mei dupa ce m-am despartit de fostul iubit.Munceam cate ceva sa am cat de cat bani pentru mine dar nu mai am unde. Am vrut sa ma mut pentru ca nu ma inteleg cu ai mei.Am 23 de ani si simt ca am nevoie de spatiul meu si de intimitate dar nu am cum si unde.Am cautat de munca si nu gasesc nimic pentru studiile mele iar cand gaseam ceva nu mai aveau nevoie ca se inghesuia lumea, de cursuri de calificare nu am bani si nici timp sa stau cateva luni fara bani plus ca daca imi gasesc ceva de munca nu prea o sa pot sa imi impart timpul ca nu sta patronul dupa mine.
Actualul meu prieten este la 100 de km nu munceste si se vaita mereu ca e bolnav si daca ii spun medici ca nu are nimic.Nu am un sprijin din partea lui nici macar sa fie langa mine sa ma bata pe umar ca va fi bine in schimb imi pune si peoblemele lui in carca.
Imi puteti da un sfat de ce ar trebui sa fac,cum sa ma linistesc, cum sa gandesc pozitiv? pentru ca sunt in pragul disperari.

27 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

E aproape imposibil sa nu gasesti,depinde acum in ce domeniu vrei si ce pretentii ai.
Singura problema relevanta care o vad la tine e problemele care le ai cu parintii.
O chirie costa, daca ai avea cu cine face treaba ai putea face credit pentru o garsoniera macar, e mai bine decat sa platesti o chirie si dupa sa nu te alegi cu nimic.
Dar cum il descri pe actualul prieten, nu prea ai cu cine...
Eu zic sa ai rabdare, sa fi optimista si sa nu accepti ori ce oferta.
Sau daca iti convine si accepti un minim pe economie, poti accepta orice.
Succes!

| Osana254 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Si eu m-am gandit la un credit bancar dar trebuie macar sa pot porni cu munca cumva.
Iau si la minim pe economie ca nu fac figuri la munca doar sa ma mai pot ridica dar vezi tu ca sunt aproape inexistente.Mai caut pana de paste cate ceva daca nu gasesc ma duc la fortele de munca sa vad ce pot sa rezolv acolo.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Osana254):

Poti sa intri la ei pe site in orajul din care faci parte.
De obicei gasesti foarte rar un loc de munca bun in anunturi,si acolo se dau de bine ce e,de aia au nevoie de oameni.
Trebuie sa stapanesti un domeniu, in ala cauti, eventual lasi un cv bine pus la punct.
Sau apelezi la prieteni, cunostinte, legaturi, relatii etc
Era sa uit, poate te ajuta => http://www.anofm.ro/site-uri-ajofm
Selectezi doar judetul/orasul tau!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Elimina persoanele toxice din viata ta. Actualul prieten, pentru inceput. Parintii cred ca poti discuta cu ei una-alta, gen tata-mama daca vreti sa scapati de mine, dati-mi un imprumut la notariat daca nu vreti altfel, ca sa pot face un curs de calificare/conversie si sa ma pot muta de sub acoperisul vostru.

| anonimg a răspuns:

