| GeorgeRadux a întrebat:

Salut, am nevoie de un sfat. Tatal meu e un alcoolic, bea in fiecare zi cate 5 sticle de bere, aduce bani acasa dar ii bea pe toti, nu il mai suport. Nu mi-a mai dat bani de cel putin 3 ani si am 16 ani, banii ii fac eu dar nu asta conteaza. Mama nu il mai suporta, o injura si o agreseaza si pe mine ma injura, noi vrem sa plecam dar mama nu are loc de munca si nu are bani sa ne mutam într-un apartament si el de asta profita. Ajutati-ma, ce as putea face in aceasta situatie? Tin sa precizez ca mama mea face orice, mancare, curatenie, calca, spala etc dar lui nimic nu ii convine. Vine beat de la munca si incepe cearta fara ca mama sa faca nimic si nu o lasa sa mearga la munca pentru ca zice ca se uita barbatii dupa ea, dar mama este cea mai buna mama nu ar face nimic si de multe ori am vrut sa fac ceva rau cand il vedeam ca tipa la ea si o batjocoreste dar am zis ca nu merita sa imi stric viitorul pentru un betiv.Astept niste pareri sau idei ce as putea face va salut!

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu intelege de vorba buna solicitati ambii (mama si cu tine) un ordin de protectie, conform legii nr.217/2003, pentru prevenirea si combaterea violenţei domestice, republicată în 2014, cu md. si compl. ulterioare.

| GeorgeRadux explică (pentru Ioandelasal):

Nu e asa usor crede-mă daca voi face asta dupa o sa fie si mai rau probleme cu instanta si dupa daca ei zic "Nu avem cei face" dupa o sa fie mai rau

| Ioandelasal a răspuns (pentru GeorgeRadux):

Ti-am spus o solutie legala, depinde de voi daca o sa recurgeti sau nu la aceasta solutie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu prea ai ce face daca mama ta il accepta. In mod normal eu as cere ordin de restrictie pentru el (daca as fi in locul dansei). Nu conteaza ca-i casa lui. Dupa atatia ani de casatorie poate fi dat afara si mama ta sa lucreze undeva. Sa-ti mai spun una: tatal meu ne-a parasit si nu mi-a platit pensia alimentara ani de zile. Cand m-am dus la liceu, am mers la el si i-am cerut bani. a vrut sa ma bata si i-am intors mana la spate si i-am spus ca acolo ii pun cruce. De atunci mi-a dat bani pana am terminat facultatea.

| GeorgeRadux explică (pentru Salontanul):

Mama mea nu il accepta ea sta cu el doar pentru ca nu are loc de munca si pentru ca eu inca nu sunt major ai asta cu datu afara din casa nu e pentru ca e casa pe numele lui nu pe numele ambilor parinti.

| Salontanul a răspuns (pentru GeorgeRadux):

Casa apartinand tatalui tau este obtinuta in timpul casatoriei si este cumva specificat numai el? Pentru ca legea zice ca sunt bunuri proprii daca sunt "dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;"

| GeorgeRadux explică (pentru Salontanul):

Casa a fost facuta cand s-au casatorit si e trecuta pe numele lui

| Salontanul a răspuns (pentru GeorgeRadux):

Daca este intabulata in timpul casatoriei are dreptul si mama ta si poate cere ordin de restrictie, si daca nu se supune il poate baga in puscarie.

| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta nu este legata de calorifer, nu?
Deci poate sa iasa pe strada si sa-si caute de munca. Ca aici nu este vorba de un copil mic, caruia nu i se eprmite sa iasa undeva, ci de sotia omului, care este adult si poate sa mearga unde doreste, deci si sa-si ia servici si evident, sa plece unde vrea.
Daca nu-l mai suporta, de ce sta cu el?
De ce nu baga divort sau pleaca de acolo?
Din pacate, tu nu poti face nimic, atata vreme cat mama ta se complace in situatia asta si nu ia atitudine legala, sa scape de el.

Tu pune mana si invata, ca nu ai ce viitor sa-ti stricii daca inveti pe rupte si intrii pe puterile tale la o facultate foarte buna, facandu-ti o cariera frumoasa si banoasa.

| GeorgeRadux explică (pentru Violleta2022):

Tu choar nu intelegi nu ai de unde stii daca nu ai trecut prin asta unde sa se duca daca nu are alta casa pe strada? Loc de munca nu gasesti asa repede ea nu e multumita de situatie daca nu eu voi lua atitudine daca nu reusesc sa rezolv nimic

| GeorgeRadux explică (pentru Violleta2022):

Si in plus ce cariera? Eu nici nu am haine de scoala am o pereche de pantaloni si un tricou de 2 ani de zile nu-mi da nici 1 leu treaba e mult mai complicata e usor de vorbit greu de facut

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeorgeRadux):

