| pisiiiiii a întrebat:

Am un iubit si mama nu stiu cum ar reactiona la ideea ca am unul, despre colegele de la scoala, cand afla ca ele au iubit, nu ii prea vine sa creada ca de la 13 ani sa aiba, dar totusi as vrea sa ii spun despre mine. Cum as putea sa ii spun asta dar sa nu ii spun direct?

7 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Spune-i mamei tale.Ea ca parinte are dreptul sa stie, mai ales ca nu ai 18 ani. Oricum nu prea are ce sa faca, chiar daca va comenta, ca te poti vedea cu el pe ascuns. Spune-i ca iti place de el si ca v-ati combinat laughing, oricum s-ar putea sa-si dea seama mai devreme sau mai tarziu, dupa comportamentul tau, sau daca te aude vorbind la telefon cu el.Bafta! happy

| neutrino a răspuns:

Spune-i scurt si direct, dupa care ii oferi un calmant. Sau poate ca trebuie sa-i dai pastila inainte...tu decizi asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Spune-i direct, calm, "mama, am un prieten...".
Ii spui ca ai vrut sa stie despre asta, si nu ar avea de ce sa reactioneze urat.
Esti micuta, si e esential sa pastrezi comunicarea cu mama ta, altfel o poti sa o iei razna, sa faci lucruri pe care mai tarziu sa le regreti, ca "baietii e niste porci" (ti-o recunosc si eu, ca baiat laughing ).

| cristimihailov a răspuns:

Ai putea sa ii spui informativ. Pur si simplu.
Nu ca intrebare, sau sa astepti vreo aprobare.

Eu te-as sfatui sa il inviti si acasa, ca sa il vada si sa stea mama ta linistita.

E mai bine sa comunici decat sa ceri voie.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Cred că mama are dreptul să ştie. Dar gândeşte-te totuşi de ce ea nu este de acord cu ideea ca la aşa vârstă să tinerii sau mai drept spus încă copii(fără supărare) să-şi dea întâlniri.

http://www.jw.org/......intalniri/
Cele bune.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TheSoldier a răspuns:

Si mama ta a trecut prin astfel de momente. Fii sincera. O sa te inteleaga. Sunt aproape sigur ca o sa constientizeze faptul ca,, fata lu' mama a crescut". Oricum, iti garantez ca nu va avea nimic impotriva.