Noi nu am fost creati de Dumnezeu ca sa traim singuri, de capul nostru. Este adevarat ca celor mai multi parinti nu le pasa de copii lor. Dar nu asa stau lucrurile si la Dumnezeu. Tatal nostru ceresc este interesat de cel mai nesimnificativ aspect al vietii noastre.
Dumnezeu stie ca fara prezenta Sa in viata noastra noi nu avem nici un viitor si nici o nadejde. Am fost creati ca sa fim dependenti de El.
Este adevarat ca oamenii si-au pus nadejdea in lucrurile materiale -atat cei care le au, cat si cei care nu le au. Prima categorie se va bucura de aceste lucruri pana cand Dumnezeu va retrage de le ei binecuvantarile primite; urmarea este depresia ce poate avea urmari vesnice.
Cat despre cea de-a doua categorie modesta -din care facem parte cei mai multi- recomand ca sa folosim acest statut sprijinindu-ne pe mila si bunatatea divina.
Poate omul sa dea viata pin puterea lui insusi? Oare parintii nostri ne-au creat? Nu ne-a adus la viata -prin ei- Dumnezeu? Nu este El Tatal nostru, si nu apartinem Lui? Nu este tot pamantul al Lui si-l imparte cui vrea? Pentru ce sa ne ingrijoram si sa ne descurajam? Este privilegiul nostru sa venim inaintea Lui asa cum suntem, si in cuvintele noastre -in gand sau cu voce tare- sa-I spunem tot ce avem pe suflet.
Nevoia noastra cea mai mare nu sunt lucrurile materiale, nici chiar hrana sau imbracamintea, nici serviciul si nici locuinta. Noi avem nevoie de credinta, de acea credinta care sa uneasca prin dragoste inimile noastre de Dumnezeu. Celelalte lucruri ni se vor da pe deasupra. Si chiar daca nu ni se vor da, dragostea lui Dumnezeu in inimile noastre pretuieste mai mult decat tot aurul si argintul din lumea aceasta! Pentru ca atunci nu ne vom mai ingrijora de nimic. El a promis ca ne va purta de grija.
"Isus a zis apoi ucenicilor Sai: "De aceea va spun: nu va ingrijorati cu privire la viata voastra, gandindu-va ce veti manca, nici cu privire la trupul vostru, gandindu-va cu ce va veti imbraca.
Viata este mai mult decat hrana, si trupul mai mult decat imbracamintea.
Uitati-va cu bagare de seama la corbi: ei nu seamana, nici nu secera, n-au nici camara, nici granar; si totusi Dumnezeu ii hraneste. Cu cat mai de pret sunteti voi decat pasarile!
Si apoi, cine dintre voi, chiar ingrijorandu-se, poate sa adauge un cot la lungimea vietii lui?
Deci, daca nu puteti face nici cel mai mic lucru, pentru ce va mai ingrijorati de celelalte?
Uitati-va cu bagare de seama cum cresc crinii: ei nu torc, nici nu tes; totusi va spun ca nici Solomon, in toata slava lui, n-a fost imbracat ca unul din ei.
Daca astfel imbraca Dumnezeu iarba, care astazi este pe camp, iar maine va fi aruncata in cuptor, cu cat mai mult va va imbraca El pe voi, putin credinciosilor?
Sa nu cautati ce veti manca sau ce veti bea si nu va framantati mintea.
Caci toate aceste lucruri Neamurile lumii le cauta. Tatal vostru stie ca aveti trebuinta de ele.
Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu, si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.""(Luca.12:22-31)

