| alinah a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru.Am o relatie de aproape 3 ani ( e destul de serios ) noi ne intelegem foarte bine dar pana la un punct ( parinti mei ) ei au fost plecati foarte mult timp, acolo au dat nastere altui copil. S-au intors in tara de ceva vreme (7 ani ) dar relatia mea cu ei merge din ce in ce mai rau ( nu fac nimic bine, tot timpul tipa la mine etc ) si apropo de relatia mea, ei tot timpul are ceva de spus, sunt doar cu regulile... dar pe bani lui. Aici vream sa ajung, ma doare si pe mine dar si pe el. El mi-a propus sa ma mut la el, dar imi este frica de ai mei ( deoarece se poarta si violent cu mine ), chiar daca am aproape 19 ani ma consider mica. Astept sfatul vostru.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| swet girl 22 a răspuns:

Ai 19 ani esti majora chiar daca ei inca te considera mica.violenta nu este o solutie si nici regulile...nu trebuie sa ceri voia lor sa pleci mais daca stii ca se poarta violent cu tine. pur si simplu pleci, chiar daca se vor supara pe tine, dar deja stim ca nai o relatie cu ei f buna.nimenino sa ti poata face nimic, iar prietenul tau te poate proteja, la fel si politia esti majora si faci ce vrei.asta e parerea mea.

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Du-te, nu mai sta. Ei si-au facut deja alta familie, in care tu nu mai ai locul. Dar sa mergi cu treburile rezolvate, daca nu se poate altfel, atunci este FOARTE bine si intr-un cadru restrans. Este bine daca aveti niste prieteni comuni, de preferinta casatoriti, care sa fie nasii vostrii la casatorie, faceti cununia civila si religioasa si apoi muta-te in casa lui. Asta este calea cea mai buna pe care puteti sa mergeti, si Domnul sa fie cu voi.
Nu mai amana, mai ales ca el te ajuta baneste, normal ar fi ca parintii tai sa te ajute, nu sa-ti ceara bani. Este si urat sa steie ei pe banii lui, eu in locul lui nu stiu cat as suporta asta.
Cum am zis, faceti lucrul asta, chiar daca mergeti doar voi 4 (voi doi si prietenii vostrii) la primarie si apoi la biserica, faceti apoi si o masa in 4 si apoi veti fi o familie fericita.

| EUSIATIT a răspuns:

Stai: sa o luam pe etape /! sa inteleg ca tu mai ai un frate nascut acolo.in straintate. ok?/ Nu inteleg care este motivul relatiei tale cu ei [nu esti copilul lor sau este unul din parinti vitreg?] si apoi cum cum e cu regulile si pe banii cui? Aici nu ai fost explicita.sau nu am inteles eu?, Inteleg ca ai 19 ani ok si? daca consideri ca va iubiti si nu ai nicio retinere fata de el[ iubitul tau ] fa pasul si gata doar esti majora. Nu stiu daca lucrezi sau esti inca la scoala. Aveti din ce sa va intretineti?/ unde sta? hai fii optimista si hotarta in acelasi timp /Cit despre violenta. nu mi place ce spui. tie frica de ei, Nu e corect nici din partea ta dar nici a lor sa se poarteasa cu tine. Astept vesti o zi bine

| clauss a răspuns:

Daca te intelegi bine cu prietenul si nu depindeti financiar de nimeni... ce mai astepti, dar sa fi intelagatoare si cu parintii, ma refer sa aveti o relatie buna, incearca sa ii faci sa inteleaga ca esti destul de mare sa ei o asa hotarare si ca e mai bine pentru toti

| Dan a răspuns:

Cam trist ce vad la tine. Tu ai trebui sa vb serios cu ei si sa va intelegeti ca la inceput, apoi ascultati melodiile astea : http://www.volksmusiknet.ch/inset/vplayer.php?vp=8f3w&quality=hi

| Gabyy_8657 a răspuns:

Vorbeste cu ai tai. Spune-le ca nu iti place cum se comporta cu tine.Ca esti si tu fiica lor.Bafta!

| Lorien_2084 a răspuns:

Relatia ta nu decurge normal (cea cu parintii), iar cauzele trebuie cautate in ambele parti. Este un risc mare si sa te muti cu el: ce vei face daca nu va veti intelege? Te vei intoarce la ai tai? Te vor primi? Calculeaza bine toate riscurile. Incearca sa ai o discutie cat mai deschisa cu ai tai, incercand sa clarificati lucrurile care nu merg de ambele parti.

| alinah explică:

La asta m-am gandit si eu... daca ma mut cu el si nu o sa mai existe intelegere, ce am sa fac? ai mei nu ma mai primesc.Am momente in care disper, eu sunt la jumate trebuie sa il impac cand e el cand pe ai mei. Chestia cea mai grava este ca imi este foarte frica de tati nu indraznesc sa vb nimic cu el nici macar lucruri fara importanta... ce sa fac?

| alinah explică:

Practic nu ma da nimic inapoi el are casa, servici, masina etc eu sunt inca la scoala, am vorbit cu el pe tema asta si nu conteaza( cum ar veni el ma intretine imi ia tot ce imi doresc ) asta e chestia el ma intretine si ai mei ne fac reguli nu plecati acolo fa aia si tot asa