| O'Donnell_Patrick_1990 a întrebat:

Am si eu o problema mai grava. Deci va rog frumos sa nu dadeti sau sa ma luati la misto am pus intrebarea pe TPU deoarece eu va consider ca o familie. Eu am probleme cu mama mea care se enerveaza prea repede si nu stiu de ce.......Sa va dau un caz real care mi s-a intamplat astazi.
Ziua a mers cat se poate de bine, am ajutat-o la bucatarie si dupa ce am terminat am rugat-o sa ma lase la calculator deoarece asa am fost invatat de mic...cand vreau la calculator sa intreb sa nu intru de capu meu. In fine dupa ce am intrat si sa ma joc si eu mi s-a stins pc-ul de vreo 2 ori din cauza calduri asa ca am dat carcasa jos, am mai lasat doar partea din fata. Cand m-a vazut a inceput sa tipe deoarece se enerveaza din orice repede si sa spuna sa pun "capacele" mai repede sau il sting si un mare defect al meu este ca am mostenit ambitia de la tata si i-am spus ca nu va rezolva nimic daca nu ma incurajaza in ceia ce fac si daca ma critica mereu nu este bine, sa vorbeasca frumos. Ea a crezut ca a vorbit frumos cu mine dar eu vad in "a vorbi frumos" asa: Uite ce faci este bine dar pune-le inapoi deoarece te poti corenta, cand vine tatal tau le poti da si sa sa te uiti cu el daca are ceva. Eu asa vad in a vorbi frumos, daca exagerez va rog sa imi spuneti. Astept raspuns in ce as putea sa fac...va rog frumos!

13 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Poate urmeaza sa intre la menopauza, daca are peste 45 de ani si atunci reactioneaza asa din cauza schimbarilor hormonale, nu e vina ta, nici a ei, trebuie sa ai rabdare sa nu pui la suflet tot ca va trece de la sine. daca e tanara poate are ceva probleme la serviciu sau cu tatal tau sau stiu eu ceva probleme persoane de care tu nu stii care o fac sa fie iritata si pusa pe harta, tot asa las-o in pace, nu o baga in seama, icnearca sa eviti motivele de scandal si daca nu ii trece in cateva saptamani vorbeste cu ea deschis cand e calma si bine dispusa. spune-i ca tu te simti rau ca ea e mereu pusa pe harta si tu chiar nu intelegi cu ce o superi si o rogi sa incerce sa isi pastreze calmul si sa iti explice frumos si clar cand faci ceva care o supara ca tu de multe ori chiar nu iti dai seama si nu o superi intentionat.

| Rakanishuu a răspuns:

Sa o rogi sa fie mai usoara, sa se poarte un pic mai frumos sa nu urle etc. Dar sa nu uiti niciodata ca este mama ta si ca te iubeste enorm. happy

| BLeur a răspuns:

Salut.

1. Cumpărăţi alt PC, e praf dacă se stinge din cauza căldurii.
2. Foarte bine că i-ai dat carcasa jos, poate este o problemă şi nu se răceşte cum trebuie.
3. Nu ai cum să te ' corentezi ' dacă scoţi carcasa de la unitate.
4. Nu o băga în seamă pe maică-ta, las-o să vorbească singură. Când se calmează va veni şi îţi va spune.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Cand te mai certa nu pune tot la suflet caci asat te va distruge.Nu trebuie sa-ti fie rusine cu mama ta, deoarece asa este firea ei mai nervoasa cu timpul iti vei da seama ca este o mama buna care este grijulie fata de fiul ei si nu ca alte mama care il lasa sasi strice viata. happy

| Park1Suin a răspuns:

Stii ce fac eu in asa situatii? Ma uit calm la ea si o intreb: De ce strigi?
Si merge tot timpul!>>

| kzd a răspuns:

Eu am noroc ca mama ma lasa sa fac apoape orice si nu ma cearta, pai este adevarat ca ar trebui sa iti vorbeasca mai frumos, doar poate nu stie sa vorbeasca altfel. Daca te inerveaza ingor-o cand se ia de tine.

| lila36 a răspuns:

Probabil mama ta are probleme la serviciu sau cu altele.......si poate nu a realizat, poate asta e chiar lejer la ea la munca.Asa ca nu o poti invinui.Doar stii ca parintii nostri ne iubesc si asa o vor face mereu.De asemenea, a zis astea pentru binele tau. Sper ca te-am ajutat.Pe curand.

| Be3bitza a răspuns:

In general asa sunt mamele asta din cauza stresului ...vei ajunge si u la o varsta in care nu vei mai avea rabdare si vei vrea sa fie numai cum spui u, e aici a ajuns mama ta fiind obosita de la lucru treburi in casa stres si altele a ajuns sa se enerveze repede si sa nu mai inteleaga. U ai facut bine ca i.ai spus ce ai avut de spus chiar daca ea s-a enervat nu trebuie bagata in seama arata-i ca nu ii comentezi si ca o intelegi faci dupa ea si ii spui at" mama ia calculatoru si dul la reparat sa nu se mai stinga de la caldura sau ce mai are, daca nu cumpara.mi altul " incerca sa ii explici dar atunci cand vezi ca e in toane bune. Sigur te va intelege puppy dog eyes

| BiibiiBaaa a răspuns:

Si mama face la fel :@. ma enerveaza rau. Si no bag in seama in unele cazuri big grin si nu mai tipa.

| O'Donnell_Patrick_1990 explică (pentru BiibiiBaaa):

Da dar daca nu o bag in seama dupa aia nu mai vorbeste cu mine.

| CocaCola2013 a răspuns:

Cati ani ai? Poate exagereaza in mare parte dar in primul rand este mama ta nu trebuie sa iti fie rusine cu ea, ea este cea care te iubeste neconditionat si certurile astea sunt "normale" mai mult sau mai putin in anii de adolescenta, daca nu incearca cand gasesti momentul cand este intr-o dispozitie buna, sa discuti cu ea si spune-i ce asteptari ai si tu de la ea dar in primul rand daruieste-i si tu respectul de care are nevoie pentru ca este mama ta si atunci nu cred ca ti se vor mai intampla fazele astea. happy

| O'Donnell_Patrick_1990 explică (pentru CocaCola2013):

Am 14 ani din toamna trec a 9 si eu ii dau tot respectul din lume dar ea incepe mereu nu stiu ce sa fac. Daca incerc sa discut cu ea pe moment intelege dar dupa aceia nu stiu iau incepe sau nu stiu

| O'Donnell_Patrick_1990 explică:

Tu ar trebui sa pleci la psihiatru la ce ai scris. Totusi eu TE-AM rugat sa nu iti bati joc de mine. Nu stiu in ce lume traim