| Delcatty a întrebat:

Am si eu nevoie de o parere.
Intrebarea e: in care parte ar trebui sa am incredere?
Am un iubit si suntem de aproape doi ani impreuna. El e foarte dragut cu mine. A venit la spital cand am fost internata. Imi panseaza ranile (la propriu si la figurat) si nu ma lasa sa ma atinga nimic rau. E si foarte afectuos. Nimic gresit pana aici.
Problema apare cu banii si mai e ceva ce o sa explic dupa. Eu am un job bine platit. Vin si dintr-o familie cu posibilitati de care nu ma plang care ma mai ajuta (nu le solicit des ajutorul, mi-e si mi-e rusine, totusi).
El e neangajat de cateva luni bune.
Si pe mine ma seaca. Eu platesc totul aici, facturile, mancarea, cheltuieli neasteptate care au tot fost si nu raman cu mare lucru. Puteam avea o viata mai buna. Am ales dragostea, totusi. Am mers mereu pe principiul ca mai bine gasesc un iubit care sa tina la mine, ca banii o sa vina daca dorim amandoi sa evoluam, decat un nesimtit bogat si atat.
Nu ma prea simt bine nici cu atmosfera din familie. Se cearta mereu cu mama lui, asa invective nu am auzit in alte parti. Nu e pace deloc, iar casa in care stam sta sa se darapane. In timp ce eu vin dintr-o familie de ingineri si afaceristi, el o are doar pe mama lui, asistenta la un azil cu care si asa se cearta, deci zero sprijin financiar. Cat i-au trait celalalte rude, a mai avut, acum doar de la mine. Eu vreau sa investesc in renovare, dar si vreau sa ma mut in UK anul viitor. Si as vrea sa ma urmeze si el.
Mai aman cu renovarea, deci. Plus ca nu am ce naiba pune deoparte cu situatia asta.
Mama lui, cu care ma inteleg bine (stiu sa fiu politicoasa cand e cazul) imi spune ca el nu isi doreste sa faca nimic in viata. Ca o sa traiasca numai pe spatele meu. Ca, chiar daca se duce la interviuri de angajare, o face doar de forma. Ca nu ii place munca, ca o sa refuze orice oportunitate cand va putea.
Mama mea la fel, crede ca iubitul meu doar se foloseste de mine si ca e dragut cu mine doar fiindca vine banul.
Tatal meu a zis ca omul are o natura coruptibila si ca sunt sanse sa se foloseasca de mine.
In afara de prietenii lui si unii dintre ai mei, toti il cred pe interes.
De-acord, m-am oferit sa il ajut, stiam ca il deprima enorm atmosfera si tot ce insemna vechiul job, dar au trecut peste sase luni de cand nu isi gaseste. El zice ca nu ii place, ca vrea sa isi gaseasca. Se duce la interviuri, pana acum nu a gasit ca nu ii placea salariul sau erau prea grele conditiile de indeplinit, marti s-ar putea sa il sune sa ii confirme ca il angajeaza o firma, dar cine stie ce naiba mai intervine.
Sunt satula. Vreau sa traiesc alta viata, nu in saracie, urlete si deprimare. Nu ma intelegeti gresit, apreciez ce face el pentru mine, se straduieste, dar tot ce aud ma lasa confuza. Am si o fire naiva, pot admite.

Voi ce credeti? Ce ar trebui sa fac? Sa am incredere in el in continuare? Sa ma bazez pe faptul ca oamenii vorbesc prostii? Sa cred ca va dori sa evoluam amandoi si ca nu o sa fiu toata viata in haosul asta?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fata draga,
Daca pana si "soacra" ta isi critica fiul, ca trantor (care doar profita si nu munceste), atunci trebuie sa ai incredere in EA.
Te cred ca baiatul este lingucios cu tine, fiindca il platesti pentru asta.
Daca intr-adevar ar tine la tine, atunci si invers ar trebui sa fie valabil!

Sunt multe fete, dar si baieti care "se ataseaza" de persoane cu stare materiala buna, ca si capusele.
Si "prietenul" tau pare sa fie unul din acestia.

TU trebuie sa-l pui la zid si sa-i dai termen (maxim 3 luni) in care sa-si rezolve slujbasi sa-si preia obligatiile financiare. Daca nu reuseste, atunci il trimiti la plmbare.
Pana ce este "perioada de proba", el sa NU stea cu tine, sa vina doar in vizite de 3-4 ore intr-o zi.
In acel timp puteti face dragoste, sa discutati, sa va faceti program comun etc.

