| anonim_4396 a întrebat:

Ati vorbit vreodata cu cineva si v-a placut de persoana respectiva, dar ati simtit cumva ca e (o sa sune arogant) sub nivelul vostru? Ca sunt lucruri pe care nu le puteti discuta cu ea pentru ca nu intelege? etc
Chestia asta se depaseste sau mereu va fi diferenta asta?

28 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daaa. laughing

| RAY a răspuns:

Sub nivelul meu? nu consider ca cineva e sub nivelul meu sau peste nivelul meu, consider ca toate fiintele sunt agale si toate au acelasi drepturi si obligati, desigur ca sunt persoane care te uimesc in viata,dar nu ignor pe x ca e vezi doamne sub nivelul meu, eu resping omul ipocrit,mincinos, fals, ignorant nu ca e sub vreun nivel, de exemplu -vorbesc cu o persoana handicapata, de ce sa o evit ca doar nu are picioare?

Chestia asta se depaseste sau mereu va fi diferenta asta?
gandeste mai neutru, rational

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sub nivelul meu ca si cunostinte, nu le-am interzis niciun drept.

De unde stii ca un om e ipocrit, mincinos, fals?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai vezi,asta e o intrebare foarte buna,nu stii, deci ai credinta oarba cum ca ar fi sincer cu tine,exista unele modalitati de detectare,nu uita ca orice om e supus sa te dezamageasca, orice om, asta nu inseamna a evita omul si a accepta asa cum e el, asa cum suntem cu toti, tu fi cel mai bun prieten al tau si respectati familia aia va fi langa tine la rau

| Freya1 a răspuns:

Nu are cum sa mi se intample asta. Poate ca pot sa plac pe cineva ce are uneori o problema cu faptul ca nu intelege mereu sau in toatalitate anumite planuri sau dorinte ale mele dar nu am cum sa plac pe cineva ce nu intelege sau nu pricepe ce vorbesc.
Ce plate sa iti mai placa la acel om? Fizicul? Si cat dureaza?

| Frank51 a răspuns:

Esti arogant. Ce nivel ai tu? In functie de ce clasifici nivele? inteligenta? cultura? bun simt? umor? Tu daca nu stii ceva ce ea stie inseamna ca esti sub nivelul ei? Ba terminati cu prostiile astea, de ce va creati nivele imaginare, nu exista asa ceva. Daca vorbim de niste oameni inculti care nu au avut sansa sa invete carte si au ajuns boschetari e alta poveste, nu e vina lor, dar tot nu esti mai presus decat ei, toti suntem egali.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

N-am zis ca am cine stie ce nivel, daca tu esti pe aceeasi frecventa cu toti oamenii din jurul tau, felicitari.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ti-am spus ca nu exista nivele. Daca ai putut invata carte si ai ajuns cineva nu inseamna ca esti mai presus de ala care nu a avut aceasta sansa. Da, esti mai destept si mai cult, dar asta e singura diferenta. Si da, exista si oameni boschetari aroganti care se dau mari ca au iphone, tipul asta de oameni chiar sunt praf.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă criteriul după care îți alegi o eventuală parteneră e inteligența, nu văd de ce ai ajunge să-ți placă sau să vorbești cu una cu o inteligență redusă.
Nu e nici un fel de aroganță în asta.
Unii preferă tipele mai frumoase chiar cu o inteligență redusă, alții invers. E o chestiune de preferință.

| J0B0MAT a răspuns:

Absolut.Cu toată lumea păţesc asta.

| Plato a răspuns:

Cazuri sunt, chiar multe, in care de frumoasa e frumoasa, de desteapta e frumoasa. Personal, nu as putea, (o sa sune arogant) deoarece detest prostia. Cum sa-ti spun, nu e chestia de superioritate, sa nu crezi ca daca intru intr-un sat ma simt Iisus pe magar. Apreciez oamenii simpli, mai putin academici, dar o relatie nu as putea sa am cu asemenea individa. Daca vreau sa vorbesc despre existențialism, am nevoie de cineva sa-mi raspunda.(nu cu "da" sau "nu")
Ca sa-ti raspund concret: nu, nu mi-a placut niciodata, deoarece aspectul nu e suficient pentru a te face placuta mie. Daca pierd un an din viata la fiecare replica, plec repede, deci nu se mai pune problema de placut.
Iti sugerez, in cazul in care e despre tine, sa nu te asociezi unei astfel de persoane, ca nu iti vei creste copiii cu sanii si fundul respectivei. (Cu sanii da, o perioada, dar intelegi tu ideea)

| AC4S4 a răspuns:

Sunt persoane cu care nu poti avea diverse discutii. Asta tine de cultura generala. Fiecare persoana are un hobby, dar daca ramai limitat doar acolo, vei putea discuta doar despre orice tine de acel hobby.
Stiu o persoana pasionata de masini, chiar stie foarte multe despre acest domeniu. Dar, in afara de asta nu prea stie nimic. Nu are notiuni de baza de cultura generala (istorie, geografie, politica).

Se vede cat de importanta este cultura generala. Cei care se tot revolta in scoala ("cu ce ma ajuta asta?") vor ajunge in situatia in care sa nu poata purta discutii decente pe multe subiecte.

