| mada28 a întrebat:

Buna ma numesc marya am 13 ani si locuiesk in bucuresti.Problema mea este in legatura cu familia mea mama si tata de la un timp se cam cearta mereu eu m-am saturat nu mai suport sa stau in tensiune cum greste unu la ceva sau in legatura cu ceva se cearta cel mai grav lucru este ca se cearta in fata mea nu le pasa ca eu sufar foarte mult sincer m-am saturat as vrea sa fug undeva sa nu-i mai aud pe ei nu au incredere unu in altu. Tata este si bolnav si nu cred ca i face bine cearta dar ei tot continua a se cearta.MS mult de sfaturile care mile dati

Răspuns Câştigător
| lightmyfire a răspuns:

Buna.Scumpa mea, te cred.Si stiu ca e greu dar uneori e peste puterea noastra si nu avem ce face.Astea sunt "problemele adultilor" tota ce trebuie sa faci e sa vb cu mama ta si sa-i spui ca nu mai vrei asta ca ei doi sa se certe, ca te-ai saturat si ca nu mai suporti.Ca vrei ca ei doi sa se inteleaga. Vorbeste cu ei si explica-le ca nu mai poti, poate o sa vb cu tine.ai grija ce faci.succes.O zi minunata

5 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei.Ar trebui sa isi remedieze problemele. Sunt sigura ca daca ar sti cat suferi ar inceta.

| Aηηy a răspuns:

In primul rand ar trebui sa le spui tu amandourura cat de greu iti este si cat de mult suferi atunci cand ii auzi ca se cearta. I-ai pe fiecare in parte si explica-le ca e mult mai bine sa lase certurile deoparte si sa nu se certe ca doi copii din tot felul de prostii. Asta nu e un motiv ca pleci de acasa sau sa faci vreo alta prostie.
Mai intai vorbeste cu mama ta si explica-i : mama, tu sti prea bine ca tata e bolnav si orice cearta pe care o aduci la adresa lui il face sa se simta rau, dar incearca sa deschizi ochii si sa iti dai seama ca si eu sufar din cauza asta nu numai tata. Mai gandeste-te si la mine si incarca totusi sa fim o familie aproape perfecta.
Cea mai buna solutie dupa parerea mea este sa vorbesti cu fiecare in parte si sa le spui cat de mult te afecteaza certurile lor, sigur o sa se mai linisteasca daca cu adevarat tin la tine si te iubesc.
E trist ceea ce se intampla dar se poate rezolva.
Si ai mei se cearta mereu si mi-e foarte greu sa ma bag intre ei ca sa ii despart... puppy dog eyes.

| emchristina a răspuns:

Buna. cand vezi ca se cearta pur si simplu pleaca din camera sau iesi afara la aer ca sa nu-i mai auzihee heedaca vor sa te opreasca si te intreaba de ce pleci spune-le ca o sa te intorci cand termina cu cearta. nu esti obligata sa stai intre ei. stiu ca e groaznic cand vezi ca parintii se cearta. a mei se mai cearta uneori dar fff rar si intodeauna unul dintre ei o lasa mai moale ca sa nu se ajunga la extreme. pe mine ma dor pur si simplu urechile cand ii aud si prefer sa plec de acolo.straight face. imi pare rau pentru tinesad

| Bellynda a răspuns:

Ohhh asta i nasol,crede ma ca stiu, am trait aceeasi drama, nici n am implinit 18 ani si am plecat de acasa,din cauza lu taik miu ca nu mai inceta cu scandalurile, frate miu ii mai mare ca mine si el la fel, cum a facut 18 ani a plecat in spania la lucru si acum...mama vrea sa divorteze, nici ea nu mai suporta, de 2 ani imi castig singura existenta si is mai linistita, departe de problemele lor.Deci tu ce ai putea sa faci,cand se cearta sa iesi,sa iei o gura de aer si sa i lasi sa si rezolve problemele,asa poate inteleg ca tie iti face rau cerurile lor. Daca nu te lasa sa iesi cand ii vezi certandu se,pleaca oricum,altceva nu le poti face,sau incearca sa vb cu mama ta, ia o deoparte si explica i cat de rau iti face cand ii vezi certandu se si cu tatal tau la fel, asa poate ii atingi putin si incearca sa si rezolve problemele cand nu esti prin preajma happy succes

| CataAndreea99 a răspuns:

E cel mai groaznic lucru stiu...1.in nici un caz nu poti pleca ai doar 13 ani, iar dupa ce ca se cearta se pleci tu e cea mai proasta optiune2. vorbeste cu unul dintre ei ( mai degraba cu cel cu care te intelegi cel mai bine dintre ei )3.Incearca sa faci lucruri care ii face fericiti pe amandoi 4. Daca tot stai la cearta lor asculta ce zic ei...gandestete la ce zic din ce cauza incearca sa remediezi, chiar daca esti mica poate un cuvant din cea ai inteles tu ii face si pe ei sa inteleaga (sper ca am fost de folos)