| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma mut cu iubitul meu. Sunt anul 2 la facultate si am 20 de ani, el 22.Noi avem intentii serioase pe viitor.Asa ne-am inteles ca dupa ce termin facultatea ne casatorim. Insa ai mei nu sunt de acord sa ma mut cu el cu pretextul ca cica e rusinos sa stau cu un baiat daca nu suntem casatoriti.Ei considera ca in cazul in care ne vom desparti nu ma va mai lua nimeni ca cica am stat deja cu unul.Si tot imi spun ca sigur ma voi lasa dupa aia de facultate si ca o sa fac o caruta de copii.Pe scurt - o sa-mi stric toata viata.Cu prietenul ne-am gandit sa ma angajez ca sa am banii mei si sa nu mai depind de ei financiar si apoi ne-am putea muta.Insa n-as vrea sa ma las nici de faculta. Daca m-as angaja, chiar daca as gasi una cu jumatate de norma, nu ar mai fi la fel.Voi ce ma sfatuiti?

6 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Nu face prostia asta! Termina-ti facultatea mai intai, si nu vei regreta.
Nu ai specificat daca prietenul tau lucreaza sau nu...
Daca te vei muta la el, iar tu nu vei avea job, vei deveni dependenta financiar de el, si cel mai probabil va trebui sa faci ceva compromisuri pentru a compensa lipsa unui venit pentru cheltuieli, intretinere...
E prostie argumentul ca nu vei mai gasi vreun alt baiat, din moment ce sunt persoane care au mai fost si casatorite sau chiar au copii, si tot si-au gasit un partener de viata.
Sfatul meu, sincer, e sa iti termini facultatea, apoi te angajezi, si iti pui deoparte cativa bani, just in case. Sa nu ai grija zilei de maine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da le sa citeasca intentiile copiilor de 16 ani de pe site ul asta care vor sa se mute cu handralai mai mari du 10 ani decat ele, sa vada ai tai ce comoara au la casa.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca adevarul e pe la mijloc, pe undeva. Daca va iubiti de ce nu faceti ce trebuie, adica nunta. Asta e starea de normalitate, fetele nu se incearca ca pepenii, zau asa.Astfel vei avea si sprijinul parintilor, nu crezi? Daca nu sunteti pregatiti pentru pasul asta, inseamna ca nu sunteti pregatiti nici sa va mutati impreuna, care e cam acelasi lucru, numai ca el nu-si asuma nici o responsabilitate.

| JucărieLEGO a răspuns:

Planuri mari si graba la fel de mare. Motivul? Niciunul rational.
Amandoi trebuie sa va vedeti de facultati mai intai. Luati-va un job decent, adica nu sa faceti cu schimbul la shaormerie doar pentru ca aveti voi nevoie de intimitate permanent acum. Dar pentru un job decent ar cam trebui sa terminati mai intai o facultate. De nunta+mutat impreuna sa va ganditi mai intai dupa ce va puteti aranja terenul dinainte, unul care nu aluneca sau pe care sa fie polei. Nu va grabiti cu lucrurile de genul asta, caci s-ar putea sa va depaseasca in seriozitate/responsabilitati de acum. Aveti rabdare. Aveti toata viata inainte. Timp mai aveti destul pana va saturati.

| Cristi94de a răspuns:

Pai si unde ii problema daca te muti cu el? Poti sa faci si facultate, poti sa si muncesti, poti sa stai si cu el. Daca chiar va iubiti si sunteti siguri ca este bine ceea ce faceti, FACETI~O. Suntem in 2013, imediat 2014, nu putem sa traim ca pe vremea parintilor, ai mei s.a.m.d. In viata trebuie sa faci ceea ce crezi tu ca ii mai bine, pana la urma ii viata ta. Daca tu esti 100% sigura ca este bine ceea ce vreti sa faceti, faceti`o fara nici`un regret. Chiar daca gresiti, unde`i problema? Viata merge inainte, din greseli invatam.

| jumpno a răspuns:

Ai 20 ani. casatorestete si doar dupa mutate...ca da apoi parintii sigur va vor lasa ca asa e normal