Suna un pic arogant, dar asta e adevarul. Trebuie ca cele doua persoane sa fie la acelasi nivel in ceea ce priveste cunostintele. Poate continua relatia astfel, dar nu cred va fi foarte puternica.

| GirlOnline81 a răspuns:

Ti-a trecut macar prin cap ca omul acela nu intelege despre anumite lucruri nu pentru ca nu poate sa invete (despre acel lucru), ci pentru ca nu-l intereseaza lucrul respectiv?

| anonim_4396 explică (pentru GirlOnline81):

Ti-a trecut macar prin cap ca vorbesc despre chestii generale, de zi cu zi, conversatii obisnuite, nu despre anumite domenii?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si asta te face mai inteligenta? Uite, pentru ca nu esti singura care pune aceasta intrebare, am sa-ti spun ce cred. Cred ca unii oameni isi supraevalueaza inteligenta. Sunt convinsi (in mintea lor) ca daca sunt bine cititi pe evenimente curente, cunosc fiecare detaliu despre fiecare subiect. Sunt ei inteligenti? Daca esti tentata sa spui da, cere-le sa dezbata o problema si vei vedea ca 80% (sau mai mult) dintre acestia nu stiu sa se exprime sau sa aduca argumente logice in exprimarea lor. De ce? Pentru ca este o mare diferenta intre a fi inteligent si a-ti placea sa fi la curent.
As putea continua cu mii de exemple, dar ca s-o scurtez... adevarul este ca totusi, fiecare are propria sa inteligenta. Poate ca acel tip nu poate discuta despre Dostoievski, dar intelege ca iti place sa citesti si, cu siguranta, cand faci o pauza. E in regula, nici tu nu ai habar cum se schimba o bujie.
Sper ca ai inteles ideea, asa cum sper ca si eu am inteles ca atunci cand ai spus " conversatii obisnuite" nu te refereai la pusul unghiilor cu gel.

| ibaal a răspuns:

Se intampla. Insa oamenii sunt diferiti. Cel mai probabil este doar inganfare laughing
nu toti pot fi buni in toate domeniile, poate... eiii bine, nu poate, sigur si ea este buna in anumite domenii in care tu nu excelezi...ce inseamna asta?! Ca esti tu batut in cap?! Nu. laughing plusuri si minusuri.
P.S. Asta se aplica in conditii normale, ca acum dac-o fi vreo cretina cu actelaughing nah laughing

| BotezanDaniel a răspuns (pentru ibaal):

Corect,frate! big grin

| Felissa13Eden a răspuns:

Una dintre prietenele mele e asa.Ne intelegem foarte bine, ma sustine si e foarte buna la suflet, dar la nivel de cunostinte suntem foarte diferite. big grin
Incerc sa scot aroganta din discutie, dar nu pot sa fac anumite glume in preajma ei, pentru ca nu le intelege, si nu stie nici engleza, ceea ce e un mare minus pentru mine atunci cand nu intelege aluziile. Avem discutii simple, strict despre ce stie ea si ii place si ei, dar o apreciez si asa.
Mereu o sa fie diferenta asta, mai ales ca, cel mai probabil tu o sa evoluezi in continuare, iar cei inferiori tie vor ramane la nivelul acela.
In orice caz, suntem oameni toti, nu trebuie sa judecam, dar ne diferentiaza destule trasaturi.

| anonim_4396 explică (pentru Felissa13Eden):

Dar ai putea sa ai o relatie cu o persoana asa?

| Spiridona a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer cel mai probabil daca o poti schimba da, dar daca chiar continua sa nu iti bati capul

| Felissa13Eden a răspuns (pentru anonim_4396):

La relatie e mai complicat...nu as putea, e foarte greu daca nu sunteti la acelasi nivel.La un moment dat o sa iti dai seama ca sunt anumite diferente intre voi si o sa te deranjeze.
Spun asta din experienta personala, pentru ca am tinut la un baiat care nu avea aceleasi interese ca mine(sa zicem fara sa sune a snobism) si intr-un final ne—am despartit, pentru ca existau diferente intre noi.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! big grin Tu decizi cu cine iti face placere sa stai, asa ca nu vei simtii nevoia sa te prefaci ca simti ceva care nu esti.Mult succes! Funda? happy

| BotezanDaniel a răspuns:

Bine spus.winking

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Inteligenta este ca orice calitate, unii o au si altora le lipseste. Nimeni nu e perfect. Intrebarea este cat de mult te deranjeaza asta si daca consideri ca celelalte calitati ale ei pun in umbra acest defect.

| deadhoe a răspuns:

In ce sens "v-a placut"?

| deadhoe a răspuns:

Daca nu te referi la crush, sau chiar daca te referi, da in ambele variantele si imediat iti dai seama dupa replicile lor "da", "asa e", "nu stiu", "pff".

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! Mie mi s-a intamplat opusul.

| poliuj a răspuns:

Si atunci, pentru ce iti place?
In familiile in care sotii nu au probleme, discutiile primeaza. Sexul e doar la urma. Asta, apropo de "diferenta".