Aici Mantuitorul nu incurajeaza lenea. Una este a ne ingrijora, alta este a ne ingriji. Noi trebuie sa venim inaintea Lui asa cum suntem si sa cerem cu incredere tot ce avem nevoie. Si cu cat mai mult atunci cad toate usile ne sunt inchise!
Dumnezeu doreste sa avem o relatie cu El. Aceasta este de fapt nevoia noastra, chiar daca acum nu ne dam seama. Alt mijloc mai bun de a ne atrage catre Sine nu exista. Noi oamenii nu L-am cauta niciodata daca Dumnezeu nu ne-ar trece prin astfel de experiente.
Avem tendinta sa privim spre cei mai instariti. Dar stii ce este scris despre ei? Exagerarea este pacat; iar Mantuitorul nu exagereaza cand El Insusi a spus: "Fiindca mai lesne este sa treaca o camila prin urechea acului decat sa intre un om bogat in Imparatia lui Dumnezeu." (Luca.18:25)
Ucenicii Lui au fost oameni simpli, modesti care traiau din mila oamenilor. Si Maria si Iosif au fost oameni modesti; la fel si El Insusi. Iar daca inainte unii ucenici aiu fost mai instariti, ei au lasat totul si L-au urmat pe Mantuitorul atunci cand El i-a chemat.
Nu mai privi dar la lucrurile si nevoile materiale. Este timpul sa cauti pe Dumnezeu. Este datoria parintilor sa-i invete pe copii lor sa cunoasca pe Dumnezeu si sa invete sa se increada in El. Dar multi parinti isi vor pierde mantuirea datorita neglijentei lor in ai educa pe copii in cunoasterea lui Dumnezeu. Dumnezeu ii va trage la raspundere pe parinti pentru aceasta neglijenta.
Macar ca vorbim astfel, acum esti la varsta in care poti cauta sa cunosti pe Dumnezeu. Neglijenta parintilor tai o poti opri in dreptul tau; ea nu se va continua in viata ta daca o vei opri.
"Domnul are o judecata cu locuitorii tarii, pentru ca nu este adevar, nu este indurare, nu este cunostinta de Dumnezeu in tara." (Osea.4:1)
"Caci bunatate voiesc, nu jertfe, si cunostinta de Dumnezeu, mai mult decat arderi de tot!" (Osea.6:6)
Si El ne-a lasat Biblia prin care putem sa-L cunoastem. Un capitol pe zi este suficient pentru ca pe parcursul zilei sa te gandesti la ce ai citit. Deschide Biblia cu sinceritate, cu inima deschisa. In felul acesta El ne ajuta sa intelegem ceea ce vom citi. Vor fi si lucruri care nu le vom intelege; dar in timp le vom intelege.
Intoarce-ti privirile catre Mantuitorul. Vei vedea ca o sa ai si de lucru. Numai ca atunci sa nu uiti de El. Aceasta este primejdia cea mai mare: ca atunci cand ne merge bine sa uitam ca Dumnezeu ne-a binecuvantat. "Vezi sa nu zici in inima ta: "Taria mea si puterea mainii mele mi-au castigat aceste bogatii."" (Deuteronom.8:17)
"Omul nu traieste numai cu paine, ci cu orice lucru care iese din gura Domnului." (Deuteronom.8:3)
Repet: am fost creati ca sa fim dependenti de El. Altfel nici daca am fi bogati nu am fi fericiti.

| minrest a răspuns:

Tu probabil stai intr-un oras care nu se dezvolta si nu ai nici liceul. Dar ai totusi ce sa faci. Obtine o calificare buna la tine in oras, apoi mergi intr-un oras care se dezvolta rapid. Cluj sau Bucuresti. Sau te poti angaja in industrie la granita de vest a tarii, si atunci te poti angaja direct. Acolo iti poate asigura si camin. Iar prietenul actual s-a consolat cu situatia lui de toata jena, asa ca nu mai ai ce-i face.

| sofisis a răspuns:

Pleaca in strainatate. Sau cauta-ti de lucru intr-un oras mai mare. Locuri de munca se gasesc daca vrei. Sau fa ceva si vinde. Ceva hand made. Sunt multe fete care vand gemuri bio, zacusca etc. De exemplu. Sunt fete care sunt reprezentate AVON sau Oriflame sau orice altceva. Sunt o gramada de variante. Iar chestia cu fara BAC nu te primeste nu e adevarat. In AUCHAN de exemplu angajeaza fara BAC pe aproape 3000 lei. So...

| Osana254 a răspuns (pentru sofisis):

Depinde si de regiune si zona.Aici cam astea sunt pretentile ca numai la noi in tara se poate.
Deocamdata nu s-au mai bagat anunturi nici pentru fabrici si nici pentru locuri mai "simple" in sensul de pentru oameni de rand fara facultate.Ce am mai gasit a fost la bar dar si acolo si-au luat ori femei de la 30 40 ori sclifosite ce se zgaiesc cu clienti pentru a strange mai multi eu nu sunt luata daca vad de ale mele si imi fac meseria am patit eu apoi restul fiecare dupa cum are noroc...

| Lioana a răspuns:

In primul rand încearcă să te înțelegi cu părinții. Nu e bine sa fie neînțelegeri între părinți și copii. In final ei sunt cei care te iubesc cel mai mult pe lumea asta. Încearcă să-i înțelegi pe ei și cere-le sa te înțeleagă și ei pe tine.
Probleme cu locul de munca au mulți. Se găsește greu un job iar daca îl găsești ai puțin timp pentru tine. Încearcă să muncești într-un domeniu care îți place, sa te simți bine la locul de muncă.
Prietenul tau pare un plângăcios deprimant. De ce stai in relație cu el dacă nu te înțelege și nu te face sa te simți bine? Gândește-te bine dacă îl iubești și daca merită să rămâi în această relație!

