| TobyUchiha a întrebat:

Buna!
Am 17 ani si 10 luni si vreau sa plec in Italia. Spania germania.Parintii mei sunt plecati si nu au lasat procura legala tutorelui unde m-a lasat.Si nu vor sa trimita. Vreau sa plec neaparat sa plec cum sa fac?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii nu-ti trimit declaratia, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, nu poti sa faci nimic, fara aceasta declaratie nu poti pleca din tara, nu te lasa sa treci granita. Abia dupa 18 ani vei putea pleca si fara acordul parintilor si fara insotitor.

| mihai69 a răspuns:

Mai ai 2 luni răbdare! nu pățești nimic dacă aștepți.

| AliGab a răspuns:

Simplu ca buna ziua, mai astepti 2 luni pana implinesti 18 ani si apoi pleci pe picioarele proprii

| e1xtz a răspuns:

Nu cred ca or sa dispara vreuna din tarile astea de pe harta Europei in doua luni.

Nu vad disperarea pentru atat de putin timp!