| anonim_4396 a întrebat:

daca o femeie este casatorita de 10 ani si barbatul are 3 copii din alta casnicie, dupa moartea lui cat are sotia parte la casa, tinand cont ca, casa este doar pe numele barbatului.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toți copii vin la moștenire, fie din interiorul căsătoriei sau din alte mariaje.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

In primul rand copiii au dreptul la mai mult de jumatate, sotia mai putin[asa stau lucrurile. legal]

| pietrean a răspuns:

Exista un site www.avocatnet.ro,logheaza-te acolo, pune intrebarea si vei primi un raspuns de la un avocat sau notar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca se imparte daca casatoria actuala e legala.sotia are dreptul la jumatate plus o optime.dar legea e incalcita rau si eu nu sant avocat.

| zozo74 a răspuns:

Deci ea(sotia) ia 5/8 din avere iar copii restul partii care in cazul respectiv se imparte la 3 pentru ca is trei copii. *Nota 5/8 este mai mult decat jumatate daca mai ai intrebarai cu cea mai mare placere Stima Fundita?

| Siimiiiiii a răspuns (pentru zozo74):

Pai sotia nu are act pe casa... are dreptul la atat de mult?

| zozo74 a răspuns:

DA conform legii are