Pentru dragoste iti poti gasi barbati cati- si cand doresti.
Pentru discutii frumoase, mangaitoare gasesti, de asemenea multe persoane.
Si toate acestea nu te costa sau te costa mult mai putini bani decat te costa un asemenea trantor, cu limba unsa cu miere.

| Delcatty explică (pentru Bula):

Pana la urma, ne-am despartit amicabil. Mai putin strict, dar am aplicat o parte din metoda propusa de tine. A dat dovada, partial, de determinare, dar nu a mai mers, deci am decis sa ne separam, dar o sa ii raman alaturi daca are nevoie de o prietena.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sta pe banii tai el a zis ca nu vrea sa faca nimic.

| Adry05 a răspuns:

Si eu cred ca sta cu tine din interes, n-ai idee ce pot face oamenii ca sa obtina anumite lucruri, in cazu asta banii. Ti-au spus deja nu stiu cate persoane asta, persoane care vad lucrurile din exterior si persoane care-l cunosc si posibil sa mai fi vazut si inainte asta la el. Maica-sa daca tu te intelegi cu ea inseamna ca nu-i femeie rea si nu din cauza ei incep certurile, cel mai probabil provin din faptul ca nu vrea sa munceasca, sa fie independent, si ca ea se simte obligat permannt sa-l sprijine financiar. Lasa-l si cauta-ti unu calumea. Asa ai zis-o de parca orice baiat cu o situatie financiara mai ok gata e nesimtit. Tu pana la urma ai zis ca ai o situatie buna, esti nesimtita? Sau numa la baieti se aplica legea asta, are bani=nesimtit?

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate vad, sa-mi fie cu iertare, dar tu nu ai un iubit, ci intretii un smecher, un parazit care se complace sa fie intretinut de o femeie, ca primeste casa, masa si sex pe gratis.
daca propria lui mama ti-a spus asta, ca nu vei face nimic cu el niciodata, ca nu-i place munca, tu ce vrei de fapt?
Chair nu vezi ca asat nu-i dragoste ci prefacatorie, ca sa-l intretii?
De gasit munca nu-s va gasi, ca-i putoare care nu va vrea niciodata sa munceasca, nici pe mult si nici pe putin.
Categoric un gunoi al societatii cu care nu merita sa-ti irosesti viata si banii.
Ceea ce vedem cu totii aici si lumea care vorbeste pe buna dreptate, tu refuzi sa vezi, pentru ca el te manipuleaza si-ti sapal creierul.
Nu pot sa-ti spun decat un singur lucru: niciodata nu vei putea fii fericita cu un asemene om, fugi fetita de el!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un iubit nu înseamnă un soț legal. Astfel legătura dintre voi este oarecum flexibilă și fluidă, îți permite dtale să decizi dacă să continui sau nu.
Este greu de luat o hotărâre. O Relație toxică între mamă și fiu poate genera eșecul lui.
Eu înainte de a mă decide la o plecare înafară, aș decide relația cu el. Poate mama lui are dreptate parțial. Nu îi place munca, dar poate îi place altceva în viață, poți afla ce. Dacă de doi ani situația este aceeași, te poți gândi că ea va continua așa și după ce veți pleca în UK, sau peste anii viitori de stat împreună.
Eu nu aș investi în repararea unei case care nu îmi aparține.

| mihai69 a răspuns:

Hmmm... grea situație.
Cel mai bine ar fi să stați o vreme doar voi doi, împreună și să vezi cum decurg lucrurile.
Poate are maică-sa dreptate, poate voi... Nu ne putem noi pronunța - habar n-avem care e de fapt realitatea.

| anonimg a răspuns:

Tu nu trebuie să îi dai bani. Vă iubiți, dar încă nu sunteți căsătoriți ca să împărțiți bunurile/veniturile la comun. Trebuie să îți iei curajul să nu îl mai susții material; poate doar cu împrumut. În felul acesta va fi un motiv mai mare pentru el ca să-și găsească de lucru. Va fi și o încercare pentru tine: fie că nu îi mai dai bani, fie că va trebui să plece departe pentru muncă.
Greseala a fost și la tine; pentru că chiar dacă ai bani si el nu, nu trebuia să îl înveți să fie dependent de tine.
Nu are nici el un caracter prea frumos. El nu ar trebui să se certe cu mama lui; mai târziu va face la fel și cu tine.
I-a hotărârea și spune-i că nu îl mai poți ajuta cu bani. Sunteți, prieteni, iubiți, dar nu îl mai poți ajuta cu bani. Nu-i va fi ușor nici lui. Dar dacă va accepta, va fi bine; dacă nu, tot bine va fi. Tu trebuie să fi pregătită să treci și să accepți orice schimbare se va produce în relația voastră. Trebuie să ai și răbdare pentru ca el să poată trece peste asta. Poate va rămâne cu tine în continuare. Iar dacă se va supăra, se poate întoarce la tine.
Chiar dacă salariul lui este prost plătit, este mai bun decât deloc.
Trebuie să avem grijă cum și în ce fel intrăm în relații de prietenie.

