| Cosmin7812 a întrebat:

De ce unii considera ca dacă nu ai o familie la 30 ani gata asa ramai pe veci? Din ce vad romancele nu prea mai vor copii, în fiecare an se nasc din ce în ce mai putini iar în 2023 s-au născut cei mai putini copii din ultimii 146 ani, asta spun statisticile. Sincer și eu sufăr ca nu am găsit pe cineva, dar unii știu doar sa umilească.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca este normal sa-ti faci relatii cat esti tanar, pana in 30 de ani.
Dupa 30 lume agandeste ca trebuei sa fie un motiv serios daca esti singur: ori bolnav ori impotent.

Stai linistit ca natalitatea a scazut teribil si in occident, romancele doar de vreo 10-15 ani s-au alaturat mentalitatii occientale si nu mai vor copii.

| Hyperion7 a răspuns:

Cred că te-ai uitat prea mult la content misogin,asta deduc eu din ce spui tu.
E adevărat că sunt foarte multe persoane închise la minte,ce e drept,dar nu e vorba de majoritate,sa știi!

Adevărul e că o femeie se poate cuceri mai ușor sau mai greu,in funcție de ceea ce îți dorești tu,dar și în funcție de ceea ce reflectezi tu.
Adică nu îți poți lua o femeie harnica,iar tu să abuzezi de ea,tu stand la tv toată ziua.
Trebuie sa existe un echilibru când vine vorba de relații,dar daca nu exista,îți asumi!
Zic asta pentru că dacă îți dorești o femeie botoxata,îți asumi faptul că atunci când nu vei mai avea bani, îți va da cu piciorul.

Revenind! Daca vrei o femeie, in primul rand, trebuie sa o cucerești, pentru că femei care sa îți coboare ție la picioare, mai greu.
In al doilea rând, trebuie sa fii realist, adică să nu visezi la cine știe ce actrița din filmele de adulți și tu arăți cum arăți, pentru că acea femeie va pune preponderent accent pe banii tai și pe cum arăți tu.
In al treilea rând, trebuie sa fii sincer și deschis către schimbare (Pentru că dacă tu nu ești dispus să ieși din carapace și încă stai cu ai tai ...cam asta e un motiv pentru care inca ești singur)
Și cam astea ar fi câteva sfaturi.
Sper sa te ajute!

| StoicAnalysis a răspuns:

Devine o presiune sociala destul de sesizabila cand ai in jurul tau oameni care la varsta ta au nevasta si copii, si tu esti singur. Iti vine si sentimentul ala de marginalizare de care scapi doar daca esti extrem de indiferent.

| Miruna333 a răspuns:

Pentru ca sunt comunisti si inchisi la munca. Nici nu ma mira ca femeile nu prea mai vor copii din moment ce foarte multe raman mame singure,,, tatal'' doar in acte neinplicandu-se deloc. Pana la urma este fix alegerea fiecaruia. Chiar si asa, orfelinatele sunt pline

| LisaJulie a răspuns:

În opinia mea acești oameni nu înțeleg ca nu toți oamenii suntem la fel! Unii oameni își găsesc perechea mai devreme, alții mai târziu

| KovacsB a răspuns:

Cred ca de vina pentru tot este unchiul tau :https://www.tpu.ro/......ac-mama-a/

| Madaxo97 a răspuns:

Nu la 30, dar la 40, daca nu ai pe cineva, o iubită stabilă, cel mai probabil 90% nici nu vei mai avea șanse sa iți faci o familie, sau in cel mai bun caz opțiunile tale se reduc la mame singure, divorțate, vaduve. Nu ca asta ar fi oricum treaba nimănui, dar așa e la noi, in România, oamenilor le place sa își dea cu părerea, sa bârfească, sa umilească.

| andreiaurel232341 a răspuns:

În ziua de azi sunt enorm de multe femei singure.

| Scotianca a răspuns:

Stii care e motivul? Nu sunt stabile financiar sa pot face un copil. Un copil costa nu traieste cu aer.
90% dintre barbati nu par sa caute relatii serioase. Aceste statistici arata ca femeile nu au chef sa fie barbatu in relatie si ca isi doresc un partener competent si stabil fianciar ca sa faca copii. O sa continua sa cada acele statistici din cauza saraciei si a razboaielor. Mai are vreun rost sa aduci un copil in asa lume infernala? E practic un pacat sa mai chinui un biet suflet nevinovat aducandu-l in aceasta lume malefica.