| Osana254 a răspuns (pentru Lioana):

Acuma cu iubitul...si asa e departe si in afara ca mi se vaita la telefon nu face nimic pot sa il pun pe locul 10 in necazurile mele.Problema mea principala si ce-a mai mare e ca nu ma pot ajuta pe mine si incerc oarecum sa ma linistesc si sa ma calmez.Sunt si foarte timida si nu prea pot sa ma bag pe gatul unui angajator "vreau eu postul da-mi da-mi" ca nu e genul meu.Sunt o persoana mai linistita si muncitoare.
Cu ai mei nu ma inteleg pentru ca tata consuma alcool si tot imi scoate ochii ca "nah te-ai dus de la ala (fostul) acum ce ii face" iar mama nu ma ajuta cu nimic.

| Lioana a răspuns (pentru Osana254):

Cred ca e timpul sa renunti la timiditate si sa lupti pentru ceea ce iti doresti, pentru ca lucrurile bune nu-ti pica singure in brate. Poti fi linistita si muncitoare dar si indrazneata.
Ai putea sa-i spui tatalui tau cand e treaz ca te doare purtarea lui. Poate ii dai de gandit.
Prietenul chiar daca e departe te trage in jos. Conteaza foarte mult sa ai persoane pozitive in jurul tau si sa te indepartezi de cele negative care iti fura energia si increderea in tine.
Familia nu ti-o alegi dar prietenii da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scapă de tipul ăla că e nociv pentru tine.

| Raducons a răspuns:

Ce te-a atras la noul iubit daca se vaita mereu, trebuia sa te invite la el daca tot vrei sa pleci de la parinti si locuiati cu chirie sau la el daca are casa si sta singur.Imi pare rau ca te dezamagesc dar nu este de incredere iubitul asta al tau.Cauta pe cineva din apropiere, sigur este cineva care te place trebuie doar sa il identifici.Cu parintii te certi probabil din cauza banilor stiu foarte bine cum este cand stai cu parintii si nu ai job.

| Osana254 a răspuns (pentru Raducons):

Cand l-am "luat" cum se zice nu aveam problemele astea, ne planuisem ca vine in oras isi ia chirie ca si el sta cu mama lui si fratele lui la tara nu tocmai ok.Nu am cum sa merg acolo ca as trai mai nasol decat in chirie plus ca am experienta din relatia trecuta ca statul cu familia nu prieste.

| Raducons a răspuns (pentru Osana254):

Incearca sa il aduci in oras, va gasiti unde sa stati si va angajati amandoi.
Cand esti intr-un cuplu esti motivat sa faci orice ca sa faci un ban, cu timpul va luati ceva al vostru, altfel nu are viitor relatia se pare.
La tară sa te duci intr-adevar nu este o idee buna ar fi chiar o decizie gresita.
Cu ocazia asta are sansa si el sa isi faca un viitor daca va sti sa profite, sa profite in sensul ca are ocazia sa se mute la oras sa stea cu cineva pentru ca poate nu este obisnuit sa stea singur si îi va fi mai usor sa se adapteze cu tine.

| Osana254 a răspuns (pentru Raducons):

Am incercat sa il aduc.Am luptat din rasputeri sa ii luam o chirie nah in functie de posibilitati si chiar ne-au ramas bani sa ne descurcam ca erau sarbatorile de iarna dar dupa nici o saptamana la el nu ia mai convenit.Ca e galagie in bloc, ca se sufoca, ca nu se simte bine si el renunta la chirie si gata, o sa ia alta cand se intoarce.Nu l-am lasat evident am zis sa astepte pana dupa sarbatori si vom cauta in alta parte daca tot nu e ok doar sa gasim ceva de munca sa ne punem pe picioare si el nu si nu.Mi-a lasat un mesaj intr-o dimineata ca a plecat (cei drept nu dormeam cu el dar era zilnic acolo mancare, curatenie etc) si dus a fost a mai venit sa isi ia lucurile si sa inapoieze chiria si de atunci e tot bolnav, nu are bani suficienti si tot promite ca o sa vina.

| Raducons a răspuns (pentru Osana254):

