| abcdefgh a întrebat:

Am o mica problema.Nu ma inteleg prea bine cu fetele din clasa, ma inteleg bine doar cu un baiat iar fetele rad de mine si ma fac baietoasa, indragostita etc. Ce ar trebui sa fac? Am incercat sa nu le bag in seama dar ma doare cand le vad strambandu-se, razand si vb multe rele despre mine.Sunt in clasa a6a (am 13 ani) A, si ma inteleg mai bine cu baiatul acela deoarece ma asculta, imi e aproape la bine si la greu pe cand fetele sunt pline de fite.

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sictirul şi indeferenţa sunt soluţia.
În gimnaziu de altfel mi-am cunoscut şi cea mai bună prietenă care prefera constant să stea cu noi băieţii din cam aceleaşi motive.
Numai că acum 8-10 ani când eram eu în gimnaziu, nu aveau fătucile atâtea fiţe ci doar erau... cum le numeam noi "momâi".
În fine, vremurile s-au schimbat dar în continuare există fete ca tine care îşi dau seama că în general compania fetelor nu este una plăcută.
Iar când eram în liceu... nu mai zic că erau vreo 3-4 fete care ieşeau numai cu grupul de băieţi din clasă fără să fie vorba de vreo îndrăgosteală (niciunul din noi nu a fost vreodată cu vreuna din ele pe tot parcursul liceului) ci pur şi simplu pentru că nu suportau discuţiile cu iz superficial şi preferau să iasă cu noi care discutam politică, fizică, economie şi... desigur, mult metal pletos happy.
Mentalitatea ta e utilă. O să vezi. Atitudinea însă trebuie să mai lucrezi la ea. Nu căuta să fii în rând cu ele căci simplul fapt că remarci că-s fiţoase şi superficiale deja te plasează intelectual peste ele.
Succes.

| cristi202 a răspuns:

Daca sunt fetele fitoase, stai linistita. Exista un sentiment destul de raspindit printre fete, si nu trebuie neaparat sa fie fitoase ca sa il aibe (insa cele fitoase mai toate il au): invidia. Lasa-le sa spuna orice despre tine. Pe o ureche sa iti intre, pe cealalta sa iti iasa. Daca e asa cum zici, ca acel baiat iti e la bine si la greu aproape, e ceva frumos, ai descoperit frumusetea prieteniei. Nu lasa ca acest lucru sa fie distrus de vorbele unor fete.

| Artemisia a răspuns:

Buna Butterfly!
Ei bine, si eu am fost in situatia ta.Eu sunt in clasa a 7a(am 14 ani).
La mine in casa jumate fetele sunt moarte dupa Bieber si Miley Cyrus, iar jumate sunt fane manele.
Eu detest si manele si detest si Biber(biberon LOL)
Eu sunt mare fana Adam Lambert si Lady GaGa.
Iar colegii tot timpul se legau de idolii mei.
Daca persoanele astea imi plac.Nimeni nu ma poate schimba.
Cu timpul am devenit toti prieteni, nu ne-am mai legat niciunul de pasiunile noastre.(Eu in ultimul timp eram tocilara, din cauza ca steam foarte mult la computer si aveam meditatii la 4 materii/vroiam sa fiu pregatita)
Acum nu mai vorbim despre subiectele care ne fac sa ne certam, vorbim despre subiecte pe care le avem in comun, ne mai certam noi, dar ne impa cam din nou.
Tu nu le baga in seama, du-te si vorbeste cu ele, si te fa prietena.
Cu baiatul ala este foarte bine ca te intelegi.
Eu cu baietii de la mine din clasa nu ma inteleg asa bine.
La noi de fapt in clasa este un razboi continu intre fete si baietii.
Tu esti norocoasa ca poti sa te intelegi cu o persoana de sex opus.
Incearca sa te imprietenesti cu toata lumea.
Este greu sa stai intr-o clasa fara sa fii prietena numai cu o persoana, devine stresant.
Si numai pune la suflet toate magariile care le spun fetele pe la spate.
Fetele barfesc, si eu barfesc sau spun ceva de vreo colega, dupa aia imi pare rau.
Adevarul este ca si varsta este de vina, pentru ca noi nu suntem in perioada aceea a adolescentei cand se schimba totul, iar noi tot timpul suntem nervosi si suntem intr-un conflict continuu.
Nu suntem destul de maturi pentru a sti ce e bine si ce e rau.
Incearca sa discuti cu mama, tata, sora(daca ai), sau cu psihologul scolii.
Cineva te poate ajuta pana la urma.
Wow, m-am lungit cam lung, as mai putea sa scriu foarte mult, ti-am dat sfaturile pe care le-am pus in aplicare cand am fost in aceeasi situatie ca si tine.

P. S. daca esti diferit de ceilalti nu inseamna ca esti ciudat.

| Tymmi a răspuns:

Lasa'le pe fetele alea sa comenteze. Vorbesc si ele pentru ca probabil sunt invidioase pe tine ca tu poti avea un prieten baiat, in timp ce pe ele le evita baietii. Daca tu te intelegi bine cu baiatul acela si cu fetele alea nu, nu le da ascultare, treci cu vederea vorbele lor invidioase.

| ALice_4674 a răspuns:

Ori iti faci prietene pe la alte clase ori intri intr-o gasca din clasa. Daca alegi a 2a optiune, iti sugerez sa alegi veriga cea mai slaba

| slam a răspuns:

Atata timp cat ai pe cineva langa tine care sa te inteleaga, sa-ti fie aproape nici nu trebuie sa-ti mai pese de ce zic ceilalti...stiu e greu sa asculti toate strambaturile lor, dar ele fac asta din gelozie ca nu pot avea si ele un prieten bun cum ai tuwinking

| Iull a răspuns:

Trateaza-le cu indiferenta, nu merita sa te consumi pentru niste persoane cu un astfel de caracter. Ele stiu sa rada de defectele altor, dar pe ale lor nu le observa. Probabil ele se cred superioare facand asta, dar nu-i asa pentru ca ele nu cunosc adevaratul sens al cuvantului "prietenie", in schimb tu ai un prieten care iti este mereu alaturi. Niciodata nu vor fi privite cu stima de altcineva in timp ce batjocoresc alte persoane. Bafta! >big grin

| theozzy_6042 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problemawinking... Eu am procedat simplu : m-am mutat cu un baiat in banca si nu le-am mai bagat pe pitzipoance in seama (In plus le vei da si peste nas aratand ca tu poti sa fii prietena cu un baiat)tongue Daca nu mai dai importanta tampeniilor lor dai dovada de maturitate, fiindca ele barfind si strambandu-se la tine arata cam cati neuroni au tongue rolling on the floor... Bafta! laughing