| Andreea1562 a întrebat:

""Am si eu o problema in urma cu cateva luni am incercat sa ma sinucid din cauza problemelor familiale simteam ca nu mai pot ca totul se prabuseste acum e totul cam la fel si plus certurile cu prietenul meu nu stiu ce sa fac crying ajutati-ma va rogstraight face""

10 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

O intrebare as avea pentru tine: De ce esti "lasa" in lumea asta?
Nu poti fugi de probleme. Avem cu toti asa ceva...
Viata e cel mai minunat dar de la Dumnezeu. E mare pacat sa iti urasti viata, sa nu iti mai doresti sa traiesti.Ai grija de tine!

| Kitty a răspuns:

Draga mea, numai la sinucidere sa nu te mai gandesti! Este unul dintre cele mai necurate fapte de pe pamantul asta. Trebuie sa-ti repeti mereu in minte: "nu trebuie sa fac asta, eu TREBUIE sa traiesc, trebuie sa fiu fericita, trebuie sa-mi rezolv cu fruntea sus toate problemele, pentru ca asa voi fi o persoana puternica"happy.

| OvidiuDanzka a răspuns:

Cauta pe cineva care te poate intelege, vei reusii sa treci mult mai usor peste toate astea, gandeste-te ca pana la urma viata este a ta nu a familiei de acum, pentru ca familia care o ai acum te creste doar pana la o varsta si ar trebui sa iti ofere ce e mai bun, dupa care tu iti vei intemeia propria ta familie happy
Cu prietenul... ce pot spune, nu il cunosc nu stiu despre ce este vorba, asa ca nu imi pot face o parerehappy

| cccp_4613 a răspuns:

Aparent jertfa de sine nu difera mult de sinucidere. In ambele cazuri este vorba de sfarsitul voit al vietii. In realitate, insa, deosebirea dintre jertfa de sine si sinucidere este uriasa. Criteriul deosebirii lor il constituie mobilurile care duc la faptul de a pune capat vietii. Cand acestea sunt dezinteresate, avem jertfa de sine. Cand sunt interesate si egoiste, avem sinuciderea. In primul caz omul actioneaza din iubire covarsitoare si din plinatatea vietii personale. In cazul al doilea se observa lipsa iubirii si a plinatatii vietii personale. In jertfa de sine omul biruieste moartea prin iubire. In sinucidere este biruit de aceasta, pentru ca nu poate iubi

| Nana18 a răspuns:

In niciun caz cei cu tine trebuie sa traesi chiar daca totul e rau cum se spune dupa linia neangr vine cea alba uni oameni bolnavi lupta pentru viata dar tu vrei sa te sinuicizi in nici un caz totul e trecator in viata asa si cind o sa mai cresti putin o sati spuc ce de bine ca traiesc si n-am facut prostia asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Contactează-mă! Vorbesc serios! Asta în primă fază dacă nu decizi serios să mergi la un psiholog specializat, eu pot spune doar că sunt pasionată de psihologie și nu am terminat încă facultatea deci nu am încă acte legale de psiholog, dar sufletul meu rămâne veșnic fidel psihologiei, studiului ei și ultima parte, dorința imensă de empatie pentru sufletele umane și dorința de a-i asculta făcând acest cont, inițial, cu un cu totul alt scop, descopăr în doar o zi, multă lume în dureri și suferințe spirituale, care pentru unii par banale, dar pentru noi, mai ales generația asta, e huge, deci în doar o zi redescopăr și eu că încă nu mi-am pierdut pasiunea pentru psihologie și deși sunt cea mai introvertă ființă din Univers, încă mai simt nevoia de conectare cu oamenii și de dorința de a purta discuții deep cu aceștia.
Văd că mesajul e mai vechi, dar dacă totuși simți nevoia să vorbești cu cineva chiar și acum, contactează-mă! Vorbesc cât de sincer și deep pot?
Sper că nu ai ajuns la un episod de genul. Un episod real, între timp?

| oana1 a răspuns:

Trebuie sa ai incredere in tine, nu claca asa repede, toate problemele isi gasesc rezolvarea mai devreme sau mai tarziu! si nu uita:ceea ce nu te doboara te intareste. Iar in problemele cu prietenul tau ma gandesc ca poate v-ar fi utila o pauza sa va clarificati amandoi sentimentele. Daca atunci cand ai nevoie nu te poate sustine, poate nu e persoana potrivita pentru tine... oricum, curaj! show must go on!

| CamAnonim a răspuns:

Incearca sa nu mai te certi cu prietenul tau.:*

| Josephine a răspuns:

"Atâta timp cât sunt copii lăsați să sufere, nu putem spune că există iubire pe această lume"
Ce te doare cel mai mult? Trebuie să știm anumite cazuri pentru a-ți explica.
Dacă dorești să nu fie public îmi poți trimite un mesaj privat.

Îți doresc să ți se lumineze mintea pentru a rezolva această problemă.

| Ralu_6296 a răspuns:

Si eu am incercat sa ma sinucid si din cauza problemelor de familie si din cauza prietenului, dar acum imi pare rau pentru ca Dumnezeu ne-a dat viata El o ne'o ia.Incerca sa te gandesi ca daca mori nu vei mai putea face nimic nu vei mai putea vorbi merge nu vei mai putea privi.Incearca sa vorbesti cu prietenul tau si stai mult si gandeste-te inainte de a face ceva puneti intrebarea"merita?". Si probleme vor fi mereu dar gandeste si pozitivhappy Ai grija de tine!