| DenisaMuntean a întrebat:

am 13 ani si as vrea sa devin psiholog. Ma puteti ajuta, poate e devreme dar as vrea sa stiu cate ceva de acum, am multi prieteni cu probleme, si de multe ori ii ajut happy

Răspuns Câştigător
| alserban25 a răspuns:

Pai cred ca totul incepe din clasa a VIII-a A. Pentru a ajunge psiholog, sunt 2 profile din care trebuie sa alegi: fie filologie, fie stiinte-sociale. Uite ce ore sunt la cele 2 profile ( http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/ss.htm ) si ( http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/filologie.htm ). Cred ca cel mai potrivit profil pentru psihologie ar fi filologie (acolo se face si logica, din cate am observat). Facultatile cele mai tari de psihologie ar fi: pe locul 1-Cluj Napoca, pe locul 2-Bucuresti, iar pe locul 3-Iasi. Salariul unui psiholog, fara practica si multa experienta, se apropie usor de 2000 de lei (fara vreo problema). Daca iti faci cabinet, salariul chiar s-ar putea dubla. Uite daca vrei, un site din comunitatea psihologilor: ( http://www.psihoterapie.net/ ). Un prieten de-al meu a facut psihologia, a terminat la Bucuresti si a fost destul de usor angajat la un cabinet sa faca practica. A avut el noroc mare, a prins un cabinet bun (a terminat si cu medie mare) si a avut un salariu de vreo 2200 de lei pe luna.

| DenisaMuntean explică (pentru alserban25):

Multumesc foarte frumos ^-^ esti de ajutor :3

3 răspunsuri:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Dupa terminarea liceului si absolvirea examenului de bacalaureat, trebuie sa urmezi facultatea de psihologie.

Daca vei avea succes, iti vei putea deschide propriul cabinet de psihologie.