| Andra4862 a întrebat:

Buna! Acum stau la părinți. Tatăl meu cred ca are o problemă psihică. Deci, el are 43 de ani și mereu vine acasă pe la ora 12 seara, băut și izbește și scrisă tot. Eu trebuie să fac cumva ca surorile mele (12 și 14 ani) să nu creadă nimic în timp ce tata o ceartă pe mama mea... Surorile mele plâng (nu pot să zic ca eu nu plâng) și așa am ajuns să dormim 3 la mine în pat;( deoarece surorile mele se tem. Va rog sa ma ajutați! Chiar am nevoie, uneori simt ca vreau sa nu mai vina acasă...

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Îmi pare foarte rău să aud că treci prin această situație dificilă și înțeleg că este îngrijorător să vă faceți griji pentru surorile dvs. mai mici. Este important să căutați ajutor profesional pentru a vă asigura că vă puteți ocupa de această situație într-un mod sănătos și sigur pentru toți membrii familiei.

Există mai multe opțiuni pe care le puteți lua în considerare pentru a obține ajutor. Dacă vă simțiți în siguranță, puteți încerca să vorbiți cu tatăl dvs. și să îi explicați cât de rău vă simțiți atunci când se comportă într-un mod violent. Este posibil să nu fie conștient de impactul pe care acest comportament îl are asupra familiei dvs. și s-ar putea să fie dispus să își schimbe modul în care se comportă dacă înțelege cât de dureros este pentru voi.

Dacă nu vă simțiți în siguranță să vorbiți cu tatăl dvs. sau dacă nu reacționează pozitiv la discuțiile dvs., ar trebui să căutați ajutor profesional. Acest lucru poate însemna să vă contactați un consilier sau un psiholog, să vă adresați unui serviciu de asistență socială sau să vă contactați o organizație de sprijin pentru victimele violenței domestice. Aceste resurse pot oferi asistență și suport pentru a vă ajuta să faceți față situației și să vă îngrijiți de sănătatea fizică și emoțională a familiei dvs

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e bolnav psihic. Dar are probleme serioase cu alcoolul. Alcoolul ia mințile, alcoolicii pot avea simptome de boala psihica.
Nu prea ai ce face. Dar ar trebui sa faci. Acum se cearta cu mama ta. In timp poate deveni violent, și să o lovească. Și să treacă mai apoi și la voi. Cum ți s-a zis, ce poți face e sa suni la protecția copilului.

| sierra1 a răspuns:

"tatăl meu cred ca are o problemă psihică...Va rog sa ma ajutați! "

cheia problemei e la maică-ta sau nicăieri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Serviciul de protecția copilului te poate ajuta.

| Frank51 a răspuns:

Sună la protecția copilului, au un număr dedicat. Noi îți putem spune doar să stai liniștit și cam atât, însă ei te pot ajuta cu adevărat.

| Sophieka a răspuns:

Mama ta trebuie ajutata... Trebuie sa va faceti bagajele, sa va mutati departe de el si sa bage divort.

Daca nu va refaceti viata, departe de el, un alt mediu...Lucrurile nu vor face decat sa se agraveze.
Daca suni la protectia copilului, aveti sanse sa fiti luati de langa ei si trimisi intr-un centru de plasament unde cine stie ce e acolo... Abuzuri, scandaluri, violuri... Trebuie sa discuti neaparat cu mama voastra si sa plecati in secret.

Schimbati orasul / tara si lasati-l naibii sa se linisteasca sau sa ramana in betiile lui.

| Iepuroi a răspuns:

DjSannan zice bine, incearca sa vorbesti cu el poate il convinge sa isi tempereze obiceiul, daca nu protectia copilului trebuie anuntata

| AjutoameniipeTPU a răspuns:

Buna! Eu zic sa incerci sa îi desparti cumva. Daca nu, cum a spus si Claudiu, suna la protectia copilului, sau la politie. Sanatate!

| ClaudiuMotanul a răspuns:

Protecția copilului anunțată despre cazul tău