| Celcestietot a răspuns:

Simte persoană respectiva. Te ajutam eu, dar nu știu cum se comporta, că nu sunt acolo. Uită-te la expresiile faciale, găsește ceva indicii, afla mai multe despre el cu ajutorul aplicațiilor etc. Nimeni de aici nu te poate ajuta, pentru că nu este acolo, va trebui sa te ajuți singura din păcate. Baftă!

| Plato a răspuns:

E. Un. Puturos.
Nu exista sa nu ai loc de munca, inseamna ca esti un parazit al societatii, o scursura.
Tind si eu sa cred ca se foloseste de tine, iar la interviuri merge de forma. Sa fim seriosi, cand nu ai, faci orice, nu faci figuri la salariu si conditii. Pui mana si muncesti, orice ar fi.

| Emma30555 a răspuns:

E ciudat ca propria mama vorbește asa despre el. Poate asta spune multe, poate nu are încredere în el și din acest motiv nu găsește nimic de lucru. Dar totuși au trecut 6 luni și nu e ceva obișnuit. Dacă ai îndoieli și nemulțumiri înseamnă că relația nu prea mai merge.

| StrongHeart a răspuns:

Tu meriti ceva mai bun, dragostea e oarba cateodata.Eu cred ca oricine se poate schimba,eu eram la fel pierdeam timpul,"parazitam",am fost dependent de narcotice(bautura,iarba) si am reusit sa le las pe toate in spate,nu total,dar sa incerc sa traiesc sanatos,sa am un loc de munca sa am timp de hobby-uri si aspiratii,deci stiu sigur ca orice om se poate schimba,trebuie doar sa aiba chestia aia in el,sa spuna odata "stop,vreau sa fac ceva cu viata mea",mie personal mi se pare putin ciudat ca o femeie sa intretina un barbat,adica unde e demnitatea,dar nu stiu eu toate circumstantele voastre,deci nu vreau sa judec.
Si vreau sa iti spun ca e posibil sa fie si inconstient,adica sa nu isi dea seama ca ce face nu e ok,adica sa stai degeaba,el poate alearga dupa niste vise,asteapta sa ii vina o oportunitate,dar stii cum e,viitorul ti-l mai faci si tu cu mana ta,nu trebuie sa astepti sa pice din cer.
Pe langa asta,un baiat serios isi iubeste mama si nu se cearta,mai ales daca e singura care il poate sustine,dar trebuie sa vrea el,altfel e in zadar.
Nu trebuie sa te bazezi pe ce zic ceilalti,dar sa vezi lucrurile asa cum sunt,el nu lucreaza si trebuie sa inteleaga treaba asta,din ce imi spui tu eu deduc ca el nu stie ce vrea de la viata.
Eu zic sa ii mai dai o sansa,sa ii spui ce simti si sa il faci sa priceapa cumva,poate nu direct,ca tu nu esti doar o gazda pentru el sa fie parazit, si ca trebuie sa faca ceva, dar astea trebuie sa vina de la el, tatal tau are dreptate cu "omul are o latura coruptibila".
Nu stiu, daca el nu vrea nu are rost sa te chinui crede-ma.Despartirile sunt dureroase, dar uneori e pentru o cauza mai buna.Deci dai o sansa si daca vezi ca isi mentine atitudinea, lasa-l, cauta-ti ce iti place si du-te, nu mai sta, fa-ti viitorul pe care ti-l doresti.Ai nevoie de oameni buni,harnici,cu demnitate in jurul tau,degeaba iti spune vorbe dulci,e nevoie si de fapte,si astea trebuie sa vina de la el, nu sa-l fortezi tu.
Nu ai de ce sa te chinui intr-un mediu toxic, viata e asa frumoasa, dar trebuie sa stii ce vrei de la easi sa faci ce trebuie sa ajungi sus, acolo unde vrei tu.
Succes!

| Endoryus a răspuns:

E un parazit pe spatele oricui ii permite sa leneveasca. Nu exista " nu gasesc munca". Este doar " ma cred mare bastan si munca aia nu e de nasul meu" desi el poate are doar 4 clase. Oamenii ambitiosi pornesc de jos, munca de jos cum zic pe aici penibilii aia crescuti in puf. Dar ajung sus pe spatele lor. Stiu multe exemple. Nu ca penibilul asta care il consideri iubit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum emotii mai poate fake-ui omul.

