| Spinoasa a întrebat:

Am ceva pe suflet si simt nevoia sa comunic cu ceilalti sa vad ce parerea aveti. De aproximativ 2 luni am pierdut doi prieteni foarte buni intr-un accident de masina, detaliile sunt multe versiuni insa numai ei doi erau in masina in momentul ala deci nimeni nu stie exact ce s-a intamplat. Unul din ei a fost coleg cu mine in generala avea doar 20 de ani,baiat tanar, frumos cu toata viata inainte a fost un soc pentru mine sa aflu ca nu mai este pentru ca desi anii au trecut pe langa noi si ne-a distantat copilaria mea s-a invartit in jurul lui. Celalalt baiat avea 24 ani,un baiat foarte inteligent era inginer isi dadea dizertatia anul asta termina masterul, un baiat de nota 20. In timpul vacantei de Craciun noi ne-am reunit cu totii si eu am cunoscut-o pe iubita baiatului de 24 de ani,m-am atasat foarte repede de ea,o tipa ingrijita si ea la fel de inteligenta, toata vacanta a fost foarte frumoasa ne-am reunit dupa multi ani ca si cum ar fi fost momente de adio. Insa ce m-a socat daca pot spune asa e urmatorul lucru.In grupul nostru avem un tip care e prieten foarte mult cu iubitul meu, "nasul nostru" si a fost prieten foarte bun si cu baiat de 24 de ani. De cand a murit baiatul asta intre prietena asta a mea pe care am cunoscut-o in vacanta si prietenul cel mai bun al baiatului mort s-a infiripat o relatie de care doar eu si iubitul meu stim pentru ca ei ne-au rugat sa pastram secret pentru ca e prea devreme sa se afle avand in vedere ca sunt doar 2 luni de cand a murit baiatul respectiv...si pe mine ma macina ideea asta...pentru ca ma gandesc ca lui de Sus de acolo nu-o place deloc situatia asta de aici si nu stiu cat de linistit este stiind ca ei s-au cuplat atat de repede dupa moartea lui.Stiu ca nu ma vizeaza direct, dar simt constiinta incarcata si nu stiu de ce si cu ce gresesc.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu trebuie sa iti impovarezi tu sufletul cu ce fac altii. Desi o cunosti, doar ea e responsabila pentru ceea ce face si nu tu trebuie sa dai explicatii nimanui. Chiar daca stii, e cel mai bine sa nu te bagi. Si daca se va afla de la tine, nu cred ca ei se vor desparti sau se va intampla ceva. Nu e bine sa judeci pe nimeni pentru ceea ce face, D-zeu va avea grija de fiecare. Tu nu esti datoare cu nimic.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Singura ta greseala e ca incerci sa-i judeci pe celalti dupa normele tale morale si de conduita.

Nu poti sa stii daca nu cumva exact aceasta drama i-a legat atat de puternic si strans, nu stii cum reactioneaza nimeni in asemenea situatii, se sprijina unul pe celalalt sa depaseasca intrega tragedie si nu cred ca ar trebui sa fie judecati.
Timpul va hotari daca relatia lor a fost doar o reactie la disperare sau ceva statornic.

| cristimihailov a răspuns:

Cuplurile si/sau oamenii care par fericiti nu inseamna ca si sunt fericiti impreuna.

De ce ii judeci? Nu le stii drumul in viata si nici prin ce au trecut.

Atata timp cat nu te afecteaza in mod direct, ramai cu doliul tau si ei cu al lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gandesc ca avea nevoie de un psrijin, fata, de cineva care sa o ajute sa treaca peste. Si cum acela era cel mai bun preiten al fostului ei iubit, poate se considera mai aproape de decedat in acest fel. Nu pot sti cum gandeste in astfel de situatii.
Daca are o fire mai usuratica, e clara treaba. Daca nu, inseamna ca ea cauta sprijin in persoana cea mai apropiata iubitului ei decedat.
Oricum se va afla, deci nu cred ca are asa mai importanta daca tu spui cuiva, sau daca se va afla mai tarziu cu catva timp. Oricum se va afla. Mai vezi si care sunt motivele. Studiaza-i.

| User2 a răspuns:

Asta este o situatie de pshiolog sincer.

| Gaina_Dragos_1995 a răspuns:

Si acum...iti dai seama cat de mult l-a iubit pe acel baiat. Daca dupa 2 luni.are pe altul