Unii oameni nu stiu sa profite de ocaziile care li se ofera.
Viata ne da la toti ocazii de salvare, dar daca nu profitam de ele ajungem sa ne plangem de mila si sa fim deprimati.
Prietenul tau o sa regrete mai incolo ca a plecat de la oras pentru ca nici la tara nu are nici un viitor, iti dai seama ca nu ai job la oras apai la tara si fara job nu se poate, numai daca este vreun fermier dar nu cred si daca mai sta si cu fratele lui.
Incearca sa îi explici direct cum sta treaba cu viitorul lui la tara poate vine definitiv la tine.

| Osana254 a răspuns (pentru Raducons):

Da i-am explicat si ii explic dar daca asa ii place lui sa traiasca...
Am impresia ca e ipohondru si are boli inchipuite si ca e lenesi si la tara ii e mai comod sa zica "eh asta e nu este nu am de unde" decat sa vina sa isi asume responsabilitatea.Am spus nu o sa merg eu sa ii fac lui pe plac.In fosta relatie tot asa m-am mutat la tara ca asa a vrut fostul si eram in fundu lumi singura asteptand-ul pe fat frumos sa vina cand voieste acasa si sa imi de-a ceva daca are el chef pentru ca eu nu aveam unde sa muncesc.

| Raducons a răspuns (pentru Osana254):

Deea orice ai face la tara nu este de a te muta,e mai bine la oras in primul rand ca ai conditii mai bune de munca esti mai curata si nu plivesti toata vara prin gradina pentru nimic, mai bine lucrezi la oras si iti cumperi haine frumoase, iesi in oras si este mult mai bine.
Eu am facut greseala iubitului tau si acum regret la maxim, asa va pati si el dar tu probabil iti vei gasi pe altcineva, si daca nu s-a mutat cu tine nu se mai muta si va fi distructiv pentru el.

| Osana254 a răspuns (pentru Raducons):

Nu ma mai duc la tara ca sunt lamurita de ce este acolo.

| alin131 a răspuns:

Deci,

Tu acum stai cu ai tai, deci situatia nu este disperata pentru ca ai unde sta (nu esti pe strada).

Ai nevoie de un salariu de 2200-2500 ron minim. Se mai gasesc astfel de locuri de munca (decente si fara pornografie si fara sa fi nevoita sa faci sex cu nu stiu cine) si poti sa incepi sa cauti... Suni peste tot si in ziar si pe internet unde sunt anunuturi cu locuri de munca.

Si mai ai nevoie sa gasesti o chirie, adica un ap de doua camere unde sa mai stea o fata intr-o camera si sa impartiti cheltuielile.

Daca vrei sa te ridici trebuie sa devi buna in ceva. Ori iti strangi bani de la locul de munca si mai stai cu parintii ceva timp si iti faci un curs de calificare si iti alegi o meserie banoasa si intr-un an esti pe picioarele tale, ori te muti in chirie si tragi de tine si nu ajungi nicaieri pentru ca te vor tine in spate cheltuielile mari si venitul nu mic dar nu extrem de mare.

Eu sunt crestin ortodox si orice am nevoie ii cer lui Iisus Hristos.

Poti sa ii ceri orice lui Iisus Hristos si iti va da, pentru ca vrea sa te aduca pe calea credintei si sa te salveze (sa ajungi in Rai dupa aceasta viata).

E mult mai usor cand te ajuta Iisus Hristos, sa stii ca niciodata nu esti singura si ca il ai pe Dumnezeu cu tine mereu.

| Osana254 a răspuns (pentru alin131):

De unde salar de 2000 si ceva de lei?
Daca iau un 1200 is boiera.La noi fara sa ai studi sau sa fi barbat nu iei atata nici la non stopuri sau in 3 schimburi.Am o prietena ce munceste ca ajutor de bucatar si intre timp mai face si pe camerista mai si serveste ca nah e mai veche un pic si abia acum dupa 2 ani si ceva de munca acolo ia urcat salariul la 1400. Iar in chirie normal ca de ma duc imi trebuie pe cineva sa ma ajuta la 1200 pe luna nu am cum si ghici ce trebuie sa iau o garsoniera si sa stau cu persoana aia intr-o camera pentru ca aia e cea mai ieftina (cel putin 150 €) ca deja la apartamente e de la 200 in sus plus taxe, mancare, haine.
Oare numai la mine e asa aiurea in oras?

