| DeMentaa a întrebat:

As dori sa intreb cum as putea sa imi conving tatal sa accepte o relatie cu un baiat, deoarece pe mama am reusit sa o conving doar ca de fiecare data cand este cazul sa il cunoasca nu mai vrea, desi a sustinut ca ea doreste acest lucru. Totul a pornit de acum 2 ani si jumatate, de cand eu si acel baiat am fost impreuna, iar de atunci parintii mei nu l-au agreeat deloc. Parintii mei nu l-au acceptat atunci si am fost nevoiti sa ne despartim de mai multe ori. Dupa 2 ani ne-am impacat si am decis sa ramanem impreuna indiferent de ce o sa se intample. Suntem impreuna de jumatate de an, si relatia continua acum ca stie si mama. Suntem foarte apropiati si ne iubim foarte mult, dar mama nu mai vrea sa ma acopere in fata tatalui meu in legatura cu prietenul meu si vrea sa ii spun in cateva zile de el, altfel nu o sa ma mai lase cu el, si nu vreau asta in niciun caz. Tatal meu este un om foarte dur si nu accepta usor pe oricine, mai ales ca este ferm hotarat sa nu imi accepte orice fel de relatie pana la 17 ani, desi eu acum am 16.si inca un an nu mai am de gand sa astept.

Oricum, astept raspunsuri

5 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Are dreptate taica-tu, pentru ca vei face sex la varsta asta si asta va avea consecinte grave peste ani. Pe de alta parte, o fi stiind el de ce refuza un om pe care nu il descrii deloc, probabil are influente negative asupra ta. Asculta-ti parintii ca stiu ei mai bine.

| Rukhsandra a răspuns:

Stiu asa sunt tati mai complicati sad... Tata e de acord sa am un iubit dar se vede ca nuprea e de acord. Dupa el ar trebui sa nu am iubit niciodata si sa raman fetita lui cea mica. Si stie foarte bine ca nu poate sa-mi ceara asa - nu e normal.
Tu poti sa incerci sa vorbesti cu el. Explicai ca numai o esti fetita mica si ai crescut.Stiu ca e greu dar o data si-o data trebuie sa constientizeze toti tati ca am crescut

| mikypiky a răspuns:

Incearca sa ii explici tatalui tau cat il iubesti pe baiatul acela si ca tineti unul la altul.Este posibil ca tatalui tau sa ii fie frica nu numai pentru ce ai pute tu patii, ci si pentru ca ar putea fi pus pe un loc mai jos de baiatul acela. Spune-i tatalui tau ca tu tot il iubesti si ca nu poate fii inlocuit.Nu renunta la tipul la care tii din cauza unor ifose ale tatalui tau.Sa o chemi si pe mama ta sa vorbiti si sa schimbati pareri cu tatal tau. Zii ca la varsta ta au multe fete prieteni cu care sa stea si nu mai poti astepta atat de mult.Inreaba-l de ce se indoieste de tine si de ce nu are incredere in tine sau in partenerul tau cu care vrei sa ramai!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva de genu am patit si eu crede-ma, doar ca eu l-am tzinut ascuns un an sa nu stie nimeni, pana la urma am vorbit cu mama, stiu ca cu mama ii mai usor, ii femeie, te intelege, poti vbi mai deschis cu ea, sa stii ca tatal tau nu de rau face asta cu tine, asa o fost si al meu, si intr-o zi l-am luat frumos, neam ashezat aman2, si i-am spus tot ce am avut de spus, adica tot ce vroia el sa auda de la mine, tatal tau vrea sa fi fericita, in ziua de azi sti cam ce vor toti baieti, poate asta crede si tatal tau, si poate te considera prea mica pentru asta, da explica-i ca el nu e asa si ca tio demonstrat asta de multe ori, o sai prinda bine cand o sa vada ca ai incredere in el, si daca vezi ca nu merge asta, nu-l lasa pe prietenul tau si spune-i ca nu ai de gand sa te desparti de el, orice ar face sa pierzi legatura cu el, lasa-l sa faca, pentru ca o sa isi dea seama si el pana la urma, fiecare parinte vrea sa isi vada fata fericita si in siguranta, sau ai putea iar sa ii spui la tatal tau ca vreis a cunoasca pe cineva, si il duci pe el, sa se prezinte frumos, si sai spuna tatalui tau ce are de gand cu tine pe viitor, am 16 ani, am trecut si eu prin asta si am fost mai mica. daca o sa vada ca esti fericita, o sa fie si el pentru tine! sper sa e ajute ceea ce tiam spus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca daca te vrea fericita, va fi de acord ca tu sa fii cu acel baiat.Sa fii fericita!