| AmandaLove4ever a întrebat:

Am 21 de ani si imi doresc un copil.
Pot spune ca mi-am implinit toate mofturile. Am terminat scoala de asistenta medicala dentara in germania, ( care a durat 3 ani) am un an experienta si salarul destul de bun, permisul mi l-am luat de cateva luni, locuiesc si ma intretin singura de la 19 ani, stau intr-o garsoniera destul de mare. Eu am 4 fratiori pe care pot sa spun ca i-am crescut eu pt. ca sunt cea mai mare. Am un prieten de un an jumate care ma respecta si tine la mine, e ft. cult, inteligent, are 30 de ani si pot spune ca e putin complexat de faptu ca are deja 30 de ani si nu are inca o familie. Am vb despre a ne muta impreuna. Acuma nu stiu ce sa fac, nu imi doresc exact acuma poate peste un an, dupa ce ne mutam impreuna si vedem cum convietuim.
Vi se pare prea devreme?

21 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Eu zic sa nu te grabesti!--- da-ti un ragaz de 1-2 ani (sau chiar 3 ani!) pentru a afla daca convietuirea de zi cu zi cu prietenul tau este sa nu adecvata unui climat familial sanatos necesar cresterii si educarii unui copil.Important este sa treceti 'testul' timpului ca o familie!

Bula
| Bula a răspuns:

Nu, e varsta potrivita.
Daca vei naste primul copil la 23 ani, mai ai vreme si pentru urmatorul peste inca 2-3 ani s. a. m. d.
Iar la majoratul copiilor vei fi inca tanara, vei putea sa-ti traiesti viata. happy

| Tpuist a răspuns (pentru Bula):

Tânăr ești la orice vârstă.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca omul ala te asteapta de un an si jumatate sa te hotarasti, cred ca tine foarte mult la tine. Cat despre varsta nasterii, la 22 de ani eu cred ca este perfect. Ce sa zic de altele care sunt la 14 ani mame?! Eu zic sa va casatoriti (daca va iubiti) si sa va intemeiati o familie asa cum este normal. De asta legea zice ca mjor esti la 18 ani pentru ca de atunci esti responsabil pe faptele tale inclusiv de a face copii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce conteaza ce credem noi? nu va fi copilul nostru si viata noastra.

insa ai puteas sa iti mai traiesti tineretea

| mihai69 a răspuns:

Niciodată nu e prea devreme pentru un copil dorit. Nici prea târziu.

| ALGator a răspuns (pentru mihai69):

La 15 ani de exemplu? :-)

| mihai69 a răspuns (pentru ALGator):

Nu cred că o fată de 15 ani VREA (cu adevărat) un copil. Dar cred că DACĂ ar exista una care chiar să vrea, înseamnă că e pregătită și știe la ce se înhamă.
A! că multe pipițe de 14-15 ani din zilele noastre ard de nerăbdare să bage veverița în vizuină, e altă poveste. Aici vorbeam despre ceva mai serios.

| danay72 a răspuns:

Ești tânără, dar doar tu poți decide acest lucru.Copii sunt o mare responsabilitate, iar tu ști acest lucru, dacă ai avut grija de frații tai. Apoi, trebui sa fii sigura de partenerul tău. Căsnicia îți poate oferi aceasta siguranță dar și stabilitate, dacă vei avea un copil. Oricum, dacă te iubește cu adevărat, tine cont de tine și așteaptă. Comunicarea sincera și deschisa te poate ajuta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca intai trebuie sa va mutati impreuna si sa vedeti cum va intelegeti. Una este sa ai un prieten cu care te vezi ocazional si alta este sa locuiesti cu el, puteti sa va intelegeti bine cand vine vorba de comportament, dar este posibil sa nu va intelegeti cand vine vorba de responsabilitatile pe care vi le asumati in casa. Cand doi oameni se muta impreuna dinamica dintre ei se schimba putin. Eu as incepe cu asta. Dupa un an doi, dupa ce v-ati stabilit regulile si v-ati obisnuit cu impartirea responsabilitatilor si este o ordine in relatai voastra, atunci, da, sigur puteti sa faceti un copil.

Mai exact, la 21 de ani cred ca este prea devreme, daca asta iti doresti si te afli intr-un punct al vietii in care te poti intretine singura si crezi ca poti intretine un copil. Insa nu cred ca relatia voastra este inca suficient de sudata pentru a incepe cu un copil. Daca mai asteptati un an, doi, dupa ce va mutati impreuna, cred eu ca ar fi mult mai bine.

| Felys a răspuns:

Si eu am facut copilul la 22 ani si mi-a prins bine ca acum e mare, de regula cand aud ca unele fac copii spre varsta de 40 ani mi se pare prea tarziu, deci dupa parerea mea e foarte ok sa ai astfel de dorinte

