| Heartless a întrebat:

Buna all
Sunt intr-o mare problema.
Am 14 ani si sunt din arad. Tatal meu m-a parasit acum 7 ani a plecat cu o alta femeie si a facut cu ea alta fata.In casa erau tot timpul certuri, scandaluri provocate din cauza ei. Ea ma batea si se comporta urat cu mine in lipsa tatalui meu.Cand eram mica aveam vreo 4-5 ani si tata era schimbul 3 se uita la filme porno cu mine in camera si imi mai zicea: "Hai sa ne uitam la filme porno"
Dupa 1 an ce tata a plecat( el ne mai avand nici un contact cu mine dupa ce a plecat deoarece ea nu la mai lasat sa ma vada) a inceput sa lipseasca de acasa, sa mearga cu barbati, sa aduca barbati in casa.Pe la 10 ani a intalnit un tampit in care dupa 3 luni de stat impreuna s-a mutat cu noi.Primul an nu au prea existat scandaluri el usor a indepartat-o de mine, nu ma mai alinta, nu ma mai lua in brate, isi pierdea timpul cu el. Dupa un an el a inceput sa beie si sa piarda bani in cazinou(ceea ce era obisnuinta lui dar un an a rabdat) si cu timpul anilor au inceput ratele in bani din cauza cazinourilor.Eu am crescut cum am crescut.ma plangeam si inca ma plang prietenilor.Nu de mult, de cateva luni a inceput sa incerce sa intre peste mine la baie.Au fost serii repetate, ea e nebuna cand e bauta, si injura tot timpul si blastama.Cu scoala nu o duc prea bine, am ramas corigenta pe vara la mate, i-am spus sa imi de-a niste meditatii sa mai prind ceva dar nu mi-a dat.Sunt zile in care se ia de mine si vine sa ma bata iar eu nu stau si ne luam la bataie.Acum 2 saptamani a trebuit sa platesc fondul scolii 35 lei si i-am spus ei ca trebuie sa platesc. mi-a zis ca sa platesc din banii mei ca imi va da ea saptamana asta 50 de lei. I i-am cerut saptamana asta si a refuzat sa mi dea.Astazi mi i-a dat iar prietenus-o a inceput sa se ratoaie la mine si sa ma injure si sa spuna ca aia 50 de lei sunt ai lui din banii lui etc.Ma tot injurat si l-am lovit si ea a venit sa ma loveasca si el a tras-o si sa ratoiat la mine. L-am impins el iar a venit si l-am lovit el ma strans tare de brate dandu-ma de pereti, ma strans foarte tare si sunt taiata acum la maini.Eu incercam sa-l lovesc si l-am tot lovit si cum nu m-au lasat in pace am fugit si am luat cutitul, am vrut sa dau in el si au venit sa ia cutitul. el ma fortat sa ma pun in genunchi la mandria lui. El ii spune de mica sa ma deie la casa de copii dupa ce cearta a fost gata ea mi-a spus ca il va chema pe tata la arad si daca nu ma ia ma da la casa de copii. I-am spus ca sa ma deie.(chiar acum el a inceput vorba ca ii aud sa ma dea la casa de copii) eu acum cateva luni am dat de tata am vorbit cu el etc dar nu este curios de mine. Ce ma sfatuiti sa fac? Am si inregistrat-o cateva zile cum injura si imi spune sa plec, vecinii si prietenii sunt martori pentru ca ii aude certandu-se.Numai vreau sa stau aici, ma tot intreb cum va fi la casa de copii mi-e frica. Unde voi merge dupa 18 ani. Ce sa fac?sad

8 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Buna Heartless,
Prin ceea ce ai trecut e clar ca nu trebuia sa se intample. Sunt cateva lucruri pe care le poti face si ar trebuie sa le faci cat de curand. Sa mergi la DPC (directia pentru protectia copilului) si sa povestesti cu ei cat de curand. Ei vor lua legatura cu Politia sau asa ar trebui si de acolo ar trebui sa se faca reteaua pentru rezolvarea problemelor.
Pentru tine personal ti-as recomanda sa cauti un asistent social sau un psiholog cu care sa discuti pentru a te elibera de problemele pe care le ai.
Lucrez deja de 3 ani in asistenta sociala si daca ai nevoie de un ajutor scrie-mi pe adresa claudiu.lazar@ymail.com si de acolo vom incerca sa solutionam problema

| Filip23 a răspuns:

La casa de copii poate fi si bine, poate fi si rau. Pot fi si acolo conflicte. Nu asa cum traiesti acum, dar tot pot fi. Daca nu ai vreo bunica sau vreo matusa e greu. Ma gandesc la alte fiinte care au avut o copilarie grea (Sf Nectarie, Sf Ioan Iacob) si care totusi au iesit la liman.