| anonimulll12345 a răspuns:

Statistic e corect, famillile relatiile serioase se fac la varste mai tinere. Hai daca esti deja casatorit/relatie serioasa de mult timp atunci mai ai timp sa faci copii.
Dar de nu ti-ai gast jumatatea pana la varsta de 30 ani sansele scad foarte mult s-o gasesti in viitor si sa devii familist.
In ziua de azi e ceva normal, multi si multe is nefamilisti cu relatii, aventuri ocazionale si atat

| Anonim240 a răspuns:

Adevarul e, ca tu iti iei mereu femei de varsta ta, la un moment dat, fertilitatea scade din toate punctele de vedere la femei

| Ana011 a răspuns:

Pentru ca lumea nu stie decat sa se uite in curtea vecinului si sa comenteze in loc sa isi vada de treaba lor.Traieste-ti viata si nu te stresa ca atunci cand nu te ast atunci va veni si la tine soarta.Eu am 33 de ani sunt logodita da nu am copil iubesc copiiii dar nu m-am grabit sa ii fac! Si care e problema cand va fi sa fie va fi dar nu stau acum sa ma stresez sa fac sa dreg ca vai sa fiu in rand cu lumea? prea putin imi pasa mie.Eu.imi vad in continuare de ale mele si cu asta basta cand va vrea Dumnezeu o sa se implineasca.Asa ca lasa-i in pace pe astia care nu au ce face decat sa ii frece menta ce faci si ce nu faci tu? fi pozitiv va veni si la tine. Unii poate nu o duc bine in relatii si vb fustrarea in ei ca tu esti singur si fara batai pe cap uneori?
Vei fi ok nu iti mai amagi sufletul din cauza astora ca nu ai de ce! O zi buna iti doresc!

| Uta2020 a răspuns:

Cei care critică sau umilesc pe cei care nu au o familie până la 30 de ani probabil aderă la valori tradiționale sau proiectează propriile lor insecurități și frustrări asupra altora. Este important să ne amintim că fiecare persoană are propriul ritm și că fericirea și împlinirea personală nu sunt determinate de o singură traiectorie de viață. Fiecare are dreptul să-și construiască viața conform propriilor valori și priorități, fără a fi judecat pentru alegerile sale.
Îmi pare rău să aud că suferi din cauza aceasta. Este complet normal să te simți așa, deoarece nevoia de conexiune și relații interpersonale este o parte fundamentală a naturii umane. Iată câteva sugestii care te-ar putea ajuta:
Reflectează asupra nevoilor tale: Încearcă să înțelegi mai bine ce îți dorești de la o relație și ce tip de partener ți-ar aduce fericire și împlinire. Această claritate te poate ghida în alegerile tale.
Fii deschis la noi experiențe: Participarea la activități și evenimente sociale îți poate oferi ocazia să întâlnești oameni noi. Poate fi util să încerci hobby-uri noi sau să te alături unor grupuri cu interese comune. Îngrijește-te de tine însuți: A te simți bine în pielea ta și a avea încredere în tine sunt aspecte esențiale pentru atragerea unui partener compatibil. Investește timp în dezvoltarea personală și în sănătatea ta mentală și fizică.
Explorarea întâlnirilor online: Platformele de întâlniri online pot fi o modalitate eficientă de a cunoaște oameni noi, mai ales dacă în viața de zi cu zi ai dificultăți în a găsi parteneri potențiali.
Caută sprijin emoțional: Discută cu prietenii apropiați sau cu un terapeut despre sentimentele tale. Ei te pot susține și oferi perspective utile pentru a gestiona această perioadă din viața ta.Nu te descuraja: Găsirea unui partener compatibil poate dura timp și este important să rămâi pozitiv și deschis la noi oportunități. Fiecare experiență, fie ea pozitivă sau negativă, contribuie la creșterea și învățarea ta personală. Amintește-ți că nu ești singur în această situație și că este normal să ai momente de tristețe sau frustrare. Cu răbdare și perseverență, poți găsi relația