| Eu24 a întrebat:

Am un frate de 20 de ani, locuieste inca cu noi (familia) si este finantat de mama si tata. Lui ii da mai multi bani si la fiecare cearta ei ii tin partea. Eu nu mai suport si vreau sa ma mut, am 16 ani si trebuie sa muncesc pentru a putea face rost de bani. Ma pot angaja undeva? Ce sfaturi imi dati?

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Mai bine sa te tii de carte. Fratele de 20 de ani are mai multa nevoie de bani decat tine, fetele cu care umbla el sunt mai pretentioase happy

| questsoul a răspuns:

Tu fiind minor(a) nu o sa te poti angaja, problema trebuie rezolvata in familie la nivel conversational.

| Petrica1337 a răspuns:

Nu te lasa de fraier in fata fratelui tau cat si in a parintilor tai. Incearva sa te intelegi bine cu ei (parintii tai) si arata-le ca poti sa te descurci si fara ei cateodata. Aratale ca poti fi independent si ca poti face fata si singur problemelor. Nu fi tot timpul pe certuri si sa ii faci in ciuda fratelui tau, ca nu poti pentru ca este mai mare si va castiga mereu. Cum esti tu, exact asa sunt si eu. Am un frate de 19 ani care are tor ce isi doreste atat de la parinti cat si de la sine penteu ca stie sa profite si ma ia de fraier. Asa ca fratele meu, ii lasa sa te ia de fraier si arata-le ca stii si tu sa te descurci. Fii destept!winking
Noroc!