| Larisamonica a întrebat:

Bună, n am cu cine vorbi și nu știu ce as putea face sa îmi fie mai bine nu știu unde încotro sa o apuc ce sa fac cu viata mea. Părinții mei se cearta mereu și nu se mai inteleg deloc mereu cearta tata sparge prin casa eu mam refugiat în bratele unui băiat pe care nu-l mai iubesc atât de mult dar aleg să stau asa cu el ca n am o alta varianta n-o sa mai am cu cine vorbi eu doar un atașament surorile mele nu prea vorbesc cu mine am impresia ca nici măcar nu le pasa de mine mai ales tata nici odată nu m-a iubit deoarece el a vrut baiat și nu cred ca tine la mine deloc uneori îmi vorbește urat și chiar nu mai pot cu situația asta de acasă m-am gândit sa ma sinucid dar ma gândesc la mama. Va rog ajutați-mă dați-mi un sfat țin sa menționez ca am 17 ani simt ca nu mai pot. ????????????

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Povestește toate suferințele tale ca si cum le-ai soune celei mai bune prietene cu Tatal nostru ceresc, cand ești singură cu voce tare. El nu e imperfect ca tații noștri pământești ci ne iubește si e de partea noastră mai ales când suferim. Citește Noul Testament, Psalmii cu rugamintea catre El sa te ajute să înțelegi ce vrea să îți vorbească prin Cartea Lui.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu te-ai refugiat in bratele mamei, cum era normal?

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta am vrut sa-i scriu si eu.

| AliGab a răspuns:

Agata-te de orice gand bun pentru a nu iti lua viata. Prin acest lucru nu rezolvi nimic absolut. Solutia este sa incepi sa te rogi, fa conversatie cu Dumnezeu si spune-i Lui ce ai pe suflet. Cat despre faptul ca ai o relatie ci cineva pe care nu il iubesti, nu stiu ce sa spun: oricui i se poate intampla asta la un moment dat.
Mai ai rabdare cativa ani, pana te angajezi si poti pleca de acasa: ca si solutie aplicata de mine in tinerete a fost sa inchiriez un apartament nerenovat (deci mai ieftin) impreuna cu o alta fata, iar costurile de intretinere si chiria erau la jumatate.

| Miruna333 a răspuns:

Terapie
Sinuciderea este o metoda permanenta la ceva temporar.

| Ilovedinero a răspuns:

Apuca-te de munca, stai in chirie si scapi de mediul de acasa.Las-o pe mama ta, daca tinea la tine nu il lasa pe tatal tau sa iti vorbeasca urat sau sa sparga prin casa.Il lăsa in momentul in care ridica tonul.Munceste pentru niste banuti, stai in chirie si asa scapi de baiatul pe care nu il iubesti si vei intalni persoane noi.Crede-ma ca nu ai de ce sa iti pui capat zilelor.In momentul in care vei iesi din mediul familiar, vei vedea ca lumea nu este asa rea si chiar vei da peste oameni de treaba, asta nu inseamna ca nu vei da si peste cativa dobitoci

| sincert a răspuns:

Salut nu am citit intrebarea iarta-ma sunt doar curios care este numele de familie intre larisa si monica

bucurii

| K1K3 a răspuns:

Ca sfat îți recomand să nu te sinucizi deoarece viața merită trăită, orice furtună e trecătoare iar cândva o să vezi că a meritat să înduri atâta durere și chin. O să scapi, o să fie bine într-un final. Știu cum e să nu ai cu cine să vorbești, deci dacă simți nevoia să vorbești cu cineva, scrie-mi sau răspunde-mi la comentariul ăsta.