| Raducons a răspuns (pentru Osana254):

Nu este numai la tine asa in oras si la mine este la fel, job-uri slabe si prost platite.
In majoritatea oraselor mici este asa, doar acele care sunt in apropiere de orasele mari 20km au conditii mai bune si merita sa locuiesti acolo.
Cand trebuie sa pleci undeva cu lucru daca te gandesti atata la cheltuieli nu-i bine de loc. daca se gandeau toti asa ce era, nu si-au prea pus problema unde vor locui ce vor manca si s-a dovedit a fi o solutie buna in timp.
Majoritatea vor sa castige mult si repede numai ca nu este posibil din pacate.
Trebuie sa te gandesti ca esti tanara poti intalni o colega de munca cu care poti locui, poate nu vei locui tot timpul singura sau un partener cine stie.
Ai timp inca, deci actioneaza dupa ce ajungi la 30 ani o sa fie foarte greu si atunci nu vei mai putea pleca pentru ca nu te vei mai simti in stare plus ca vei avea si depresie din cauza dezamagirii, sper sa nu fie asa si sa o iei in drectia care trebuie.

| anonimaalee29 a răspuns:

Lasa iubitul la o parte, abia te descurci cu problemele tale si trebuie sa le asculti si sa le suporti si pe ale lui? Nu e ultimul baiat de pe pamant.
Si cat despre locul de munca, nu stiu, sunt ft multe variante. Poti sa lucrezi ca vanzatoare, sau sa ai grija de un copil sau un batran si multe altele. Daca studiile tale nu te-au ajutat sa iti gasesti un loc de munca inseamna ca nu ai ales ceva prea bun. In ziua de azi, ca sa supravietuiesti trebuie sa faci si sa studiezi ce se cauta, nu ce iti place, fiindca poate fi ceva ce nu cauta multa lume. In fine, este doar parerea mea. Mult noroc.

| Osana254 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Stiu dar acum fapta e consumata.Am cautat dar cele mai mult se cauta barbati nu femei iar la locuri din care sa imi fac cel putin bani de buzunar cum se zice nu iau, nu gasesc, nu se mai posteaza nu stiu ce se intampla.Iar ce se cauta tot studi superioare.

| yustme a răspuns:

Buna. În ce oraș locuiești? Cum de nu iti găsești de munca? Ce studii ai? Sora mea de exemplu are 8 clase și lucrează la un magazin alimentar în centrul orașului și câștigă 1700 de lei(cluj). locuri de muncă se găsesc. Poti face curățenie la oameni în casă dacă ai cat de cat habar. Și se plătește binișor 10-15lei ora. Sau poti sa fi dădacă câteva zile pe săptămână dacă ai putina experienta sau sa faci curat la scări de bloc.nu știu ce anume cauti și ce experiente ai dar sunt locuri de muncă unde nu ai nevoie de experiență foarte multa. De ex la mc Donald's am văzut că se angajează tot mai multi tineri și îi învata acolo.
Și prietenul tău actual cum sa te ajute dacă e asa departe? Eu zic ca e o relație fără sens. El se tot plânge tu îl asculti etc. Nu muncește... Nu știu, poate ar trebui sa va despartiti.
Eu doar mi-am zis părerea. În rest fa ce consideri tu mai bine. Și nu dispera ca toate se rezolva. Cere ajutor de la cineva sora frate mătușa etc.

| Osana254 a răspuns (pentru yustme):

Nu conteaza locul neaparat da nu am gasit credema.Este un oras mic si iar lumea se aglomereaza pe orce post.
Nu stiu cum la tine cu 8 clase o ia ca vanzatoate ca aici in zona asta poti sa ai si 12 ca tot stramba din nas ca nu esti studenta.Eu am 10 si si la aranjat pe marfa in supermarket iti cere bacul, studi superioare iar la curatenie am cautat de la camerista unde stamba din nas ca nu ai experienta de 10 ani la 23 la facut curat la oameni unde iau pensionare ca le sunt mai de incredere.