| Andya a întrebat:

Buna!happy
Am o mare problemasad
Părintii mei au aflat ca am încercat sa fumezstraight face... Mama m-a interogat si a aflat de la mine ca încercasem și la scoală. Mama mi-a zis ca eu de ce am facut asa ceva, ca atunci cand o sa ma intrebe tata o sa se supere foarte rau, ca el munceste ppentru mine si m, a lauda pe unde apuca si eu asa il multumesc...
Si diriginta mea a aflat de la o fata.
Si vom avea sedinta.
Sa-i spun eu din seara asta tatlui meu?sad...
Ce sa fac ca sa nu`i spuna diriginta la sedinta?
Ajutoorcrying
Multumesc puppy dog eyes

22 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Mai bine ii spui ...fie ca afla la sedinta, fie ca afla de la tine... oricum ai dat de dracu
...dar baremi dracul nu e asa de negru daca iese din gura ta

| ZuZzA4eVeR a răspuns:

Cel mai bine ii sp u. Uite sti cum e si la mine a aflat mama si tata c am fumat si am fumat 4 ani. Tata cand a aflat a fost putin dezamagit, dar in final a acceptat ideea ca fumez, iar mama mi-a sp sa ma las, ca tigarile is un fel de droguri legale si mrg ma tot intr zi de zi da te-ai lasat, da cat ai fumat azi, da c tigari fumezi. Explica-i c doar ai vrut sa incerci, sa vezi cum e si sp ca nu ti-a placut si ca nu mai pui gura pe tigara niciodata. E posibil sa iti faca o morala dar mai bine afla de la tine decat de la diriga. Succeswinking

| Andya explică (pentru ZuZzA4eVeR):

Știi care este faza? Ma doare foarte rău ca l-am dezamăgit ca am exemple negative în familie: tata mai avea puțin și făcea TBC... iar tatăl lui are cancer acum din cauza lor.Asta doare cel mai tare sad... A avut încrederea de pe lume în mine și eu.:-

| ZuZzA4eVeR a răspuns (pentru Andya):

Pai practic u doar ai incercat nu te-ai apucat sau cv. si crede-ma nu te apuca poti sa pierzi multe din cauza fumatului. daca ii explici c doar erai curioasa sa vezi cum e, eu cred ca o sa te inteleagawinking

Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

E mai bine să-i spui tu, înainte să afle de la altcineva.
Nu ştiu dacă ai fost pusă în situaţia în care cineva îţi ascunde ceva, dar e mai uşor să o auzi din gura făptaşului.
Încearcă să-l prinzi într-o dispoziţie bună.
Dacă ştii să joci teatru bine iar părinţii tăi au încredere în tine şi nu există dovezi plauzibile ai putea încerca să minţi. Numai bine!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Da,ar trebui.Mai bine sa afle de la tine decat de la altcineva.
Cat in materii de scuze,cea mai buna ar fi faptul ca ai vrut sa experimentezi,le spui ca ai tras de cateva ori da nu ti s-a parut interesant etc.
Cat despre colega ta,mi se pare foarte urat ca se baga in treaba altora.
PS-Nu ca as fi pro fumat (nu fumez si nici nu voi fuma) dar inteleg ca se mai intampla astfel de chestii,pentru ca na,pana la urma sunt niste experimentari.
Sper sa fie totul bine.
Acum na,mai exista probalilitatea sa nu le zica parintilor tai,da e improbabil...
Daca te cearta, lasa-i, daca iti trage o palma lasa-i iar.(Eu spun ce s-ar putea intampla)Le promiti ca nu mai fumezi si poate merge.
Succes!

| IrinaIvashkov a răspuns:

Stiu cand aveam cam 12 ani am avut aceeasi problema laughing, mama s`a suparat ff rau pentru ca a aflat de la diriga, dar daca i`ai zice tu tatalui tau iti zic ca ar mai scadea un pic din suparare. Pentru ca se va gandi ca ai avut curaj sa ii spui si sa nu afle de la altcineva
Deci spune-i mai bine sau daca nu vrei sa stie deloc roag-o pe mama ta sa se duca ea la sedinta in locul tatalui tau pentru ca mama ta stie si cred ca o sa i se faca putina mila de tine si nu o sa te zica tatalui tau
Succes :X

| youmail a răspuns:

Da, cel mai bine e sa mergi la mama ta si la tatal tau si sa spui:
Mami, tati, vreau sa imi cer iertare pentru ceea ce am facut.
Va rog sa nu va suparati rau pe mine dar am incercat sa fumez sa vad cum este si nu mi-a placut. Am invatat pe propria piele ca nu sunt bune tigarile pentru mine si acum stiu si ma voi feri toata viata mea.
Va rog sa ma iertati si va promit atat voua cat si mie ca nu se va mai repeta.
Ce s-a intamplat deja e intamplat dar am apucat sa invat ceva din asta.

Va multumesc.

