| 7884590 a întrebat:

Bună. Am 13 ani și am o problemă.
Mă simt foarte prost și guilty atunci când părinții mei îmi dau bani sau îi cheltuiesc pe mine.
Eu niciodată n-am cerut să mi se cumpere multe chestii, mă mulțumesc cu esențialul și maxim 10 lei odată pe săptămână.
Faza e că în luna aceasta au avut mai multe costuri pentru mine decât de obicei și mă simt foarte prost.
Faza e că mă simt mult mai prost decât presupun că m-aș simți în mod normal deoarece mie mi se pare corect că din moment ce ei își cheltuiesc banii pe mine/mă cresc eu să mă descurc bine la școală. Am numai note de 10 la toate materiile, doar că la matematica am note mai mici(7-9) și acum vine teza la matematica și nu cred că o să iau o notă bună (de la 8 in sus) și mă simt foarte prost că părinții mei îmi oferă de toate și eu iau o notă mică în teză (nu ma obliga să învăț, mamei mele nu-i pasă ce note am, doar ca tata întotdeauna spune să învăț bine la școală și ma simt prost că aș lua o notă proasta în teza sau alte teste la mate)
Cum as putea să nu mă mai simt asa? De ce mă simt așa? Din câte știu nu e un lucru obișnuit ca un copil să se simtă așa în legătură cu acest lucru

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa pui mana serios sa inveti si sa iei 9 si 10 la matematica, in felul asta nemai simtindu-te prost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io nu ma simt prost nici daca mi ar da strainii pe strada de cum parintii happy ii bine primit

| AloeVeraReceSiFornetiCuGem a răspuns:

Tine minte asta Guilty viața nu înseamnă doar peste și sos viața este sos și peste laughing))))

| MotanulAlbastru a răspuns:

Ți-au scos ochii cu asta vreodată? Altfel nu vad vreun motiv să te simți prost, asta e datoria lor, până la 18 ani să aibă grijă de tine. Notele din școală nu contează. Sunt foarte subiective și de mult ori nu reflectă nimic despre capacitățile tale.
La bac sa ai nota mare să poți Intra la orice facultate vrei. Atat.

| TraianVasilievici a răspuns:

E un lucru ff bun, inseamna ca ai o constiinta puternica si o busola morala...
Nu te simti prost, dar cum ai zis, lucreaza din rasputeri pentru ati atinge potentialul maxim, mai mult pentru tine decat pentru altcineva