| Heysun1234 a întrebat:

Bunã tuturor,

As avea nevoie de niște pareri, va rog. Iubitul prietenei mele (pe care o consideram cea mai buna) m-a vorbit urat de multe ori știind ca eu țin foarte mult la ea. Eu l am ignorat dar el tot a continuat să facă glume proaste până când i-am zis prietenei ca nu mi se pare normal comportamentul lui. Ea nu a luat o așa în serios, nu m-am simțit aparata, zicând ca el judeca chiar dacă nu cunoaște. Eu am zis să ignor pentru ca până la urma ea sta cu el si eu nu vreau să l mai văd. Nu mi se pare ca reacționează intr-un fel ca și cum nu se întâmplă ceva grav si el poate fi așa în continuare. Pe mine m-a durut asta dar am zis ca o să vadă și ea ce om nasol e până la urma. Ma simt ca și trădată. Cum ați reacționa și ce părere aveți despre asta?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Ambii dau semne de imaturitate. El, daca ar fi matur, nu ar vorbi urat despre apropiatii iubitei sale, iar ea, la randul ei, nu i ar permite.
Insa conceptul de tradare nu-si are locul aici. Tu, ca orice om, trebuie sa fii respectata. Daca acestia nu stiu sa faca asta, din lipsa maturitatii, obligatia ta fata de tine este sa iti aperi demnitatea, nu prin a te balacari cu ei, ci prin a te detasa si distanta. Nu poti schimba oamenii, dar iti poți schimba anturajul.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi-ti de viata ta, fiindca prietena ta are iubit si are viata ei proprie si personala.
Eu zic sa mai lasi dramele, ca nu-i nici o tradare aici, ca nu-l poti suferi pe iubitul prieteni tale, de altfel nici nu trebuie ca nu-i iubitul tau si nici nu ai vreun drept sa-i ceri prieteni tale sa il schimbe, sau sa-i dea papucii din cauza ta.
Unicul lucru pe care-l poti face este sa-ti vezi de viata ta si sa le dai celorlati pace, nu ai tu treaba cu viata lor.

| Heysun1234 explică (pentru Violleta2022):

El nu m-a suportat niciodată, asta e problema. Nici nu mă cunoaște așa bine pentru ca ne-am văzut de câteva ori, deja de la primele întâlniri avea ceva de zis și prietena a fost umitã și mi-a dreptate ca nu își avea rostul. Eu niciodată nu mi-am permis să-l judec sau să mă iau de el așa ca vine mie chef. Niciodată nu m-am băgat în relația lor, din contrã i-am susținut indiferent dar tot a continuat mai rău și nu mi se pare normal ca prietena să nu mă apere știind cum sunt. S-a întâmplat la fel și în cazul cu un fost iubit de al meu și i-am ținut partea. Nu a zis nimeni ca ea trebuie să se despartă de iubitul, nu cred ca ai înțeles situația.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Heysun1234):

Revin si-ti spun: vezi-ti de viata ta si nu te baga in relatia prietenei tale, ca nu ai acest drept si nici nu are importanta daca iubitul aceia te place sau tu-l placi.
Este extrem de urat si imoral sa-ti bagi coada in relatiile altora!

| Hyperion7 a răspuns:

As rupe orice legătură cu prietena mea, daca ea tine cu el și nu cu mine și așa i-aș lasa sa trăiască "fericiți" împreună.

Răspuns utilizator avertizat
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Poate ca acest test al prieteniei voastre a fost picat. Se mai intampla.
Nu incerca sa astepti ca ea sa fie de partea ta, posibil niciodată nu a fost.
Abia astepta ocazia sa te raneasca Intr un fel sau altul.
In alte conditii nu ar fi trebuit sa existe lipsa de respect fata de tine din partea prietenului ei.
Ar trebui sa intelegi mesajul si sa iesi din acest context.
Mai departe, ce se intampla cu ea, mai putin te privește.
Este viata ei si nu cred ca o intereseaza parerea ta.
Cred ca poti continua viața si fara aceasta asa zis prietena.
Uneori viata ne arata ca trebuie sa facem curatenie in jurul nostru.
Toate cele bune,

| KovacsB a răspuns:

Ai un username facut in sila.
Acest cont a fost facut acum cateva minute.
Ai dificultati de exprimare chiar daca scrii corect.
Cred ca esti clasa a 8-a si te plictisesti.

| MotoBlitz a răspuns:

Cum naiba vine asta: "iubitul prietenei mele"? Băi poponeț, găsește-ți o gagică single și nu te mai da la soții altora, fir-ai al naibii de LGTV

| Heysun1234 explică (pentru MotoBlitz):

Chiar te rog să citești mai bine cã sigur nu ai înțeles situația.