| Sweety_3695 a întrebat:

In iunie o sa plec in Spania la mama. Tata e in Italia, si am vorbit cu el sa-mi trimita acea declaratie notariala pentru a putea parasi tara.La fel o sa-mi trimita si mama.Astazi a fost tata la un notar de acolo si l-a trimis la consulat.Si nu inteleg de ce.Care ar fi motivul pentru care l-a trimis la consulat si nu doar la notar? Si in caz de reuseste sa scoata acea procura, o poate trimite prin fax? Sau neaparat prin curier? Fndita!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul italian nu cunostea legea romana, respectiv L.248/2005 si de aceea l-a trimis la Consulat. Si acesta are dreptul sa autentifice declaratia. De altfel este mai bine daca o face acolo, nu mai trebuie tradusa in romaneste. Dupa ce o obtine trebuie sa ti-o trimita in original, la fel si mama ta. Sa fie atenti si sa indice acelasi insotitor major. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat