| okayhey a întrebat:

Am nevoie de voi! Simt ca nu mai rezist. Anul acesta sunt in anul terminal de facultate, si nu reusesc sa imi iau toate examenele. Am cateva restante, din anul II, fiindca atunci nu am putut sa invat din cauza colegei cu care am locuit. Mereu dadea petreceri, iar eu picam examene. Degeaba dinscutam cu ea. Anul acesta stau cu o colega, doar ca din cauza restantelor din anul II, mi-am facut restante in anul III. Lucrarea de licenta e gata, doar ca nu reusesc sa imi iau restantele. Toti ma preseaza, eu nu mai reusesc sa invat. Parintii tot spun ca daca eu nu termin, atunci toti vor comenta (prietenii lor si rudele). Nimeni nu ma intelege ca nu mai pot. Nu sunt fericita si nu am nici chef de viata. Iubitul meu e cel care mai imi este alaturi, dar nici el nu ma intelege. Ce sa fac? Va multumesc!

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ce sa-ti zic, imi pare rau de tine. Daca nu reusesti sa inveti si sa le iei, singura solutie ar fi sa sari cu banii la profesori. Daca n-ai sau daca nu accepta ei, atunci e groasa treaba.

| okayhey explică (pentru AFR81):

Nu vreau eu sa apelez la asa ceva, dar merci de sfat. Mai bine astept pana la anul'

| KamaSutra a răspuns:

Departeaza-te de toti, spune-le ca o faci pentru a invata, iesi in are liber si invata, va fi mult mai bine, explica-le ca nu e vina lor ci ai nevoie de o pauza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

îndepărtează-te de cei ce te descurajează, și învață. gândește-te la drumul parcurs, nu are rost să renunți când mai e atât de puțin.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te distantezi de toti, sa incerci sa te concentrezi la examene, sa nu te mai gandesti la presiunea ce o pun ceilalti asupra ta.

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

In primul rand nu mai da vina pe aia cu petrecerile din anul 2, asa e la facultate peste tot.Sunt sigur ca si tu esti un pui de dracusor laughing nici gand sa fi vre'o usa de biserica.Dar ti-am zis asa e la facultate ..si eu sunt cam in aceeasi situatie. Nu e chiar asa grav. in caz nu iti iei restantele, repeti anul si nu te duci decat la examenele la care esti restanta, te poti si anagaja in caz ca repeti anul...Parintii, mda o sa fie dezamagiti dar o sa intelega.cat despre prietenii si rudele parintilor tai (asta-i traba lor? daca treci tu sau nu?)sa-si vada de mucii lor, si sa aiba grija sa isi ia pastilele la timp ca fac pipi din picioare direct pe pantofi si nici nu isi dau seama.