Mai Georgica, tu esti copil mic iar eu sunt femeie matura si stiu ce vorbesc. Tu nu ai ce atitudine sa iei, fiindca esti minor si ajungi in Casa de copii (orfelinat) sau daca faci ceva rau, in Puscaria Juvenila.
Nu exista "nu are unde sa se duca" ci nu vrea sa se duca, ca nu o poate tine nimeni cu forta in casa, nici macar taica-tu.

| GeorgeRadux explică (pentru Violleta2022):

Crede ma ca gandesc mai bine decat multi alti alti poate ari fi facut ceva rau din prima secunda eu am ales sa nu si nu are unde sa se duca daca pleaca o sa stea pe strazi pana isi gaseste loc de munca si o chirie este pe putin 8 milioane plus taxe adica lumina apa gaz etc degeaba esti femeie matura daca nu te pui in pielea acelei persoane e mai usor sa zici ceva rau

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeorgeRadux):

Si mama ta ce pazeste? taie frunza la caini, in casa?
De ce nu vrea sa mearga la munca?
Se cauta mana de lcurua cum: la cam, la cules de fructe, la serele de legume, sunt zeci de joburi pentru necalificati, doar sa vrae sa munceasca si gaseste.

| GeorgeRadux explică (pentru Violleta2022):

Eu cred ca nu ai citit tot nu o lasa sa munceasca nicaieri ca zice ca se uita barbati dupa ea si se culca cu ei e un om disperat o data sa duc la un job si dupa a batut-onu mai vorbi de mama fara sa o cunosti o persoana matura cum zici tu nu ar vorbi asa

| GeorgeRadux explică (pentru Violleta2022):

Cum sa zici asa ceva ca ea ar munci incontinu mama inainte sa se casatoreasca cu asta ca nici tata nu-i mai zic a muncit 4 ani la confectie si dupa nu a mai lasat-o ea este femeie muncitoare dar nu o lasa

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeorgeRadux):

Chestia cu "nu o lasa tata ca se uita barbatii la ea" este o scuza de lene, fiindca o femeie care are creier, nu sta acasa invocand scuza asta puerila. probabil ca nu-i destul de disperata de continua sa stea in aceleasi conditii, a steptand ca cineva sa-i ofere din cer, ajutor, bani si de mancare.
Traim in 2020, femeia nu mai este demult sluga barbatului si nici nu poate fii oprita, avand tot dreptul din lume, sa mearga la munca daca are chef.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GeorgeRadux):

Pai, m-am pus in pielea ei si nu vad nici un motiv sub soare pentru care ea sta si nu face nimic, maia les cand are si un copil langa ea.
O femeie si mama nu sta sa faca umbra pamantului degeaba sis a-si vada copii infometati, iese si -si cauta de munca, ca plansul si urlatul la barbat nu o ajuta cu nimic.
Este doar vina ei ca nu vrea sa iasa din situatia in care este. Nu i-a cerut nimeni a plece de acasa, sau sa-si ia alta chirie, ci doar sa-si caute de munca si sa aduca bani in casa, ca nu-i rusine sa muncesti cinstit, dar este rusine sa te plangi tuturor ca nu-ti pica din cer, mai ales cand ai un barbat alcoolic, care bea banii.

| GeorgeRadux explică (pentru Violleta2022):

Sa o crezi tu daca nu o cunosti nu mai zice ea este o femeie de 1.57 si in fata unui om de apropae 2m o bate aproape mereu daca nu stii detalii nu mai iti da cu parerea ca este o scuza asta ca nu o lasa ni este nici o scuza ai daca nu inceteaza o sa rezolv eu problema personal mai bine intru eu in puscarie pentru ai fii mamei mele bine

| GeorgeRadux explică (pentru Violleta2022):

Mai fata ea a muncit multi ani pana la gasit pe dobitocu asta si na mai lasat-o dupa s-a angajat la un magazin si a batut-osi nu sa mai dus ea ar munci dar nu o lasa

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rând mama ta
Trebuie sa și găsească un loc de muncahappy e vina ei ca se complace in situație și ca face și pe voi sa suferiți. Își găsește loc de
Munca, apelează la poliție, in judecată mama și copiii rămân in casa, iar el va
Pleca.
Având salariu se va descurca. E logic, nu? Și asa de la el nu primiți bani

| NCSscore a răspuns:

Ma prietene, lasa-i pe nemernicii astia frustrati in pace. Cauta-ti un prieten si spune i, frate, vreau ca tata sa mi dea bani. Eu furam din rest cand eram mic, pana cand am ajuns sa stau cu el la un rose si sa i cer sume de 100 de euro pentru diverse, iar acum, plecat si realizat, nici ca se mai gandeste, insa, iti dau un sfat, discutiile si informatiile pe care tu i le dai se transforma in bani. Asa ca, cu cate o fata mai mult spusa, o nota mai buna meritata si o dovada de maturitate spusa, cresti in bani. Insa poti sa vorbesti cu el despre chestia asta, ii explici ca nu mai este ca pe timpul lui si ca totodata copii fac diverse si isi arata banii sau ce naiba ai tu in era ta. Salut