| random1620 a întrebat:

Am o problema incredibil de grea de rezolvat.
De cand aveam 4 ani parintii mei s-au despartit iar eu am ramas cu tata. Dar el a luat-o un pic raza, a devenit alcoolic si isteric. La 16 ani am luat contactul cu mama dupa o lunga perioada (pentru ca tata nu ma mai lasase sa mai vorbesc cu ea) si de craciunul asta m-am mutat cu ea insa situatia a devenit mai complicata. Mama mea nu e de acord cu comportamentul meu, nu-i convine nimic din ce fac. Imi tot zice sa nu mai stau pe telefon sau pe laptop si ca nu sunt in stare de nimic si ca nu o sa fac nimic in viata, ca imi pasa numai de mine si ca nu am pic de rusine desi eu cred ca am foarte mult respect pentru ea si o ajut la tot ce pot (nu reusesc sa ma integrez cu copiii de pe-aici si de-asta ma retrag in casa dar ea nu ma intelege). Azi m-a amenintat ca nu-mi mai da niciun ban pentru scoala si sa ma duc la tatal meu. Sotul ei e mult mai rau cu mine si ma batjocoreste.
Daca maine ma da afara nu am unde sa ma mai duc. Mi-e frica imi, vine sa plang si nu stiu ce sa mai fac

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta de 16 ani trebuie sa inveti: cum sa fii "diplomat", sa rezolvi starile de conflict!
Totdeauna, fiecare om porneste din propria experienta de viata, cu toate experientele bune si rele. Din aceste experiente considera lucrurile ca sunt sau nu potrivite.
Primul pas este s-o intrebi pe mama: cum crede ea ca ar trebui sa faci ceea ce cere de la tine! Daca ceva nu-i place, atunci sa-ti dea /sa-ti arate o alternativa, dar sa si explice diferenta fata de versiunea ta!
Dupa ce v-ati schimbat CALM parerile si ati ajuns la numitor comun, fiecare dintre voi sa faca cum v-ati inteles!
Astfel veti avea propria experienta si veti sti care parere- si de ce a fost buna.
Astfel si tu poti invata multe, si mama ta iti va intelege modul de gandire.

| ania a răspuns:

Nu mai sta pe telefon si pe laptop, mai bine invata, citeste, intreaba-o pe mama cu ce ai putra ajuta in casa.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Suna la protectia copilului, ca tot puneau informatii cu ei aici pe TPU si explica-le urmatorul lucru: Eu deocamdata nu sunt major, situatia vietii mele s-a schimbat fortat in a locuii cu mama si sotul ei (agresiv ) si adaptarea asta nu s-a putut face (le spui schimbarea de la tatal tau la mama ta la 16 ani si specifici faptul ca nici la tatal tau nu mai poti sta.
Le spui neaparat ca te simti foarte dar foarte obligat sa-l suporti pe sotul mamei si ca nici mama nu doreste sa faca vreo schimbare serioasa in situatia ta si ca iti este greu sa te descurci.
Te vor ajuta inca 2 ani sa fi intretinut si tu sa te pregatesti de continuarea vietii de la 18 +.

Eu n-as sta nici 2 ore sa suport un,, nimeni,, pentru mine(adica prietenul mamei) pentru o situatie delicata(cum ai tu) doar suna si cere informatii pentru inceput, nu incerca sa-i schimbi ca nu poti

| kameliae a răspuns:

Hei! Parintii nostri ne iubesc, la fel cum si noi pe ei. Poate nu isi arata foarte bine sentimentele, dar tot tin la noi.Ai incercat sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui ceea ce te deranjeaza? Doar sunteti o familie,iar criteriile negative sunt spuse cu scopuri constructive.
Si eu am probleme cu familia mea. Tatal meu este alcool si iti inteleg problema.(bine,nu bea mereu dar cand bea e cam naspic,dar tin la el enorm)Mama nu se intelege cu tata, iar problemele acestea exista de cand ma stiu(din cauza parintilor lor, cred eu).Dar ce pot sa fac? Ei sunt parintii mei, chiar si cand se cearta sau cand imi spun lucruri demoralizante(probabil cu intentii bune).Dar, mai mereu, ei ne ajuta.Si un zambet de pe chipul lor ne face ziua mai buna (: trebuie sa ii pretuim asa cum sunt
Cat despre,, nu o sa fac nimic in viata,, sau alte vorbe demoralizante, nu baga in seama totul.Ai incredere in tine, in propriile dorinte si vei reusi sa faci tot ce iti impui.Cei mai inteligenti oameni au reusit sa cladeasca imperii din nimic, doar cu o minte sclipitoare(ce te sfatuiesc e sa iti imbogatesti cunostintele, prin acest mod vei avea mereu de castigat!)
Si ca sa te inveselesc, te oblig sa asculti melodiaaa..hmm..stai sa vad o melodie care ma inveseleste pe mine(revin in 2 secunde si iti pun un link)
Hmm ce am gasit in 2 sec, si speeer sa iti placa(e in turca melodia, imi place tot ce tine de Turcia si limba turca cred, sper sa te faca si pe tine sa zambesti sau macar sa scapi de gandurile negative) https://youtu.be/i8Rz36AVJXM