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pe noi lumea face copii devreme, pe afara mai tarziu.
Trebuie gasit un echilibru.
Nu este chiar floare la ureche nasterea si cresterea unui copil.
Ar fi bine pentru inceput sa te muti cu prietenul iar copil sa faceti dupa ce va cunoasteti mai bine.
Ai auzit de zicala Femeia cu copil mic nu este buna de nimic?
Mai copilariti si voi putin.

| ALGator a răspuns:

Raspunsul il puteti da numai voi. Daca aveti rabdare sa mai "rezistati" pana pe la 25-28 de ani apucati sa puneti o baza materiala caminului vostru, sa mai consolidati cariera si... sa mai traiti un pic.
Altfel, daca aveti problemele de baza rezolvate (meserie, casa, relatie) si stiti "ce e acela" un copil, 21 de ani nu e necesar sa fie devreme.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Si intr-adevar, trebuie sa va testati si relatia in regim de functionare "pe bune", adica impartit cheltuieli, facut si pus in practica planuri comune etc.
La 30 de ani nu e nicidedcum tirziu in lumea moderna sa ai o familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intelege prietenul tau prin a avea o familie? Numai sa dati nastere unui copil? Eu cred ca familia se intemeiaza mai intai prin unirea destinelor. Dupa ce v-ati unit destinele prin semnatura la primarie si inel in deget la biserica ca doi buni crestini, ganditi daca puteti creste copilul. Tu vei sta acasa si vei lua 80% maternal din salar. Deci nu mai este salarul intreg. Intrebarea este daca poate aduce si el, ca sot contributia lui baneasca la familie. Daca raspunsul este da, lasati atunci sa se intample. Nu fortati nota adica hai, gata, facem un copil, ii dam bataie zi si noapte, eventual iei tratament pentru ca domnul vrea copil. Trebuie sa fii pregatita sufleteste TU si numai TU, sa simti ca doresti copilul pentru ca il vei purta 9 luni in pantece si nu ai vrea sa iti fie o povara si sa nu ai placerea sa il porti si sa il cresti iubind-ul. Un copil trebuie sa fie dorit mai intai de mama. Conform specialistilor, copilul simte inca din pantece daca este iubit sau nu.
Asa ca daca domnul tau se grabeste sa aiba copil din cauza ca are deja 30 de ani si trece viata prea repede, sa afle ca nu e deloc tarziu. Daca te iubeste si este inteligent asa precum spui, atunci isi poate da seama ca mai intai TU trebuie sa simti dorinta de avea un copil. Este o diferenta intre a fi inteligent si a fi intelept.
Pana cand iti doresti tu cu adevarat un copil, intemeiati familia incepand de la zero, cu juraminte si tot tacamul.
O zi buna!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Pai mutati-va impreuna si vedeti cum e sa convietuiti asa. Daca amandoi va doriti un copil si va iubiti, va intelegeti, care e problema? Dar nu fa un copil fiindca e el complexat sau face presiuni asupra ta, copilul nu e un moft. Stati un an impreuna si vezi cum decurg lucrurile, in mod normal ar trebui sa simti cand esti pregatita, nu sa ai dubii.

Răspuns utilizator avertizat
| ONE123456789 a răspuns:

Buna! Pai ce vrei sa iti spun? Daca crezi ca esti pregatita, atunci fa si pasul asta, tu te cunosti cel mai bine, dar trebuie sa fii sigura, ca poate vei regreta mai tarziu. Dupa parerea mea, daca as fi in locul tau as mai astepta vreo 2, 3 ani. Varsta ta e una dintre cele mai frumoase, esti tanara, distreaza-te, traieste-ti viata. Cand ai un copil ai niste responsabilitati foarte mari si va trebui sa ii dedici in totalitate timpul tau, copilului. Acum, este doar decizia ta. Eu iti doresc multa bafta!

| Tpuist a răspuns:

Să faci copil la 22 de ani e ca și cum ai pleca de la petrecere la ora 21:30.

| Seby2661998 a răspuns:

Pacat o asa fata ca tine, si tu vrei ezplicatii de pe internet in legatura cu nasterea unui copil! laughing) GENIAL!

| speeeed a răspuns:

Foarte mare pacat de tineretea ta. In loc sa inveti chestii noi, sa faci atatea chestii te limiteti in a sterge la fund un bebe. Ma uitam mai sus si vedeam ca multi iti spun ca e bine acum ca bla bla. Da? Intreabai de cate ori au iesit pe saptamana la restaurant, de cate ori au iesit in tara pentru o vacanta modesta macar, mai sunt vreo 2 chestii dar sunt mai personale asa ca ma abtin. Pacat de varsta ta. AI un venit frumos, un barbat langa tine care inca e in putere si tu vrei copii. Presupun ca iti arde de cratita de pe acum. Cat despre el, nu mai moare putin. Daca vroia familie trebuia sa isi gaseasca una de varsta lui la del de disperata dupa o familie. Dar eheeeee, asa e cand vrei prospatura.