| Silvia93 a întrebat:

Am un prieten care este cu o fata de o luna si nu s-au vazut pana acum..de fiecare data cand el ii spune sa se intalneasca cu ea sau sa se vada sau "spune-mi adresa si vin eu la tine",orice lucru legat de vazut ea incepe sa planga in hohote, sa se panicheze...
Are 23 de ani el are 25 si e un tip de treaba,nu este afemeiat,este respectuos,amabil,sensibil si le sta foarte bine impreuna.
Ea este mai timida, mai trecute prin probleme..viol,prostitutie,probleme in familie, financiare si tot felul..nu a lucrat niciodata si toata viata aproape a stat in casa.
Ce este de facut?
Va rog fara comentarii stupide.e vorba de ceva serios.
Ei i-au murit in brate,la propriu,prieteni dragi, frati etc..ma gandesc ca este ceva pe plan emotional..psihic.
El vrea sa o vada, sa fie acolo pentru ea..sa o ia in brate sa o faca sa se simta in siguranta.

23 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

E cam ciudata povestea ta.Cum sunt impreuna daca nu s-au vazut? Si cum,, sa le stea bine,,? De unde stie prietenul tau ca ceea ce i s-a spus e real, ca acea fata exista cu adevarat?,, E vorba de ceva serios.,, Atat timp cat cei doi nu se cunosc, ce poate fi serios?

| Silvia93 explică (pentru pisoias):

Le sta bine impreuna in sensul ca se potrivesc. Sunt dulci amandoi,se inteleg,nu se cearta din nimic,nu sunt gelosi unul pe celalalt puii mei laughing se inteleg.
Exista fata aceea pentru ca, dupa cum am mai spus, s-au vazut la web, poze, vorbesc zi de zi.
Daca nu incearca si ea cum poate fi ceva serios?

| Liviu a răspuns:

Am avut cateva relatii pe net 'serioase' care sau sfarsit tragic, eu cu orgliu ranit.Cum sunt in zodia scorpioni si nu sunt usor de convins, fac mereu ce ma taie capul, insa pe net numai are efect.Ce sa fie de facut, ia-o de manuta, si du-o la tipu ala happy fi langa eahappy pentru prima intalnire

| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg de ce asta ar fi problema ta? Lasa-i pe ei sa aleaga cum si in ce fel isi intemeiesc relatia. Daca nu cumva tu esti acea fata.

| Silvia93 explică (pentru darrio2007):

Nu sunt eu, am mai pus intrebari in legatura cu prietenul meu. Eu am iubit.
E vorba de acest tip, care imi e prieten de 5 ani - Alexandru. E problema mea ca el mi-a cerut ajutorul si nu stiu cum sa il ofer.ce sa ii spun..ma gandeam poate ma ajuta cineva de pe TPU.

| mihai69 a răspuns:

Ea trebuie neapărat să meargă la un psihoterapeut. Dar numai din inițiativa sa proprie, nu dusă acolo „cu forța"...
Până la sfârșitul acelei terapii, ea nu va putea accepta pe nimeni în zona ei de confort.

| T0T a răspuns:

Ea este mai timidă dar a putut să fie prostituată. laughing Ai grijă că nici tu nu ești departe și nici îndeletnicirile tale.

| Silvia93 explică (pentru T0T):

A fost violata de tatal ei si dusa prin multe bordeluri, a fost batuta etc nu stiu toata povestea. Nu a fost alegerea ei insa happy. De ce judeci aiurea?

| T0T a răspuns (pentru Silvia93):

Pentru că pot. Există poliție.

| Silvia93 explică (pentru T0T):

Asta s-a intamplat acum mult timp cand era ea mica, a rezolvat cu politie etc.
Dar eu vorbesc de prezent nu trecut.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Hmm... nu stiu ce sa zic. Pare o poveste inventata de o impostoare. Tipa cred ca da poze cu bombe sexy si ea e mai uratica. S.au vazut pe skype, undeva?

| Silvia93 explică (pentru NoName0x0):

Cum am spus: s-au vazut pe skype, dorm pe skype, mananca impreuna pe skype, web, poze iar povestea nu am de unde sa stiu daca e sau nu reala. Din ce probleme are ea..psihice presupun ca s`au intamplat ce a zis ea.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Silvia93):

De ce atata batai de cap pentru o fata si pentru o relatie care este la inceput? Sa caute o fata mai normala!

| Silvia93 explică (pentru NoName0x0):

Zici ca intra in magazin si alege una laughing) nu e usor mai ales pentru baieti..cum sunt unele fete in ziua de azi...
Daca el o vrea pe asta ce sa ii fac? laughing Eu doar cautam o solutie pentru el.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Silvia93):

laughing Mie pentru baieti mi se pare mai usor sa treaca de la o relatie la alta. Eu singurele variante pe care le vad sunt: sa isi schimbe relatia sau timpul, rabdarea si comunicarea le vor rezolva pe toate. Poate va exista un moment care sigur ii va apropia, gen sa o invite la ziua lui sau invers... Sau daca nu mai are rabdare, sa o minta ca e ziua lui, desi nu prea e ok, acum na...

| lex79 a răspuns:

De unde stii ca le sta bine impreuna? daca ei nu au fost niciodata impreuna.

poate ca el vrea sa-i fie alaturi, dar daca ea nu vrea, nu poti face bine cu forta.
ea e o tipa cu probleme, pe care trebuie sa si le rezolve singura sau cu ajutorul unui psiholog.