Probabil ca te si iubeste, pe tine, si pe bani tai.
Poate ca te iubeste pentru faptul ca l-ai sprijinit atat.

Sau poate ca e numai dupa banii tai si atat.

Sau poate ca initial era numai dupa banii tai, dar i-ai picat draga ca l-ai carat.

In orice caz, eu recomand sa ai incredere in mama ta si a lui, ca nu de proaste iti zic amandoua ca el sta pe spinarea ta.
Iubire ca iubire dar nici trantor nu poti fi in viata asta.

Eu recomand sa te desparti de el.

Dar ce stie unul de pe internet, nu te lasa manipulata, nici de iubire, nici de familie, fi-ti propria persoana si fa ce crezi tu.

| Raducons a răspuns:

Eu cred ca este cam nesrios si i-a pus Dumnezeu mana in cap.Are o iubita desteapta, bogata si poate si frumoasa si sa nu faci nimic, probabil ca nici nu o sa prea faca si se foloseste de tine.Eu cand nu am avut job, nu am indraznit sa ies cu fete, am vorbit cu ele si doar atat, trebuie sa ai un pic de simt.Acum normal ca se poarta frumos, dar daca nu ai mai fi sponsor pentru el cine stie. Trebuie sa asculti de parintii tai pentru ca sunt singurii care iti vor binele

| simpluone a răspuns:

Scuze de tipul salariu este prea mic nu se aplica in special la cei fara munca. Prea mic fata de nimic? E posibil sa fie impotmolit intr-o zona de confort din care tebuie sa-l dai afara incetand sa-l subventionezi

| Delcatty explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Sunt foarte utile, sa stiti. Cred ca o sa fac ce a recomandat utilizatorul Bula, pana la urma, nu stiu exact. Ma mai gandesc, dar e clar ca o schimbare trebuie facuta.

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Buna! am citit ce ai scris.Nici nu stiu cu ce sa încep. In primul rând tu trebuie sa taci totul pentru tine sa fi fericita,Ok? daca ai îndoieli despre el e clar ca nu e Ok. Părinții tai niciodata nu iti vor răul,asculta-i toată viata indiferent de vârsta, vor fi singurii care vor lupta pentru tine si vor fi sinceri. Daca si mama lui (care s ar presupune ca il cunoaște cel mai bine) iti spune asa ceva, inseamna ca e ceva putred la mijloc, nu? In primul rând un bărbat cu capul pe umeri nu ar accepta niciodata sa stea pe spatele unei femei atâtea luni. Inteleg ca are o perioada mai proasta, dar 6 luni sunt deja multe. Daca intr adevăr ar fi vrut sa te ajute, iti respecta munca si banii(ca pana la urma banii nu pică din cer) s ar fi angajat oriunde numai sa câștige un ban. Nu exista nu găsesc loc de munca.E clar ca el se complace in situație. Stai liniștita Ca drăguți si afectuoși sunt toti. daca nici tu nu mai aveai bani, el mai rămânea atat de calm si afectuos cu tine? apareau conflictele si între voi. Sa nu cumva sa te influențeze si sa nu mai pleci in UK! Deci daca ajungi in pragul ala iti zic sincer ca e grav.barbati sunt mulți, dupa ce ai scris se vede ca te duce capul,esti o persoana care se respecta. Bărbații caută femei ca tine, independente, deștepte. Din punctul meu de vedere băiatul asta in viata ta este doar o etapa. Cu toții avem etapele astea. La tine a venit momentul sa ai un bărbat lângă tine, care pe lângă faptul sa te iubească, trebuie sa te sprijine. Sa clădiți ceva amândoi.sa simți si tu ca esti femeie nu bărbat. Iti zic foarte sincer ca el mai mult te tine pe loc. Nu iti irosi câțiva ani in care poți sa evoluezi profesional, moral cum vrei tu, pentru un bărbat care e pasiv. Nu te lasa mintita si aburita de "o sa ma angajez", asa o sa faca toată viata. Eventual o sa lucreze perioada scurte si dupa ajungeți la aceeași treaba. Prietenul meu lucrează in mall pe 14 milioane, si nu vrea sa isi dea demisia chiar daca sunt bani putini, pana nu isi termina licenta sa se angajeze si el pe domeniu. Si are 24 de ani. Tot sa contribuie si e cu ceva.Te rog trezește te! E mai important sa plângi o săptămana doua trei din dragoste acum, decat sa ai regrete ca ai fi putut face mai mult. Asculta ti mereu părinții! asculta i toată viata, nu te mai lua dupa prieteni.