| PrincessGirl000 a întrebat:

Am o problema.Parintii mei s-au divortat de vreun an...Eu cu mama mea ne-am mutat in alta parte a orasului, iar tatal meu si fratele au ramas acolo unde traiam toti inainte. Locul in care m-am mutat nu-mi convine.si nici n-am prieteni, toata ziua stau in casa si ma plictisesc.As vrea sa-i zic mamei sa ma mut inapoi acolo si sa traiesc cu tatal meu si fratele, dar ma tem sa nu o supar.Deci vreau niste sfaturi cum sa-i zic ca vreau sa ma mut inapoi, dar sa nu o supar.Va rog.Ms.Fundaa*

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Tu simti asta, dar gandeste-te ce simte mama ta? Cati ani au fost parintii tai casatoriti, cea mai frumoasa perioada din viata mamei tale s-a dus.
Intareste-te si stai alaturi de mama ta, sa simta ca viata ei nu a trecut in zadar si ca inca mai are un sprijin in viata. Incurajeaz-o sa iasa in oras, sa-si faca si ea prieteni, cand vezi ca viata ei a luat un curs nou vei putea sa-ti vezi si tu mai des fratele, tatal si prietenii fara ca mama ta sa se simta parasita.

| Jeny1 a răspuns:

În primul rând îmi pare rău să aud că o altă familie s-a despărțit dar acest lucru a devenit parcă normal în zilele de azi.Totuși știu ce dureros poate fi un moment de acest gen.Important este să rămâi lângă mama ta, să-i arăți că o iubești, să-i arăți că o poți ajuta cu ceva și să-i spui că ai să faci totul să fie bine pentru amândouă(adică să nu-i faci probleme în plus). Ea nu a pierdut doar un soț, ea consideră că a pierdut și un copil.Fii foarte atentă să rămâneți cu adevărat împreună, să vorbești cu ea, să vă sfătuiți.
E un moment dificil dar va trece, fii sigură, iar dacă te gândești și la ea sunt sigură că-ți va fi recunoscătoare. Prieteni ai să găsești peste tot dar MAMA e doar una.Fii puternică!

| Crisyy a răspuns:

Sincer, nu se merita sa faci asta doar pentru prietenii tai.
Prietenii vin si pleaca. O sa-ti faci destui si in locul unde te`ai mutathappy

| xl0llip0px a răspuns:

Ce ai zice sa-ti faci alti prieteni.si oarecum.inseamna ca mergi la o scoala noua, ceea ce inseamna ca ai mai mari sanse straight face cine stie pate vei itnilni pe cineva mult mai tare si poate iti vei face o gasca.insa daca totusi insisti sa te muti, mamei nu ii va fi prea placut sa afle acest lucru, pentru ca va crede ca nimeni nu o iubeste sau nu are nevoie de ea.stiu asta pentru ca am trecut prin asa ceva cu mama.chiar daca nu este asa.chiar daca o iubesti.si chiar daca ea stie asta totusi se va simti data deoparte.ai putea sa te intilnesti cu vechii prieteni mergind la locul in care se afla.insa daca traiesc departe. te-as sfatui sa-ti faci prieteni noi.si sa nu o superi pe mama. dar cine stie poate mama ta e altfel... poate va accepta acest lucru. dar nu te sfatuiesc sa risti.Succes.sper ca totul sa fie bine sad

| ARSSS a răspuns:

Pfoai saraca mama, iti zic eu, daca ii spui asta o sa fie "distrusa", ii foarte greu pentru ea, n-are rost sa renunti la mama pentru prieteni.Plus ca ai timp sa-ti faci altii, incearca sa intrii in vorba cu ceva fete din zona, lollipop are dreptate, va crede ca n-o mai doreste nimeni, si asa cred ca e destul de suparata si doar pe u te mai are, fii alaturi de ea, sfatul meu tongue

| ARSSS a răspuns:

Zenyt si jeny1 au mare dreptate... nu-ti parasii mama, nu o face sa sufere chiar acum straight face, sa vada ca mai are pe cineva langa ea tongue

| Robeee a răspuns:

Eu una te sfatuiesc sa nu alegi prieteni in locul mamei. Mama trebuie sa fie pe primul loc si gandeste-te ca are nevoie de tine. Daca te muti inapoi, o lasi singura si ii va fi foarte greu!

| p1nk a răspuns:

Daca te muti acolo doar pentru prieteni gresesti.Cu prietenii te poti intalnii si acolo daca chiar sunt prietenii adevarate. Dar daca tu te-ai decis sa te muti iti pot sugera sa-i spui mamei tale ca ti-ar placea sa stai in casa anterioara pentru ca acolo ai lucrurile tale, prietenii tai nu neaparat ca-ti doresti sa stai mai mult cu tatal cat cu ea. Explicai ca iti vine greu sa te acomodezi si ar trebui sa-i spui toate astea cand e linistite, de exemplu duminica dupa masa cand aveti un moment mama-fica.

| faranum3 a răspuns:

Ii poti explica, ca te plictisesti singura si ca iti este dor de fratele si tatal tau si vrei sa-i vezi.Asa poate iti da voie sa te duci sa ii vizitezi din ce in ce mai des si poate reusesti in timp sa ii explici mamei tale ca te simti mai bine in preajma lor si sunt sigur ca va intelege...

| cristians03 a răspuns:

Numai pentru prieteni nu merita in viata nu te baza pe prieteni ca te inping in prapastie crede-ma niciodata sa nu ai incredere prea mare in ei, in locull tau as mai sta cu mama poate se rezolva toate de la sine, poate tea afectat in oarecare masura divortul si te-ai facut mai retras incearca sa iesi in parc sa cunosti pe cei de acolo sau cautati prieteni vechi poate sau mutat chiar acolo. dar un sfat pe mama no poate inlocui nimenea crede-ma stiu cum ie sa ai plecata mama de langa tine, dar de tata te dezatasezi mai usor. Sarbatori fericite si fi bucuroasa toata viata ta...

| PrincessGirl000 explică:

Nu eu nu vreau sa ma mut acolo numai din cauza prietenilor, acolo mi-am petrecut jumate copilarie, e mai aproape de scoloa...as m-am deprins acolo deja