e bine ca el sa nu mai insiste. pentru ca e evident ca o pune intr-o situatie inconfortabila.
el nu mai gaseste o alta fata? sunt atatea fete bune si cuminti ce asteapta pe unul sa le descopere!
de ce el s-a oprit tocmai la una care nu e pregatita sa fie intr-o relatie? si pe care o forteaza sa-l accepte?
ea poate spune ca vrea o relatie, pentru ca poate asta crede ca vrea, dar din moment ce nu o face sa se simta bine, clar nu de asta are nevoie.

| Silvia93 explică (pentru lex79):

Cum am mai spus si mai jos le sta bine in sensul nu se cearta, se intele, comunica mereu sunt ca fratii.
Impreuna nu inseamna doar fizic.
Daca putea sa le rezolve nu crezi ca le rezolva pana acum? singura sau cu psiholog? gandeste inainte sa spui ceva.
Din moment ce el o iubeste enorm e normal sa nu vrea sa renunte la ea..cum poti spune ca sunt atatea fete bune si cuminti? Fetele cu probleme nu pot fi bune si cuminti? nu pot iubi? nu au nevoie de iubire?
Nu stiu daca e pregatita sau nu de o relatie, intrebarea mea a fost ce poate face el in legatura cu ea..sa o mai astepte, sa o ajute..sa nu stiu.
Si ea e super indragostita de el..doar ca ii e frica sa faca pasul ala sa se vada.

| lex79 a răspuns (pentru Silvia93):

1.nu nu consider ca si-a rezolvat problemele pana acuma.nici nu cred ca a incercat sa iasa din zona ei de comfort, asa cum nici acuma nu vrea sa o faca.
ca sa se potriveasca trebuie sa-i vezi impreuna cum comunica verbal, non-verbal, cum se inteleg, sa aiba aceleasi obiective etc. si daca exista o comunicare buna atunci poti spune ca se potrivesc.a! si sa se atraga! asa ca nu se cearta... nu inseamna nimic.

2. fetele cu probleme au si ele aceleasi drepturi ca si celelalte, doar ca pentru asta trebuie sa fie si ele de acord si sa fie pregatite.

3.m-ai intrebat ce poate el sa faca in legatura cu ea si ti-am raspuns. sa o lase in pace. intr-un final daca ea nu va mai vrea sa fie singura isi va rezolva problemele. daca el sta dupa curu ei si insista ea nu se va simti niciodata pregatita... poate se va simti fortata, vinovata si va accepta intalnirea, dar nu se va simti confortabil.tu ce faci cand nu te simti confortabil langa cineva?

daca drame cautati, drame veti gasi.si de se va vedea cu ea, crezi ca va avea o relatie reusita de dragoste? nu! tot de drame va avea parte!

ps:cum sunt fetele din ziua de zi?(legat de un alt raspuns de al tau). stii cate fete bune cunosc care sunt singure si il asteapta pe el? dar el e ocupat cu dramele.

| SimoonaD a răspuns:

1.El stie cum arata ea? Macar ceva poze, ca web sau altele ma indoiesc ca i'a dat. Povestea ei este adevarata? Sau e doar o scuza ca sa nu se intalneasca cu el; poate ea se multumeste doar cu atat, sa vorbeasca.
2.Sa vorbeasca cu ea si sa incerce subtil si in timp,sa obtina informatii despre ea, gen copilaria ei, unde a invatat, locurile ei preferate, zona unde sta...un prieten de al ei daca are sau cu cine mai vorbeste ea.Sau numele ei de familie.Sa evite intrebarile directe gen spune'mi unde stai ca vin eu la tine.Sa incerce sa o faca sa inteleaga ca el vrea sa ii fie alaturi si ca ea ar trebui sa fie mai deschisa cu el si impartaseasca mai mult din viata ei.Si sa aiba incredere in el,ca doar de asta vorbeste cu el presupun; sau macar sa il lase sa ii castige increderea. Dupa ce are mai multe informatii despre ea si isi poate face o idee cam pe unde sta, poate da de ea mai usor si ii poate face o surpriza.
Ar trebui sa incerce sa ii acorde mai multa incredere si sa nu mai fie aasa retrasa, ca pana la urma, daca vrea sa continue relatia lor, trebuie sa o faca.

| Silvia93 explică (pentru SimoonaD):

Da,s-au vazut pe webcam, poze, vorbesc zilnic la telefon, dorm impreuna pe skype etc.
Povestea ei nu am de unde sa stiu daca este sau nu adevarata dar el mi-a spus ca de fiecare data cand vorbeste cu ea despre problemele ei plange..deci presupun ca sunt.
2. Vorbesc despre problemele ei subtil etc dar dupa cum mi-a descris el tipa asta si eu spun la fel: sa aiba rabdare si sa o inteleaga.ea a spus ca cu timpul ii va spune tot si vor putea fi impreuna.
E foarte panicata si nu ii poate face o surpriza etc...

| ElMaestro a răspuns:

Fă-i o surpriză! Să-mi spui cum o să reacţioneze.

| 4youman a răspuns:

Spune-i ca sa-i ce simte pentru ea, ca ar dori nespus de mult sa o vada, sa iasa la inceput ca prieten sa se obisnuiasca si sa isi dea seama ce fel de persoana este prietenul tau.
Toata lumea are probleme, dar daca exista iubire, iti da puterea de a trece peste mai usor avand sustinerea celui de langa tine.
Sa ii dovedeasca ca daca ar fi sa formeze un cuplu, iubirea ar fi remarcata si scoasa in evidenta imediat dupa ce acest sentiment va cadea si peste ei.

| Silvia93 explică (pentru 4youman):

Ea vrea in timp, usor usor. Se vedeau pana acum daca era vorba sa se vada doar ca prieteni..amici.