Spune-ne si noua cum au reactionat
Ai cuvantul meu ca rau nu au cum sa reactioneze daca folosesti exact cuvintele mele.

| didiDia a răspuns (pentru youmail):

Genial raspuns. Felicitari!

| youmail a răspuns (pentru didiDia):

Merci, eu asacred ca e cel mai bine.
Sa speram k totul a fost ok si ca ne va spune si noua cum a iesit din situatia data.

| anka89 a răspuns:

Ma gandesc ca toti la varsta mai mare sau mai mica am incercat sa fumam,asta nu inseamna ca toti ne-am apucat de fumat.
Tu din moment ce doar ai incercat sau cel putin ai fumat sa zicem un pache pana acum, spune-i tatalui tau ce s-a intamplat, ca sa nu afle de la altii ca o sa fie mai rau. Spune-i simplu ca ai incercat si ai sa vezi.Nu astepta sa afle la sedinta,sa se enerveze si sa aiba impresia ca l-ai facut de rusine in fata celorlalti parinti.

Sfatul meu este sa nu te apuci DELOC de fumai nici sa nu mai incerci, o sa iti para rau.
Gandeste-te cati bani or sa ti se duca pe tigari zilnic, dar mai ales la sanatate.
Eu am fumat de la varsta de 16 ani pana azi cand am 22 si acum m-am lasat pur si simplu de vreo 2 saptamani, nu mai pot da banii pe tigari si am facut analize si se vede clar pe plamini tutunul.
Asa ca acesta este sfatul meu, iti propun sa il urmezi.Si sa iti spun eu ce are sa iti zica tatal tau?"Eu muncesc, iar tu imi arzi banii munciti de mine, pentru ati cumpara tigari?"cam asta ar zice sunt sigura.

| RespektSiAtat a răspuns:

Normal ca o sa ii spui, o sa minta si el ceva la sedinta

| Nolkyz a răspuns:

Hm... de parca maicata nu a incercat... ar trebui sa isi dea seama ca nu are cum sa te opreasca din a incerca ceva pentru ca e normal sa cauti, descoperi, experimentezi. si faptul ca ai incercat sa fumezi nu e un lucru asa de grav

bine, depinde si de varsta

| Anonymus314 a răspuns:

E mai bine sa afle de la tine, fa-ti curaj si spune-i!

| IrinaIvashkov a răspuns (pentru Anonymus314):

Buna!

Stiu cand aveam cam 12 ani am avut aceeasi problema laughing, mama s`a suparat ff rau pentru ca a aflat de la diriga, dar daca i`ai zice tu tatalui tau iti zic ca ar mai scadea un pic din suparare. Pentru ca se va gandi ca ai avut curaj sa ii spui si sa nu afle de la altcineva
Deci spune-i mai bine sau daca nu vrei sa stie deloc roag-o pe mama ta sa se duca ea la sedinta in locul tatalui tau pentru ca mama ta stie si cred ca o sa i se faca putina mila de tine si nu o sa te zica tatalui tau
Succes :X

| BoboKitty a răspuns:

Spune-i ca deja a vorit cu tatal tau si incearca s ainveti foarte mult la materia ei

| Piersii a răspuns:

Greseala a fost a ta, caci fumatul UCIDE. Imi pare rau dar mi se par corect! Poti sa ii spui tatalui tau tot ce s-a intamplat inainte sa afle de la diriga. Discuta cu el si spune-i ca si diriginta ta stie, si ii va spune acest lucru la sedinta. "Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata!" Mai bine sa afle de la tine decat de la mama sau profa ta!

| razvanstoica a răspuns:

Normal ca ii spui. Ii zici ca trebuie sa ii marturiesti ceva si ca iti pare rau. O bagi pe aia cu "am vrut sa vad cum e si nu mi-a placut". E mult mai rau sa afle de la altcineva.

| CezaraMD a răspuns:

E simplu. Ii spui ca ai vazut o gramada de colegi de scoala ca fumau si erau curioasa sa vezi cum e. Apoi bagi poezia cu "stiu ca am gresit, dar eram curioasa. Acum stiu ca e un lucru rau si nu-mi place sa fac asta. Nu o sa se mai repete" bla bla bla. Fumez din clasa a8a si m-au luat si pe mine ai mei la discutii de genul cu duroaia. De fiecare data am folosit o scuza de genul si a fost ok.
Eu iti spun ca mai bine il iei pe tatal tau si-i zici tu decat sa afle la sedinta. Din gura unui profesor exista tendinta ca situatia sa para mai grava.

| Neuron a răspuns:

Mai bine ii spui tu, oricum te va ierta mai devreme sau mai tarziu. Incearca sa le castigi increderea si sa nu-i dezamagesti din nou. Si nu uita; greseala recunoscuta e pe jumatate iertata!

| DenysaGio261997 a răspuns:

Cel mai bine este sa ii sp uh... poate cand o sa afle o sa faca o scena la sedintza si nu este bine asa. Funda plizzz