| bloodbaa a răspuns:

Sincer... imi pare foarte rau pentru tine... dar ma mir ca inca mai traiesti cu asa "parinti". dar din orice privinta ai privi, oriunde ti.ar fi mai bine. Ca scapare. vorba lui andra1995. cautati rude intelegatoare care ar putea sa te gazduiasca. oricum in casa aia nu o sa mai prea poti rezista mult mai ales pana cand infectul acela o sa prinda curaj si o sa se intample lucruri mai urate. Ahh cand fac comparatia intre tine si alti copii de varsta ta. cu prieteni si elgantii. nici nu ma pot gandii prin ce ai trecut. O sa iti tin pumnii in cea ce o sa alegi si sper sa gasesti cea mai usoara cale de scapare. sad BAFTA!

| lookingforlove a răspuns:

Salut...imi pare sincer rau pentru ceea ce ti se intampla. Nu inteleg cum poti sa suporti acest...Doamne cum sa-i zic, in casa.Nu ai zis nimic ce s-a intamplat cu mama ta biologica. Nu vreau sa intreb, banuiesc ca tot e ceva rau. La ai tai 14 ani, deja ai suferit multe, nu inteleg cum poti suporta bataturile acelui barbat ce nu are NICI un drept asupra ta. Dar si a mamei tale vitrege, esti TU in custodia ei, sau nu? In cazul tau, ti-as recomanda sa mergi la politie si sa anunti ce ti se intampla. Doamne fereste, mai apoi, idiotul ala` iti poate provoca alte daune. Acceseaza prin interenet, diverse site-uri despre custodie, drepturile parintilor, cauta situatii precum a tale, nu sta asa si nu te victimiza. La fel nu ai zis daca nu ai bunici, unchi, matuse care sa te sustina.De la ei ai putea primi suport si ajutor. Scriei o scrisoare tatalui tau, poate asa va intelege prin ce treci, insa si asa da dovada de lipsa de educatie si atentie. E un ipocrit. Totul depinde de tine, cauta prin internet, vorbeste chiar si cu profesorii de la scoala care ti se par mai intelegatori, cauta o iesire. Este viata ta si doar TU o poti schimba, influenta. Nu te lasa abatuta in hotararile si actiunile altora. Succes! Eu iti tin pumnii! :*

| lo a răspuns:

Punete in contact cu tatal tau, poate te va lua cu el daca vorbiti intre 4 ochi! Alte rude nu mai ai?
Vorbeste cu cei de la protectia copilului.
nu stiu ce sa iti spun ai o situatie destul de dificila.trebuie sa fie cineva care te vrea. orice ai face si oriunde ai ajunge ai grija de tine sa ramai o fata cinstita,demna sa poti iesi in lume cu capul sus, nu opta pentru calea usoara ia viata in piept nu intre picioare!
Fi tare, poate pana la 18 ani iti gasesti ceva de munca si te vei putea independiza.
Ai gija de tine si imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult, bate la toate usile si cere ajutor nu renunta ai incredere in Dumnezeu.

| ღByByღ a răspuns:

Vb cu tatal tau arata-i inregistrarea si spune`i ca daca nu mai vrea sa auda de tine u nu te mai consideri fiica lui...nu e normal sa fii batuta asa! du`te la politie la protectia copilului sau macar apeleaza la niste cunostiiinte sa te gazduiasca sau macar sa apeleze ele la politie fa ceva in privinta asta nu o lasa sa iti faca asta.eu iti dau idu meu ca sa vb sa te consolez daca vrei sa vbim si sa-ti mai dau sfaturi ID:maneabianca96@yahoo.com Fundaa?

| Diegis_1816 a răspuns:

Este foarte tristă relatarea ta şi în nici un caz nu vei găsi aici soluţia dată fiind complexitatea problemei. Eşti o fată curajoasă şi cred că te vei putea descurca în final. Sugestia mea este să consulţi site-ul ăsta: http://www.dgaspc-arad.ro/ Caută la "Contact" adresa şi mergi la ei. Povesteşte-le situaţia ta. Sunt cei mai în măsură să te ajute! Eu unul îţi doresc baftă şi am un sfat pentru tine: Nu te da bătută NICIODATĂ!

| irina41099 a răspuns:

Salut imi pare foarte rau de ceea ce prin care treci.Dar cred ca daca vrei sa scapi de asta va trebui sa vb cu tatal tau biologic si daca tot nu vrea sa te ajute cred ca ar fi mai bine sa te duci la orfelinat.N-ai de ce sa-ti frica o sa-ti continui scoala iar dupa 18 ani iti vei lua un job.Ai grija de tine!